• Svētdiena, 2017. gada 17. decembris
  • Vārda diena: Teiksma, Hilda
  • Rīgā -1.6°C, D vējš 1.3m/s, 751mm Hg, 88%

Saistītie raksti

Vēl par šo tēmu

Populārākie

«Teātris.zip» īpašā izlase: Nacionālā teātra «Dzelzszāle» (2003)

Teātris.zip

«Teātris.zip» īpašajā izlasē piedāvājam Latvijas Nacionālā teātra iestudējuma «Dzelzszāle» ierakstu.
 

Par izrādi

Dramaturģe Inga Ābele. Režisors Pēteris Krilovs. Piedalās Ināra Slucka, Uldis Dumpis, Regnārs Vaivars, Ivars Puga, Dita Lūriņa, Daiga Kažociņa, Dace Bonāte, Jānis Skanis.

Materiāli no LTV arhīva:

Kritiķa vērtējums

Kitija Balcare:

"Oriģināldramaturģijas veikums prozaiķei un dzejniecei Ingai Ābelei ir viņas 2001.gada diplomdarbs, beidzot dramaturģijas studijas Latvijas Kultūras akadēmijā. Drāma divos cēlienos, laika gaitā nemaz nezaudējot savu aktualitāti par narkomāniju un skarbajām atkarībām un to sekām, ir iestudēta ne vien Latvijā, bet arī Dānijā, Somijā. Divkārt piedzīvojusi arī radioteātra versiju – Latvijas Radio teātrī un Vācijas Brēmenes teātrī.

Nacionālā teātra versija lugai režisora Pētera Krilova izrādē «Dzelzszāle» noris nevis uz klasiskās teātra skatuves, bet gan reālā savrupnamā Pārdaugavā, Alfrēda mājā, cenšoties aizvien pietuvināt realitāti teātrim. Skatītājam tā ir iespēja būt klāt viena vakara notikumā, ko psiholoģiski meistarīgi izstāstījusi Inga Ābele, žonglējot ar narkomānijas, atsvešinātības un vientulības tēmām. Tieši izrādes norises vietas tik mērķtiecīgā izvēle, izvedot publiku laukā no ierastās mākslas telpas, ir veids, kā likt skatītājam pienākt skarbajam stāstam tuvāk, topot zināmā mērā par aculiecinieku traģēdijai. Būt klāt notikumā ar iespēju tikai domās vērtēt, iejaukties vai notraukt asaru pustumsā.

Galvenā varoņa Alekša lomā ir Regnārs Vaivars, Vilhelma (Uldis Dumpis, kurš par šo lomu ieguva 2003. gada «Spēlmaņu nakts» balvu par labāko vīriešu lomu) un Lijas (Ināra Slucka vai Lāsma Kugrēna) dēls, bet kaimiņienes Ievas lomā – tolaik vēl jaunā Dita Lūriņa. Savukārt scenogrāfiju reālistiskajā savrupnama iekārtojumā un kostīmus tolaik izrādei izvēlējies mākslinieks Aigars Bikše.”

Guna Zeltiņa:

„No mājas, kur viss tiek ziedots „fasādes”, nevis cilvēcisko attiecību kopšanai un veidošanai, pašcieņas pilnā vientulībā devās projām Ulda Dumpja pusparalizētais rakstnieks Vilhelms Putns, un tā bija viena no emocionāli spilgtākajām norisēm, kas veidoja tiltu starp uzveduma ikdienišķo un eksistenciālo līmeni. Alfrēda mājas dabiskā vide – savrupmājas interjers, aktieru ansambļa spēles veida patiesīgums un izrādē skarto problēmu aktualitāte un atpazīstamība vērta to par vienu no veiksmīgākajiem mūsdienu drāmas iestudējumiem ne tikai šajā teātrī.” (Latvijas teātris. 20.gs. 90.gadi un gadsimtu mija. R.: Zinātne, 2007, 83.lpp.)

Raidījumu ciklu atbalsta

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!