• Trešdiena, 2019. gada 16. janvāris
  • Vārda diena: Lida, Lidija
  • Rīgā -3.2°C, DA vējš 2.7m/s, 748mm Hg, 84%
LSM Bērnistaba

V.I.P. 14. maijs

V.I.P.

Santas Paegles komanda savu dalību spēlē gaida vismaz divus  gadus. Raimonda Arāja vēlas pārbaudīt savus  erudīciju nopietnākā atmosfērā. Pusfināls būs spraigs, bet spēles rezultātu noteiks jautājums par četriem Eiropas dziļākajiem ezeriem.

Dalībnieki:

Santa Paegle – komandas kapteine, mīl aktīvu dzīvesveidu, labprāt organizē pasākumus. Ir lieliska humora izjūta, ļoti patīk ceļot. Ir grūti izsist no līdzsvara. Vienmēr gatava mācīties ko jaunu.   

Argis Paeglis, komanda kapteines tēvs, interesē viss, kas ir tuvāk par citām galaktikām un lielāks par baktēriju. Piemīt pozitīvs sacensību gars. Par lielāko vērtību uzskata savu ģimeni.

Jānis Asars – kapteines draugs. Sporta entuziasts un lietpratējs, interesējas arī par politiku. Kādreiz radio vadīja raidījumu par sportu, arī šobrīd turpina aizrauties ar basketbolu un pludmales volejbolu.

Raimonda Arāja, komandas kapteine, juriste, bet strādā kā gide un tulkotāja. Brīvajā laikā ceļo, lasa, mācās valodas, ik pa brīdim uzraksta arī kaut ko par mūziku. Vislabāk jūtas koncertos un festivālos, kā arī ceļojot ar velosipēdu pa Rīgu.

Eva Vīksna, komandas kapteines draudzene. Juriste, strādā administratīvajā tiesā, galvenokārt ar cilvēktiesību jautājumiem. Brīvajā laikā  patīk būt pie dabas, lasīt labas grāmatas un skatīties labas filmas.

Kārlis Arājs, komandas kapteines dzīvesbiedrs. Žurnālists, kuram interesē laba  mūzika un erudīcijas spēles.

Komentāri (9)

Gita Morris Vāgenheima
"... situācija bija diametrāli atšķirīga" no kā? 1944. gada rudenī Latvija bija PSRS sastāvā jau kopš 1940. gada vasaras. Latvija bija PSRS sastāvā arī vācu okupācijas laikā! Palasiet Alfrēda Valdmaņa saraksti ar vācu virspavēlniecību Ostlandē. Tātad, Lāčplēša tēls šajā vēstures kontekstā varēja būt netīkams tikai vāciešiem, t.i., ja vācieši vispār zināja, kas ir tas "Latschpless" ielas nosaukumā, kamēr kāds iztapīgs latvietis nebija viņiem sniedzis attiecīgu ziņu. Beigsim taču reiz kultivēt šo šizofrēnisko murgu, ka vācieši 1941. gada vasarā ienāca Latvijā to atbrīvot no krieviem, bet tad 1944. gada rudenī krievi atkal "okupēja" vācu atbrīvoto Latviju! - - - Jo tas tā nebija.
Ginta Zalcmane
Vācu-padomju attiecības līdz 1941.g. 22. jūnijam (sabiedrotie, kurus vienoja pat „draudzības līgums”) un pēc 22. jūnija – kur vēl krasāks pretstats?!
Jūs kļūdaties – vācu okupācijas laikā Latvija nebija PSRS sastāvā, bet gan Ostlandes reihskomisariāta sastāvā. Protams, vācieši pamatoti uzskatīja, ka ieņemtā teritorija nav bijusī Latvijas brīvvalsts, jo gandrīz gadu Latvija bija atradusies PSRS sastāvā.
Kur manā komentārā ir teikts, ka „1944. gada rudenī krievi atkal „okupēja” vācu atbrīvoto Latviju”? 40. gadu 1. pusē Latvijā secīgi nomainījās padomju – vācu – padomju okupācijas režīmi. „Laiks no 1940. gada vasaras līdz 1941. gada vasarai Latvijas vēsturē iezīmējas kā viens no drūmākajiem periodiem” [vēsturnieks Aivars Stranga]; tautā ir plaši iesakņojies šī laikposma apzīmējums „Baigais gads”. Uzskatu, ka Jums pieklātos atvainoties par, iespējams, nepārdomāti izteikto apvainojumu „šizofrēniska murga kultivēšanā”.
Un vēl – arī Jūsu iepr. komentārs ir kļūdains. Lāčplēsis ir cīnījies arī pret ienaidnieku no austrumiem. Kādā vaļasbrīdī pārlasiet Raiņa lugu „Uguns un nakts”.

Gita Morris Vāgenheima
Ja kādam būtu bijis jābūt AIZDOMĪGAM pret Lāčplēša tēlu, tad drīzāk vāciešiem nevis LPSR varasvīriem - PSRS kontekstā Lāčplēsis bija pareizāks par pareizu, jo cīnījās pret VĀCU nevis krievu bruņinieku! Tāpēc padomju laikā neaizliedza Pumpura "Lāčplēsi," ko skolās mācījās kā latvju varoņteiku jeb eposu; un - nepārdēvēja Lāčplēša ielu, kurpretim vācu laikā pārdēvēja.
Ginta Zalcmane
Diemžēl, arī Jūs neesat jautājumu izlasījusi rūpīgi. Arī vēsturiskais konteksts padomju-vācu attiecībās „Baigajā gadā” Jums kļūs skaidrāks, ja uzmanīgi izlasīsiet manu iepriekšējo komentāru. Kopš 1944. gada rudens, sākoties otrreizējai padomju okupācijai, situācija bija diametrāli atšķirīga: Lāčplēsis kā cīnītājs pret „mūžsenajiem naidniekiem” - vāciešiem bija padomju varai kļuvis ideoloģiski noderīgs, tādēļ Lāčplēša iela atguva tagadējo nosaukumu, bet Jūs varējāt skolā iepazīt A.Pumpura daiļdarbu.

Oktavija Ķipēna
Lāčplēša iela ir pārdēvēta vienīgi vācu okupācilas laikā, dalībnieki pareizi atbildēja.
Ginta Zalcmane
Izlasiet jautājumu vēlreiz. Tajā bija precīzi formulēts konkrēts padomju varas posms: „laikā, kad Lāčplēša tēls bija nevēlams”. Jautājumā netika vaicāts par Carl Schirren Strasse – ielas nosaukumu vācu okupācijas laikā, tādēļ pilnīgi nepamatoti ir Jūsu kategoriskie apgalvojumi, ka skatītāji atbildēja pareizi, un ka Lāčplēša iela ir pārdēvēta tikai vācu okupācijas laikā. Arī vācu marksista Augusta Bēbeļa vārdā nosauktā Bēbeļa iela ir viens no Lāčplēša ielas kādreizējiem nosaukumiem, bet Jūsu izmantotie „avoti” par to, droši vien, klusē.

Ginta Zalcmane
LPSR varasvīru aizdomīgums pret Lāčplēša tēlu laikā pirms 1941. gada 22. jūnija nav pārsteidzošs, ja atceramies vēsturisko kontekstu – pēc PSRS iniciatīvas ar nacistisko Vāciju noslēgtais padomju-vācu draudzības līgums, masveida represijas pret LKO kavalieriem – „Lāčplēšiem”, Lāčplēša dienas aizliegums u.t.t. Savukārt, sekojošajā vācu okupācijas laikā, pēc sākotnējā Latschples Strasse nosaukuma, 1942. gadā iela ieguva oficiālu nosaukumu Carl Schirren Strasse, resp. Carl Schirren iela, jo tolaik īpašvārdos nosaukto ielu latviskajos nosaukumos bija jāsaglabā vāciskā transkripcija.
Jāpiebilst, ka šie nav vienīgie ielas nosaukuma varianti dažādu laiku un varu maiņās – Lāčplēša iela un tās atsevišķi posmi savulaik saukti gan par Mazo un Lielo Smilšu ielu, Smilšu ielu un Kārļa ielu, gan Romanovku, Romanova ielu un Bēbeļa ielu. Arī kādreizējie ielu nosaukumi spilgti raksturo sarežģīto Latvijas vēstures gaitu. J. Misiņš ir teicis: „Meklējiet rakstos!”. Vikipēdija un citariga šajos meklējumos nepalīdzēs.
Ivars Roga
Es arī nekur nevaru atrast informāciju par Lāčplēša ielas nosaukuma maiņu padomju laikos.
Wikipēdijā un citariga ir minēts ka vācu okupācijas laikā tā bija nosaukta par Kārļa Širrena ielu (Carl Schirren Straße). Labprāt uzzinātu raidījuma veidotāju viedokli.
Tālis Papēdis
Kā tur īsti bija ar jautājumu par Lāčplēša ielas nosaukuma maiņu?

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Anotācija

V.I.P. 21. janvāris. Fināls!

V.I.P.

V.I.P.

V.I.P.

V.I.P.

V.I.P.
Anotācija

V.I.P. 14. janvāris

V.I.P.
Anotācija

V.I.P. 7. janvāris

V.I.P.