• Trešdiena, 2020. gada 29. janvāris
  • Vārda diena: Valērijs, Aivars
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 745mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

«Teātris.zip» piedāvā Nacionālā teātra izrādi «Klūgu mūks»

Teātris.zip

Latvijas Televīzijas raidījumu ciklā «Teātris.zip» 12. oktobrī plkst. 21.20 LTV1 būs skatāma Latvijas Nacionālā teātra izrāde «Klūgu mūks».

Ingas Ābeles apjomīgais, vairāk nekā četrsimt lappušu biezais romāns «Klūgu mūks» par katoļu priesteri un latgaliešu sabiedrisko darbinieku Franci Trasūnu (grāmatā un izrādē – Sebaldu) saņēma Literatūras Gada balvu.

Indras Rogas gandrīz četras stundas ilgā izrāde ļoti piestāv šim rudens laikam, jo tajā par vienu no galvenajiem varoņiem kļūst tas, ko var saukt par atmosfēru. 

«Klūgu mūka» varonim mūža nogalē politiskās darbības dēļ katoļu baznīca liedza pildīt priestera pienākumus, vēlāk izslēdza no baznīcas. Viņa virzienā raidīja vairākus pārmetumus – augstprātību, neatļautu civilo drēbju nēsāšanu un citus.

Vienu no savas dzīves smagākajiem brīžiem Francis Trasuns piedzīvoja Rīgas Jēkaba baznīcā. 1926. gada Lieldienās viņu padzina no dievkalpojuma, neilgi pēc tam viņš mira no sirdstriekas. Tikai 1998. gadā katoļu baznīca Franci Trasunu oficiāli reabilitēja.

Tāpēc Ojāra Rubeņa viesi raidījumā «Teātris.zip» ir gan izrādes režisore Indra Roga un galvenās lomas tēlotājs Gundars Grasbergs, gan Rīgas arhidiecēzes palīgbīskaps un Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas katoļu baznīcas prāvests Andris Kravalis.

Teātra kritiķe Līga Ulberte par izrādi raksta: «Centrālais aktieru divpadsmitnieks, kaut arī ne gluži vienmērīgi, tomēr izrādes pasaulē dzīvo ar pilnu jaudu. It īpaši pirmais cēliens burtiski elpo jutekliskumā un emocijās, kad dzimst bērni un pasaule mainās; kad blakus sadzīvo viedums un naivums, pieredze un jaunība; kad tas, kas romāna tekstā ir viens, uz skatuves top par vairākiem Frančiem vai Jezupiem vai romāna iekšējais monologs pamatoti kļūst par skaļi pateiktu vārdu; kad fiziskajam vecumam vienlaikus ir un nav nozīmes; kad viss pasaulē ir ciklisks un saistīts.»

Režisore – Indra Roga, scenogrāfs – Gints Sippo, kostīmu māksliniece – Anna Heinrihsone, horeogrāfe – Inga Raudinga, komponists – Pēteris Vasks, gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš, video mākslinieks – Toms Zeļģis.

Lomās Gundars Grasbergs, Kārlis Reijers, Agnese Cīrule, Maija Doveika, Sanita Pušpure, Ilze Rudolfa, Liene Sebre, Evija Skulte, Jānis Āmanis, Ainārs Ančevskis, Kaspars Aniņš, Uldis Anže, Mārtiņš Brūveris, Raimonds Celms, Mārtiņš Egliens, Ģirts Jakovļevs, Ivars Kļavinskis, Normunds Laizāns u.c.

Raidījumu ciklu atbalsta

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!