• Svētdiena, 2019. gada 18. augusts
  • Vārda diena: Liene, Helēna, Elena, Ellena, Liena
  • Rīgā +23.8°C, R vējš 1.3m/s, 756mm Hg, 56%
LSM Bērnistaba

«Daudz laimes, jubilār!». Lolita Cauka

Daudz laimes, jubilār!

Aktrisi Lolitu Cauku zina pat tie jaunās paaudzes pārstāvji, kas domājas nezinām – viņa ir skaistā Rūta režisora Aleksandra Leimaņa leģendārajās spēlfilmās «Vella kalpi» un «Vella kalpi Vella dzirnavās» - saspēlē ar leģendāro Haraldu Ritenbergu, kas toreiz 70-tajos savā zvaigznes statusā pārspēja pat Raimondu Paulu.

Slavenais baletdejotājs bija Rūtas mīļotais Andris.

Lolita Cauka-Kalna dzimusi 6. aprīlī un bērnību pavadījusi Vecrīgā, kam pavisam tuvu slejas Nacionālā teātra krāšņā ēka. Bērnībā tur bieži gan iets garām, gan, kopā ar vecākiem, skatītas dažādas izrādes.

«Ne mazāk par izrādēm mani fascinēja pati ēka un it īpaši – tās zaļie jumti,» ne reizi vien intervijās, it kā pati par sevi brīnīdamās, atceras aktrise.

Pēc Rīgas 1. vidusskolas absolvēšanas, Lolita piepilda sapni un iestājas Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātē. 1970. gadā to absolvē, un -  zem kājām ceļš uz Liepājas teātri, kur viņa kļūst par vienu no vadošajām aktrisēm. Un kā gan ne – viņa ir skaista, ar īpaši kolorītu, zemu un samtainu balsi, pie tam jau ar kinoaktrises slavu.

«Arī man pašai šķita, ka viss notiek pareizi, un es tiešām esmu tā vērta… Lolita toreiz un šodien – ir divi pilnīgi atšķirīgi cilvēki. Man gluži vienkārši bija «sakāpis galvā»,» nosmejas aktrise.

Pirms brīža ar panākumiem spēlējusi R. Blaumaņa Kristīni Liepājas teātra «Ugunī», bet te jau – uz ielas, bez nekā. Veselības un mīlestības krustceles sagrieza dzīvi tā, ka jaunā aktrise labprātīgi pameta Liepāju un atgriezās dzimtajā Rīgā. Cerības spēlēt uz galvaspilsētas teātru skatuves bija lielas… bet izrādījās tukšas.

«Tu nevienu nevari piespiest sevi mīlēt. Kur nu vēl teātra režisorus,» komentē aktrise. «Tā bija liela laime, ka Helēnai Romanovai, manai bijušajai pasniedzējai, iestudējumā «Fedra» bija nepieciešamas jaunu aktrišu muguriņas. Citas jaunās kolēģes gluži vienkārši bija aizņemtas. Tā es 1974. gadā atgriezos uz skatuves. Savā mīļotajā Nacionālajā. Biju laimīga būt pat par statisti,» atceras Lolita.

Tie bija ilgi gadi - ar mazām lomām, bet ar lielu darbu.  Ar sevi. «Galvenais – nekļūst skaudīgai, nejaukai, nepazaudēt prieku! Man tiešām nebija grūti! Es sēdēju mēģinājumos garas stundas un vēroju, vai tas, ko esam teorētiski izrunājušas ar manām mīļajām 4. ģērbtuves kolēģēm, praksē strādā vai nē? Es visu laiku mācījos. Caur Astrīdas Kairišas un citu savu kolēģu lomām.»

Galu galā – laime uzsmaidīja arī Lolitai: režisors M. Kublinskis uzticēja lielu lomu izrādē A. Millera «Ceļojošā komija gals» (1998), ko Lolita spoži nospēlēja, tandēmā ar R. Plēpi.

«Lolitas Caukas precīzais, dzelžainais tvēriens Villija sievas Lindas lomā ir uzmanības vērts,» toreiz rakstīja kritiķi, un Lolitas gadiem ilgais klusēšanas laiks bija beidzies. «Kublinskis ar šo lomu izņēma man paplāti no rokām,» tēlaini salīdzinot mazo, apkalpojošo lomu noslēguma posmu raksturo aktrise pati.

Šodien nevienam vairs nav jāpierāda L. Caukas varēšana dažādu žanru iestudējumos. Būdama jau cienījamos gados, viņa joprojām ir profesionālā briedumā. Un – brīnišķīgi izskatās. Ne velti tieši viņa atveidoja Marlēnas Dītrihas loma uz dokumentālām liecībām veidotajā izrādē «Marleni».

Milzīgs darbs cauri gadiem ieguldīts, atbalstot savu vīru Daini Kalnu  Siguldas opermūzikas svētku radīšanā. Teātra kritiķiem ir taisnība – trauslajai, ārkārtīgi delikātajai un inteliģentai aktrisei piemīt dzelžains tvēriens. Ne velti ilgus gadus viņa bijusi arī Teātra darbinieku savienības priekšsēdētāja.

Andreja Volmāra interviju ar aktrisi Lolitu Cauku skatieties 14. aprīlī.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

«Daudz laimes, jubilār!» Jānis Peters

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Jānis Peters

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār!». Lāsma Kugrēna

Daudz laimes, jubilār!

«Daudz laimes, jubilār!» Guntis Veits

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!». Lāsma Kugrēna

Daudz laimes, jubilār!