• Piektdiena, 2021. gada 25. jūnijs
  • Vārda diena: Maiga, Milija
  • Rīgā viegls lietus, +23 °C, D/DA vējš, 3m/s
LSM Bērnistaba

TV PIRMIZRĀDE! «Oda». Dokumentāla filma

Dokumentālās filmas

Latviešu filmu veidotāju komanda «Skilluminati» («Manifesto» 2012, «SKLMNTI» 2013) pēc sešu gadu pārtraukuma atgriežas ar jaunu stāstu. Galvenais varonis (Pauls Iklāvs) atspoguļo notikumus, ar kuriem jāsaskaras slēpotājiem piedzīvojumu meklējumos, pārvarot sabiedrībā noteiktās robežas un stereotipus. Filma ir savdabīgs žanru sajaukums, kas ļauj saplūst realitātes un fantastikas robežām.

Slēpes kalpo cilvēkam jau kopš leduslaikmeta, bet to nozīme ir mainījusies atbilstoši globāliem un cilvēka radītiem apstākļiem. Autori turpina šīs pēctecības ideju un noved to līdz galējībai – slēpošanai pilsētas ielās. Tā nav īsti dokumentāla filma. Filma veidota 20. un 30. gadu «mountaineering» jeb alpīnisma un «art-house» žanriem raksturīgajā manierē un pieskaņota filmas veidotāju rokrakstam. Tā ir noslēpumaina, turpina autoriem raksturīgo stilistiku un neatklājas skatītājam līdz pat tās beigām.

Oda ir dzejas forma, kuras pirmsākumi meklējami Senajā Grieķijā. Tajā izteikti cēli uzskati nopietnā un dažreiz satīriskā tonī, lai izpētītu svarīgas tēmas un novērojumus. Oda klasiski tika veltīta kādam notikumam vai varonim. Filmā oda ir veltījums visam tam, ko galvenais varonis izdzīvo pārdomu procesā par un ap slēpošanu un apstākļiem, kas to ietekmē.

Filmā dominē divas galvenās darbības vides. Viena no tām ir telpa, kurā mitinās galvenais varonis, bet otra, «guerrilla filmmaking» jeb «partizānu kino» manierē filmēta vairāk nekā 50 dažādās lokācijās Latvijā un Igaunijā, kurās tiek izpildīti ekstrēmi triki un performances ar slēpēm.

Filmas producenti – biedrība «SKLMNTI» – ir bezpeļņas organizācija, kura ar filmu veidošanu Latvijā popularizē freestyle slēpošanu. Biedrība organizē bērnu un jauniešu treniņus «SKLMNTI freeski skolā», kā arī organizē sacensības sadarbībā ar Latvijas Slēpošanas federāciju. Autoru iepriekšējā filma «SKLMNTI» plaši novērtēta starptautiskajā slēpošanas filmu festivālā IF3 (International Freeski film festival) Monreālā, Kanādā, 2013. gadā, saņemot divas nominācijas amatieru kategorijā kā labākā filma un labākā kinematogrāfija. Filma tika nominēta žūrijas simpātiju balvai un saņēma arī balvu amatieru kategorijā par labāko montāžu. Latvijā «SKLMNTI» izrādīta kā atklāšanas filma 2014. gadā filmu festivālā «RojaL».

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Somu pirts. Dokumentāla īsfilma

Dokumentālās filmas

Palādu spīts. Dokumentāla filma

Dokumentālās filmas

Svētās vietas. Dokumentālu filmu cikls. 1. sērija

Dokumentālās filmas

Izzūdošās Galapagu iguānas. Dokumentāla filma

Dokumentālās filmas

Atklājot bezbailīgos. Dokumentālu filmu cikls 1. sērija

Dokumentālās filmas