• Piektdiena, 2019. gada 20. septembris
  • Vārda diena: Marianna, Ginters, Guntra
  • Rīgā +10.5°C, Z vējš 0m/s, 765mm Hg, 69%
LSM Bērnistaba

Atslēgas: „Padomju Latvijas industriālais milzis RAF”

Atslēgas

Dokumentālā raidījumu cikla «Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi» 48. sērija LTV1 ēterā – 13. decembrī pulksten 21.15. Sērijas tēma:  Padomju Latvijas industriālais milzis «RAF», visu laiku masveidīgākais Latvijas vārda nesējs pasaulē.

Valsts vēsture iegrozījusies tā, ka tās vārda «eksportspēja» visvairāk pieauga tieši valsts nebrīves gados. Pie vainas ir uzņēmums RAF – slaveno mikroautobusu «Latvija» ražotājs.Vairāku desmitgažu laikā tas pavisam saražoja pāri par ceturtdaļmiljonu Latviju, kas nokļuva ne vien plašās PSRS brālīgajās republikās, bet arī eksotiskās PSRS satelītvalstīs un pat vienā otrā «normālā» Eiropas valstī. Saīsinājums «RAF» nozīmē – Rīgas autobusu fabrika, tā dibināta 1954. gadā, un pirmos 20 gadus rafiņus ražoja Rīgā. 1975. gadā atklāja jaunu, daudz lielāku ražotni Jelgavā, un «RAF» kļuva par vienu no lielākajiem LPSR uzņēmumiem. Tā dēļ pamatīgi uzblīda arī Jelgavas demogrāfija – ļaudis plūda straumēm darbā uz «RAF» gan no apkārtējiem kolhoziem, gan no visām PSRS malām. 30 gadu laikā Jelgavas iedzīvotāju skaits vairāk kā dubultojās, bet latvieši agrāk dižajā Zemgales galvaspilsētā kļuva par minoritāti.

«Atslēgas» stāstīs gan nedzirdētus faktus par «RAF» ziedu laikiem, gan likumsakarīgo norietu 1990.gados. Un, protams, ieskatīsies arī «lācītim vēderā», jo par «rafiņu» traki žēlīgo kvalitāti anekdotes stāstīja jau padomju laikos.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Atslēgas

Atslēgas
Anotācija

Atslēgas: «Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO»

Atslēgas

Atslēgas: „Padomju Latvijas industriālais milzis RAF”

Atslēgas