• Pirmdiena, 2021. gada 25. janvāris
  • Vārda diena: Sigurds, Zigurds, Sigvards
  • Rīgā sniega pārslas, +1 °C, D vējš, 5,66m/s
LSM Bērnistaba

Dokumentālu filmu cikls. «Virtuvē pie kaimiņiem». Svanetija

Filmas LTV7

Gruzijas ziemeļrietumos esošajā Svanetijas novadā dzīvo Tamljāni ģimene. Viņi tāpat kā citi Cvirmi ciema iedzīvotāji pārtiek no pašu saražotā. Garās vasaras beigās Arčils Tamljāni kopā ar tēvu Džoniju un brāli Lašu novāc kartupeļu ražu. Kartupeļi viņiem ir nozīmīgs ienākumu avots. Lielāko daļu Džonijs un Arčils pārdod vai iemaina pret miltiem.

Tamljāni ģimene visu dara paši savām rokām, jo lauksaimniecības tehniku nevar atļauties. Viņi pļauj zāli nevis ar kombainu, bet izkaptīm un sienu uz kūti ved vērša pajūgā.

Svanetijas virtuve ir sātīga. Gandrīz ik dienu tiek ēsti ar sulguni sieru pildīti hačapuri. Lilija Tamljāni un viņas vedekla Katja ir atbildīgas par ģimenes pabarošanu. Viņas gatavo ēdienus uz vienkāršas malkas plīts. Divreiz nedēļā Lilija gatavo sulguni sieru. Tam ir līdzīga konsistence kā mocarellai. Lilija to iegūst no savu sešu govju piena, kuras viņa pati slauc.

Lilijas gatavotais Svanetijas tradicionālais garšaugu sāls «svanuri marili» sastāv no ķiplokiem, koriandra, dillēm, paprikas un zilā sierāboliņa. Sastāvdaļas Lilija salasa netālu no mājas vai audzē tās savā dārzā. Par spīti naudas trūkumam, Svanetijas iedzīvotāji rīko bagātīgus mielastus. Supra svētku laikā galdā tiek likti dažnedažādi ēdieni un dzērieni. Tiek godināti senči un radinieki un tādējādi stiprināta kopības sajūta.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!