• Ceturtdiena, 2021. gada 29. jūlijs
  • Vārda diena: Vidmants, Edmunds, Edžus
  • Rīgā mākoņains, +24 °C, D/DR vējš, 5m/s
LSM Bērnistaba

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Kā Latvijai nosargāt pozīcijas 3x3 basketbolā?

Sporta ziņas

3x3 basketbols olimpiskajās spēlēs Tokijā piedzīvos savu debiju. Starp tikai 8 komandām pārstāvēta būs arī Latvijas vīriešu izlase. Kādus attīstības soļus plānots spert, lai arī turpmāk saglabātu savas pozīcijas, skaidroja Andris Auziņš, Juris Valdovskis un Raimonds Rudzāts.

Olimpiskajās spēlēs Tokijā vienas no lielākajām cerībām uz godalgām būs 3x3 basketbolā. Šis basketbola paveids piedzīvos savu olimpisko debiju, un latvieši tajā ir pirmrindnieki jau gadu gadiem, izcīnot godalgas gan Eiropas, gan pasaules mērogā.

Līdzīga situācija savulaik bija ar BMX riteņbraukšanu, kur Latvija izcīnīja zelta godalgas pirmajās divās olimpiādēs 2008. un 2012. gadā, kā arī spēja aizņemt visu goda pjedestālu Eiropas čempionātā. Citām valstīm sasparojoties, latviešu pozīcijas BMX elitē ievērojami sašķobījušās. Par pēctecību jau laikus jādomā arī 3x3 basketbolā. Pēdējos 12 gadus tas Latvijā attīstījies «Ghetto Basket» turnīros, kur atlasīts arī Latvijas izlases sastāvs. Tagad Latvijas Basketbola savienībai jādomā, kā 3x3 basketbolu integrēt kopējā basketbola saimniecībā.

Intervija - Kaspars Cipruss, LBS ģenerālsekretārs

«Viss jau sākas no jaunatnes sistēmas. Līdz ar to mums ir jāizveido pirmie soļi, lai mūsu jaunatnes jau būtu attiecīgās programmas, kurās var trenēties arī 3x3 basketbolā.»

Cipruss skaidro, ka jau gadu Basketbola savienībā strādā pie tā, lai 3x3 basketbols varētu iekļauties sporta skolu sistēmā un saņemt valsts līdzfinansējumu treneru algām. Īpaši aktuāli tas būtu mazākos Latvijas nostūros, kur pēc 9. klases absolvēšanas jaunatnes komandas mēdz izjukt.

Intervija - Kaspars Cipruss, LBS ģenerālsekretārs

«Pēc 9. klases dabūjot sporta skolas sertifikātu, jauniešiem būs izvēles iespēja: vai nu turpināt 5x5 programmā, vai 3x3 basketbolā. Protams, ja to atļaus attiecīgās pašvaldības sporta skola.»

Latvijas vīriešu izlases treneris Raimonds Feldmanis kā galvenos faktorus pēctecībai min talantīgu spēlētāju laicīgu identificēšanu. Lai arī klasiskajam basketbolam ir jākalpo kā pamatam, ne visiem talantīgiem spēlētājiem tā formāts ir pats piemērotākais.

Intervija - Raimonds Feldmanis, 3x3 vīriešu izlases treneris

«Protams, 5x5 basketbols pagaidām ir favorīts. Kad veido selekciju, redzi, kam ir potenciāls spēlēt 5x5, tur arī virzi. Bet ir spēlētāji, kam ir lielāks talants 3x3 basketbolā. Tad viņus vajag laicīgi uzrunāt un iesaistīt 3x3 basketbolā. Redzi, ka viņš nav spējīgs iekļūt divpadsmitniekā Latvijas jauniešu izlasēs, bet viņam ir potenciāls 3x3 basketbolā.»

Latvijas Basketbola savienības valdes sēdes protokolos atrodami arī ambiciozi attīstības plāni. Tā, piemēram, 2021. gada 18. februāra valdes sēdē apspriesta 3x3 basketbola akadēmijas izveide, savukārt 11. martā spriests par «Top Gun» līgas organizēšanu, kurai paredzēti 16 posmi. Cipruss skaidro, ka 3x3 basketbola akadēmijas iecere nav aktuāla, kamēr šim basketbola paveidam vēl nav dota zaļā gaisma ienākšanai sporta skolu sistēmā. Savukārt «Top Gun» norisei patraucējuši valdības ierobežojumi.

Intervija - Kaspars Cipruss, LBS ģenerālsekretārs

«Līdzīgi kā klasiskajā basketbolā, mums ir jāveido komandu sistēmas. Ja mums vairākās pašvaldībās būs izveidojušās līdzīgas komandas kā LBL2, tad varēsim arī runāt, ko gribam sasniegt tālāk. Tas nav svarīgi, vai komandas piedalīsies «Top Gun», «Ghetto Games» vai arī starptautiskos pasākumos. Galvenais atrast dzirdīgas ausis attiecīgās pašvaldībās, lai ir entuziastu, kas veidotu tādas komandas.»

Kā jau visos sporta veidos, arī 3x3 basketbolā turpmākajai izaugsmei vadošā loma būs treneru kvalitātei. Speciālas basketbola treneru apmācības 3x3 basketbola niansēs pagaidām ir tikai iecere.

Intervija - Raimonds Feldmanis, 3x3 vīriešu izlases treneris

«Kad es sāku trenēt, es ļoti daudz mācījos. Runāju ar spēlētājiem – man nebija kauns mācīties no viņiem. Prasīju. Skatījos ļoti daudz 3x3 spēles, analizēju pretiniekus, skatījos, kā viņi trenējas. Tad bija arī visādas [treneru] klīnikas. Kā braucu uz turnīriem, tā vienmēr mēģināju kaut ko iesūkt. Ir diezgan liela starpība. Uz tām mazajām niansēm ļoti, ļoti noderētu treneru izglītošana.»

Visticamāk, nākamajā olimpiskajā ciklā Latvijas izlases rindās vairs neredzēsim veterānus Agni Čavaru, Edgaru Krūmiņu un Artūru Strēlnieku. Raimonds Feldmanis uzskata, ka atbilstoši aizstājēji Latvijā ir atrodami, taču viņi varētu negribēt atteikties no saviem līgumiem klasiskajā basketbolā. Kā piemērotākos viņš min «Ghetto Basket» laukumos rūdītos Aigaru Šķēli un Artūru Ausēju.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!