• Svētdiena, 2020. gada 12. jūlijs
  • Vārda diena: Indriķis, Ints, Namejs
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Atslēgas: „Kārļa Ulmaņa vadoņa kults – latviskuma ideoloģijas karš pret veco vācu Rīgu”

Atslēgas

Dokumentālā raidījumu cikla Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi 39. sērija LTV1 ēterā –  11. oktobrī pulksten 21.15. Sērijas tēma: Kārļa Ulmaņa vadoņa kults – latviskuma ideoloģijas karš pret veco vācu Rīgu. Kaut vadoni sauca par Lielo Sējēju, Rīgā viņš vairāk pļāva, ne sēja. 

Pirms 85 gadiem, 1935. gada oktobra vidū, ap Rīgas Doma baznīcu sāka dunēt darbi. Kā skudras rosījās vīri ar laužņiem un veseriem, krustu šķērsu braukāja kravas auto, lai veidotu jaunam režīmam tik nepieciešamos jaunos simbolus – arī jaunu laukumu, kāds pirms tam tur nekad nebija bijis. Šis laukums bija pirmais lāpstas cirtiens grandiozā vecās Rīgas pārbūves plānā. To nosauca par 15.maija laukumu – par godu Ulmaņa valsts apvērsuma datumam.

Ulmaņa režīms Vecrīgā par vērtīgām atzina tikai dažas vecās ēkas, pārējās – blāvas, mazvērtīgas, nojaucamas. Pat Pieminekļu valde vēstures mantojumu šķiroja «latviskajā» un «svešajā», un «svešajam» ļāva pazust. Miera un uzplaukuma gados Rīgu nopostīja vairāk, nekā karā pēc tam. Pazuda neskaitāmas ēkas un desmitiem ielu, kas pierāda, ka ideoloģisks režīms arī ir karš. Vēl bezjēdzīgāks par īstu karu, jo tam ir tikai viens pretinieks - saprāts, un tas nav uzveicams. Par vadoņa kulta sēto (un arī par pļauto) – šīs nedēļas Atslēgās.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Atslēgas

Atslēgas
Anotācija

Atslēgas: «Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO»

Atslēgas

Atslēgas: „Padomju Latvijas industriālais milzis RAF”

Atslēgas