• Otrdiena, 2020. gada 4. augusts
  • Vārda diena: Romāns, Romualds, Romualda
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Ķengaraga pagalmi un sports

Tautas sports

Bērnībā dzīvoju Ķengaragā. Kā brīvs laiks- tā ar čaļiem laukā un dragājām jebkuru sporta veidu, atkarībā no gadalaika. Tagad pēc četrdesmit gadiem (ārprāts :)!) nolēmu apskatīt sporta kauju vietas. Izbraukāju krustu šķērsu un mēģināju iztēloties, ar ko te puikas var nodarboties mūsdienās.


Lai arī privatizācija un automobilizācija ir uzlikusi savu zīmogu, jāsaka, ka globāli nekas nav mainījies. Tie, kas grib, horizontālu laukumu futbola spēlēšanai te atradīs, jo pagalmi daudzviet ir gana lieli un nepiebūvēti. Tuvāk vai tālāk no mājām, bet atradīs. Tiesa, tie futbola laukumi tādi nosacīti- noliec četras mugursomas un spēlē ar iedomātiem vārtiem.


Gluži tāpat kā agrāk, arī tagad ir atsevišķas oāzes, kas ir pat uzrunājošas un vedina uz vizuāli patīkamāku sportošanu. Taču šādu oāžu ir maz. Acīmredzama ir basketbola aktīvistu kampaņa pirms dažiem gadiem, kad te iekārtoti daži basketbola laukumi. Tāpat ir vairākas, tikpat acīmredzamas, apkārtējo namu iemītnieku iniciatīvas, kas ierakuši kādus volejbola stabus, uzstādījuši nelielus futbola vai hokeja vārtus un pat galda tenisa galdu.


Taču pa visu lielo Ķengaragu reāli funkcionējošas atradu tikai kādas padsmit šādas personiskās iniciatīvas izpausmes. Ir jau arī sporta laukumi pie skolām, taču tas ir cits stāsts. Mūsdienu prasībām daudzmaz atbilstošu sportošanas vietu mikrorajonā, kurā dzīvo vairāk kā 50 tūkstoši cilvēku, ir katastrofāli par maz.


Jā, protams, pašvaldība ir parūpējusies par Daugavas krastmalas sakārtošanu un iestrādājusi arī dažus sportiskus objektus. Ir arī atsevišķs Ķengaraga parka sporta laukumu komplekss un vēl daudzos pagalmos uzstādītas neviennozīmīgi vizuālas metāla konstrukcijas, kurās gribētāji var pievilkties, šūpoties un visādi tur rāpties, bet… Tas tāds Godmaņa stila BET..


Namu pagalmos redzētais, dažbrīd, liek šausmināties par to nesakārtoto vidi, kāda paveras iestājoties atkusnim. Kāda te sporta laukumu atjaunošana?! Te jābrēc pēc iekšpagalmu sakārtošanas kopumā. Izgāztie soliņi, nezināmas nozīmes sabrukušas koka un metāla konstrukcijas, brauktuvju bedres, izbraukāti zālieni- tas viss ir te. Un ne tikai Ķengaragā.


Līdzīgi kā valsts ekonomisko rādītāju izaugsme šobrīd notiek uz ceļu, cilvēku veselības, infrastruktūras un citu nenotikušu izdevumu rēķina, arī Rīgas pašvaldība labprātāk atklāj jaunus objektus, nevis rūpējas par esošās vides sakārtošanu. Patiesais stāvoklis tiek paslēpts aiz košām izkārtnēm. Tas ir prestižāk, kolorītāk un, es nebaidos šī nedaudz ironiskā vārda- smukāk. Uzturēšanas izdevumu vietā dominē no jauna būvējamo objektu izdevumi.


Protams, ka ir daudz aspektu, kas nosaka šādu lietu dabu. Iedzīvotāju biedrību aktivitāte, personiskās iniciatīvas un, galu galā, subjektīvās apsaimniekotāju un iedzīvotāju intereses. Savu artavu dod arī huligānisku tipu antisociālās izdarības- sakrāsot, nolauzt, sagāzt.


Te arī gala rezultāts- liela, bet nesakārtota vide, kurā sakārtots sporta laukums drīzāk izskatītos pēc svešķermeņa. Uz ko mēs te tautas sporta kampaņas ietvaros lai aģitējam?


Šķiet, ka pamatvirziens varētu būt iedzīvotāju grupu iniciatīva. Parakstu savākšana ar pieprasījumu sakārto savu iekšpagalmu, kurā atrastos vieta arī nelielam sporta laukumam. Došanās uz savu pašvaldību un tālāka presingošana. To, ka pašvaldības gaida organizētas iedzīvotāju iniciatīvas nolūkā sakārot degradētus objektus, man apstiprināja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.


Protams, ka te vajag sakrist daudziem apstākļiem, t.sk arī finansiālajiem. Tāpat arī var paiet ilgāks laiks, pirms kas sakarīgs notiek. Ņemot vērā personisko pieredzi, ka 40 gados tas pagalms vizuāli daudz nav mainījies, dažu gadu rindā gaidīšana, nebūtu nekas traks.


Cita lieta- pašvaldības nostāja un ilgtermiņa stratēģija, jo ar ko viens pagalms labāks par otru? Vai vispirms sakopsim kritiski degradētās publiskās vietas vai pievērsīsim uzmanību mikrorajonu iekšpagalmiem, kurus kopumā par degradētiem, tomēr nevar nosaukt? Un, vai beidzot varētu tikt lauzts esošais princips, ka uzturēšana ir sekundāra, bet primāra ir jauno objektu būvniecība? Savukārt, ja pagalmu objektu uzturēšana tiek pilnībā pārlikta uz iedzīvotāju pleciem, tad neizbēgami, ka šādām idejām nav lemts realizēties.


Mēs no savas puses akcijas „Atjauno savu sporta laukumu!” ietvaros lūkosim noskaidrot, kādas ir iedzīvotāju iniciatīvas, problēmas un iespējas, lai viņi varētu dzīvot sakoptā un sportiskā vidē.


Interesenti, kuriem ir konkrētas iniciatīvas, kuri vēlas dalīties ar savu pieredzi un viedokļiem, tiek aicināti sūtīt mums savas elektroniskās vēstules tautassporta@ltv.lv. Gaidīsim!


Savukārt, atgriežoties pie visparastākās sportošanas formas- futbola spēlēšanas pagalmā, Ķengarags priekš puikām joprojām ir vieta, kur to var darīt, būtu tik gribēšana. Un gribēšanu palielinātu vizuāli sakārtota vide, ko Ķengaragam arī novēlu.

@AndrisUsackis

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Sports un veslība. Cik bīstams var būt hokejs.

Tautas sports

Sports un Veselība. Amatieru sports

Tautas sports

Amatieru sports - Kopā jautrāk

Tautas sports

Amatieru sports - veselība un riski

Tautas sports

Kā motivēt pusaudzi sportot?

Tautas sports