• Trešdiena, 2019. gada 20. marts
  • Vārda diena: Made, Irbe
  • Rīgā +4.7°C, D vējš 4.9m/s, 768mm Hg, 67%
LSM Bērnistaba

TV PIRMIZRĀDE! Dokumentālā filma. «Paslēpes mūzikā. Elīna Garanča»

LTV filmas

Talantam ir noslēpums. Vai tam iespējams pietuvoties? Latviete Elīna Garanča ir viens no izcilākajiem mecosoprāniem pasaulē un viņa pazīst gan personisku zaudējumu smagumu, gan slavas spožumu. 

Kā viņa plāno savu dzīvi, lai paspētu būt profesionāli apbrīnojama  Minhenē, Parīzē, Ņujorkā, Gotveigā, Malagā, Rīgā… Kā viņa paspēj sakārtot savu sievietes un divu mazu bērnu mammas ikdienu?

Viņa izbauda ne tikai savas skaistās balss, bet arī savas sievišķības pilnbriedu.

Elīnas samtaini smeldzīgais balss tembrs pēc abu meitiņu piedzimšanas ir ieguvis «dziļumu», bet pēc mammas zaudējuma dvēselē ieskanējusies dramatiskā stīga.

Viņa mainās.

Elīnas Garančas talants ir jaunas cilvēciskas paradigmas priekšā.

Kad Elīnas balss  piepilda opernamu, ir sajūta, ka viņas dvēsele ir kaila mūzikā, bet viņas absolūtā koncentrācija mūzikā vienlaicīgi ir viņas cietoksnis.

Tolaik, kad, sākot  studēt Latvijas konservatorijā, Elīna Garanča piestrādāja  par apkopēju kādā plašā Rīgas dzīvoklī, viņa izmantoja ne tikai slotu, bet arī   telpas akustiku, pilnā balsī dziedot vokālās ārijas no  savām sapņu operām. Kaimiņi  neapmierināti sāka klauvēt pie dzīvokļa sienām, Elīnai nācās pamest ne tikai darbu, bet arī  meklēt citu vietu, kur trenēt balsi.

1999. gadā jaunā dziedātāja uzvarēja Mirjamas Helinas vokālistu konkursā Somijā, bet 2000. gadā ieguva Latvijas Lielo mūzikas balvu. 2008. gada viņa dziedāja Rozīnas lomu «Seviļas bārddzinī»  Ņujorkas Metropolitēna operā, bet 2009. gadā iestudēja Romeo lomu Londonas Karaliskajā operā. Iespējams, ka visneparastāko Karmenu viņa nodziedāja Rīgā, Latvijas Nacionālajā operā, pēc  tam šo lomu interpretējot vēl citos iestudējumos pasaulē, Garanča  tika pasludināta par pēdējās desmitgades labāko Karmenu pasaulē.

Personības lielums ļauj pakļaut Metropolitēna operas auditoriju atvadoties no sava «Rožu kavaliera». Izbaudīt klusuma pauzi pēc brīvdabas nakts koncerta Gotveigā festivālā « Elīna Garanča un draugi» pēc pēdējās nots izskanēšanas operas partitūrā.

Sekojot Elīnas kalendārā ne tikai svarīgākajiem muzikālajiem notikumiem, bet arī emocijām, sadzīvei kopā ar draugiem, bērnības un jaunības atmiņu asociāciju pavedienam, kas tik trausli un sirsnīgi raisās ģimenes mājas dārzā Latvijā, koncertā kopā ar savu bērnības dienu elku, Latvijas maestro Raimondu Paulu un ļauj savā balss intonācijā saklausīt  savas  nesen  mirušās mammas tembra sirds noti.

Cilvēciskums izpaužas mazās lietās. Kostīma laikošanas sievišķīgās izpausmēs. Salātu dobes ravēšanā. Latviskās ogu maizes cepšanā

Elīna pazīst šaubas, pazīst ilgošanos un spēju saņemt sevi rokās un dzīvot. Pabūt skaistos mirkļos kopā ar tēti,  ar  saviem bērniem un vīru.

Viņas balsi nav iespējams sajaukt ar kādu citu, bet pēc nodziedātas operas Elīnai patīk ieplūst cilvēku pūlī.

Latvijas Televīzijas dokumentālā filma tapusi divu gadu laikā, sekojot Elīnas Garančas nozīmīgākajiem notikumiem Latvijā un citur pasaulē. Režisore Agita Cāne-Ķīle, scenāriste Daira Āboliņa, operators Edgars Bite, producente Ieva Rozentāle

Komentāri (1)

Katrīna Sproģe
Paldies,filmu normāls cilvēks internetā skatoties LSM nevar redzēt! Kam Jūs cenšaties?

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

75 jautājumi Uldim Dumpim. Dokumentāla filma 1

LTV filmas

Dokumentālā filma. «Zilais lakatiņš»

LTV filmas

Svētceļojums Rīga - Aglona. «Ceļā»

LTV filmas