• Otrdiena, 2020. gada 22. septembris
  • Vārda diena: Maigurs, Mārica, Māris
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Tieša runa: «Vidusskola tikai latviešu valodā»

Tieša runa

Izglītības un zinātnes ministrija rosinājusi no 2020./2021.mācību gada vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus. Kā tas notiks?

Dalībnieki:

Kārlis Šadurskis

izglītības un zinātnes ministrs («Vienotība»)

Igors Pimenovs

partijas «Saskaņa» Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs

Svetlana Semenko

Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas direktore

Vladislavs Volkovs

LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks

Jana Kolbina

Rīgas Valdorfa skolas skolotāja

Rudīte Kalpiņa

rakstniece, publiciste,  žurnāla «Domuzīme» galvenā redaktore

Komentāri (5)

JanisLaiks
Ir vērts noskatīties vakardienas Točki nad i, īpaši pievēršot uzmanību pieaicināto krievu jauniešu domām, - izcila situācijas sapratne un novērtējums. Gan jāatzīst, ka tā domā tikai labākā, centīgākā jauniešu daļa, tie, kas grib un spēj mācīties.
Manuprāt, raidījums atklāja visus izglītības latviski pretiniekus: a) krievu skolu skolotāji, kuriem nav pietiekoši labas valsts valodas zināšanas, tādēļ bailes zaudēt darbu. Būtu pašiem jāmācās un bailes pazustu. b) krievu bērnu vecāki, kas nav pietiekoši izglītoti vai progresīvi, tādēļ velk savus bērnus atpakaļ, izdomā arvien jaunus argumentus "pret"; c) tā krievu skolu skolēnu daļa, kas nevēlas mācīties, piepūlēties vispār, apmātie, kam nav augstu mērķu. Pārējiem nav problēmu.
No otras puses, varbūt, ir vērts pamēģināt dot reformu pretiniekiem to, ko viņi vēlas, - saglabāt brīvu izvēli daļai krievu skolu turpināt mācīt savus bērnus tikai krieviski, neapgrūtināt viņus ar labu latviešu valodas līmeni, sakoncentrēt vienkopus gan mācīties negribošus skolotājus, gan bērnus, lai jau vārās savā sulā, un pavērot, cik ilgi viņi to gribēs.
JanisLaiks
Ja kādam savulaik būtu pieticis dūšas visus bērnudārzus latviskot, šādas situācijas sen vairs nebūtu. Tagad, diemžēl, vēl joprojām jātērē nodokļu nauda, lai uzturētu 2as sistēmas, bet pretargumenti nemainās: par strauju, bez pārejas, nav izvēles, bail no apdraudējuma, u.tml. It kā vienvalodības pretinieki spētu nosaukt kaut vienu valsti, kurā valsts skolās piedāvā iespēju nemācīties valsts valodā. Vairs pat nav smieklīgi.
Александр Анатольевич Прутков
! Именно! - Мы платим налоги, а нам за них фигу с маслом? Налог с русских берут эти американские марионетки из Ебинства, а услуг, положенных налогоплательщикам, нагло лишают !
Александр Анатольевич Прутков
Вот именно! Поэтому надо срочно ввести русский язык в Латвии официальным языком! И тогда каждый сможет писать на своём языке без ошибок!
BardainaisSigne
Neaizmirsīsim,ka lielas krievvalodīgo masas Latvijā ieceļoja pēc okupācijas,latviešu deportācijām un aizdzīšanas svešumā bez Latvijas iedzīvotāju piekrišanas,tāpēc krievu valoda Latvijā ir ne tikai svešvaloda,bet arī okupantu un kolonizatoru valoda,tās lomas mazināšana ir svarīgs kolonizācijas seku novēršanas pasākums.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!