• Trešdiena, 2020. gada 12. augusts
  • Vārda diena: Klāra, Vizma
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens

Eksperiments: pēc "9.maija" zvana krievu skolas noņem plakātus, kuros minēta okupācija

Lai arī visās mazākumtautību jeb tā sauktajās krievu skolās šajā nedēļā norisinās dažādi 18.novembra svētkiem veltīti pasākumi, tas vēl nenozīmē, ka skolu vadība ir lojāla Latvijai un tās vēsturei, tā secinājis LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" pēc veiktā eksperimenta. Tā laikā, žurnālists uzdodoties par Aizsardzības ministrijas pārstāvi, lūdzis iespēju atsevišķās krievu skolās izvietot patriotiskas rakstura plakātus, kuros tostarp arī minēts, ka 1940.gadā PSRS okupēja Latviju. Pēc tam, zvanījis fiktīvs pārstāvis no nevalstiskas organizācijas "9.maijs" un lūdzis šos plakātus noņemt. Divas no trim šajā eksperimentā iesaistītām skolām – Rīgas krievu vidussskola un Rīgas 21.vidusskola - pēc šī aicinājuma plakātus arī noņēmušas vai izgriezušas no plakāta daļu par okupāciju.

"Es jums piekrītu un nenostāšos pret. Man ir arī savs viedoklis. Es piekrītu. Būs plakāti – teiksim mazāk agresīvi un kas neskars šo tematu, tad arī izvietosim. (..) Acīmredzot, šoreiz ne līdz galam izlasījām. Šaubu nav, piekrītu. Paldies. Esmu jau noņēmusi to," telefonsarunā teikusi Rīgas Oksana Daņiļenko, Rīgas 21. vidusskolas direktore. Savukārt Rīgas krievu vidusskolas direktore Zoja Gorbaņa savukārt "9.maija" fiktīvajai pārstāvei atskaitās, ka vienu plakātu noņēmusi, bet otru rediģējusi: "Abus plakātus noņēmām, tad vienu atstājām, bet bez frāzes par okupāciju."

Trešās - Rīgas 60.vidusskolas direktore Natālija Djakova to atteikusies darīt. "Nē, plakātus mēs nenoņemsim viennozīmīgi. Jūs esat sabiedriskā organizācija, es esmu amatpersona. (..) Notiek patriotiskās audzināšanas process, lai bērni zinātu šos datumus - stūrakmeņus. Jūs varat atbraukt, paskatīties, pēc tam to presē apspriest...," vēsta telefonsarunas ieraksts.

Uz plakāta, ko speciāli bija radījis raidījums, bija attēlots Latvijas karogs ar atgādinājumu, ka Latvijai šogad ir 95.gadu jubileja, ar aicinājumu būt lepniem par savu valsti. Plakātā īsumā aprakstīta arī Latvijas vēsture:

"Šogad 18. novembrī apritēs 95 gadi, kopš tika proklamēta Latvijas Republika – 1918. gadā. Neatkarība toreiz nāca grūti. Vēl gadu pēc tam risinājās sīvas kaujas par brīvību, un par izšķirīgām var uzskatīt cīņas ar Bermonta Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju 1919. gada rudenī, kad tā centās ieņemt Rīgu. 11. novembrī tika svinēta uzvara, un, pieminot Latvijas brīvības cīnītājus, ik gadu šajā datumā tiek svinēta Lāčplēša diena.

1940. gada vasarā Padomju Savienība (PSRS) ar militāru agresiju okupēja Latviju. Okupācija ilga aptuveni 50 gadus, līdz 1990. gada 4. maijā pēc nerimtīgām tautas brīvības alkām Latvijas neatkarība tika atjaunota. Kopā ar to atjaunots arī pirmās Latvijas brīvvalsts pamatlikums – Satversme, valsts ģerbonis un himna "Dievs, svētī Latviju!".

Otrā rindkopa tad arī raisījusi skolu iebildumus.

Zīmīgi, ka tajā pašā laikā izglītības valsts standarts nosaka, ka skolās vēstures stundās ir jāapgūst mācību viela par Latviju okupāciju. Skolu direktori ir valsts amatpersonas.

Abi skolu direktores, kas plakātus noņēma, nekādus paskaidrojumus nevēlējās sniegt. Rīgas krievu vidusskolā direktore aizbildinājās ar laika trūkumu, savukārt 21.vidusskolā pie žurnālista tika nosūtīta viņas vietniece, kas teica, ka nezina, kā un kāpēc plakāti pazuduši.

Raidījums veica arī otru - analoģiska principa eksperimentu, piedāvājot no Aizsardzības puses dažās krievu skolās novadīt lekciju par 11. un 18.novembri. No piecās skolām divas viennozīmīgi neieklausījās organizācijas "9.maijs" lūgumā un lekcija ministrijai neatteica, divas tās piedāvāja pārcelt uz citiem datumiem, bet viena – Rīgas 34.vidusskola lekciju noraidīja, sakot, ka pasākumi saplānoti tik cieši, ka tādai nav vietas – tieši tādu atteikuma formu piedāvāja "9.maijs".

Rīgas 10.vidusskolas direktore Nadežda Ikauniece, kas ministrijai lekciju gan neatcēla, "9.maija" pārstāvei to argumentēja šādi: "Vai viņi mūsu gaisotni sabojās? Nesabojās. (..) Lai zvana, lai nāk. Kāda atšķirība. Ielikšu piekto vai septīto klasi, pasēdēs bērni, paklausīies, onkulītī. (..) Un ja jūs domājat, ka jaut kas mainīsies pēc vienas lekcijas, tad tas ir velti. (..) Pie mums ir visi uzstājušies. Atnāk, parunā un ko tālāk? Tāpēc jau mēs nepierakstāmies jaunsargos."

Raidījums arī atklāj, ka, lai arī apvienība "Saskaņas centrs" arvien vairāk cenšas orientēties uz latvisko vēlētāju, krievu skolās Latvijā ar ciešu šīs apvienības līdzdalību tiek izdota avīze "Young" (pirms laika - "Priškoļnaja") jauniešiem. Tā iznāk krievu valodā un tajā lielākā uzmanība tiek veltīta Krievijas "zvaigznēm", ierasti plaši aprakstīti 9.maija pasākumi, un gandrīz nekāda uzmanība nav veltīta Latvijas valsts galvenajiem svētkiem – 11. un 18.novembrim, kā arī 4.maijam.

Šo avīzi izdod nevalstiska organizācija "Mums pa ceļam", ko vada Nila Ušakova sieva Jeļena Ušakova. Lielākie ziedotājie šai organizācijai 2012.gadā bija tieši "Saskaņas centra" Rīgas domes deputāti – Maksims Tolstojs, kas ziedojis 4000 latu, un Valērijs Petrovs, kas atvēlējis 3000 latu. Zīmīgi, ka abi pērn ieņēma labi apmaksātus amatus Rīgas uzņēmumos – Maksims Tolstojs – Rīgas satiksmē, bet Petrovs – Ceļu pārvaldē, kas, iespējams, viņiem arī ļāvis jau tālāk pārskaitīt šādas summas.

Kā spilgts apliecinājums "saskaņiešu" klātbūtnei ir avīzes numurs pirms pašvaldību vēlēšanām, kurā pamācīts, kā jābalso, un lielā intervija ir tieši ar Nilu Ušakovu. Starp citu, tieši šis numurs no avīzes interneta mājas lapas ir izgaisis.

Komentāri (7)

Lotārs Stūre
Tai vietā ,lai teiktu paldies Bojāra un Pabrika kungiem no pagultes uzradušies salašņas ar "latviskiem "uzvārdiem SC, PCVL vai sarosītu internacionālisti , kas pat sev pielikuši klāt pat "latvijiešu ' birku , Tie ir uzraukušies ,ka grib piegriez skābekli naidīgas 5.kolonas okupantu priveleģēšanai . Gan jau paspēsiest nobucot viņu utu un pufaiku smaku . Viena pat sāka gvelz ,ka neesot darbs , kad Rīgā ir tikai ap 5% bezdarbs ,.Bet ja negrib strādāt , bet dzīvot ,ka parazīts uz citu rēķina , tad iet paēst zupu virtuvēs .Balso vairāk par okupantiem un kangariem , tad nebūs jakviec .
Irēna Borodinova
Esmu latviete un man vienalga : krievu, latviešu, angļu, vācu vai citu tautību cilvēki. Mēs visi esam cilvēki un nav ko te naidoties savā starpā. Katrā tautībā ir labi un slikti cilvēki. Ko Jūs te visi ņematies ! Un ja runājam par brīvu Latviju ! Kur ir tā brīvība, parādiet ! Viss ir izpārdots ārzemniekiem un mēs pakļaujamies EIROPAI pašiem teikšanas par Latviju nav. Nacisti grib mūs visus sanaidot, bet jaunieši jau neko daudz nezin par krievu laikiem, un tāpēc runā, to, ko viņiem tagad ir ieborējuši. Man ir 57 gadi, mīlu Latviju, bet man ir kauns par to, kas te tagad notiek. ( esmu bez darba, tikai tāpēc, ka man ir tik maz gadu, bet ja ir darbs, tad tas ir par santīmiem. Kur ir taisnība ? Tās ir manas domas un ne tikai manas, daudzi tā domā. Paldies.
Raijmonzo Rjucites
hey, man prieks par šo raidījumu. Kopumā uzskatu ke ir ļoti svarīgi lai cittautieši izpaustu savu loialitāti latvijai pēc savas brīvas gribas nevis uzspiestā veidā. Godīgi sakot intervijas ar skolniekiem mani patīkami pārsteidza. Es ceru ka integrācija, lēnām, bet virzās uz priekšu. Ja jūs, "LATVIJAS PATRIOTI" (nacionalisti) vēlaties būt cienīti un respektēti savā zemē jūs nedrīkstiet izrādīt necieņu pret tiem no kuriem jūs sagaidāt LOIALITĀTI. Patriotisms nevar būt uzspiests. patriotisms ir kaut kas tāds ko nevar arī iemācīt. tas ir kaut kas tads ko tu jūti savā sirdī pret valsti un visiem tās cilvēkiem. Patriotisms ir tad kad tu vēlies ziedot sevi, jo tu zini ka šī valsts un tās cilvēki ir tev mīlējuši
Lotārs Stūre
Beidzot Bojāram ari viens labs raidījums . Paldies . Paldies ari Pabrikam ,kurš beidzot nostājās Latvijas pusē . Okupantu skolas ir odžu midzenis , kur audzina naidīgu 5.kolonu un to dzemdē SC . . Sen bija aizliegt šāda veida dzeguzēnus un par valsts naudu tikai skolas latviešu valodā .Kā ari ievest kontroli , ja būs okupantu maksas skolas , jo nevar atļaut Latvija mācīt naidu un nelojalitāti ar Krievijas pagarināto roku . Nejolālie direktori un skolotāji ir jāatlaiž . Bet kas to darīs ja visatļautība okupantu Izglītības ministrs pat pārkrievojis IzM. Bet ZRP ar okupantu tankiem tikai uzspļaut latviešiem .
Ziedonis Vasarins
Skan jau labi, kā jau tas ir skanējis visus 95 gadus! (Saldi , siekalaini ņurdieni) Cilvēks jau ir tāds lopiņš, - tic ar, bet velēt (vēlēt) negrib iet, vai par krievu , vai citu .... turos tālāk no tā visa.
Lotārs Stūre
Patiešām īsts lopiņš vai latvijiešu kangariņš .No kādas alas vai mēslu cupas izlīdis ?
Dāvis Freimanis
Aizslēgt ciet visas krievu skolas, ja grib mācīties krievu valodā, lai maksā un iet privātā skolā! Nav ko audzināt tādus cilvēkus, kuri necienīs valsti, kurā dzīvo!

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Visādi zaļumi»

Aizliegtais paņēmiens
Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Visādi zaļumi»

Aizliegtais paņēmiens
Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Digitālās pēdas jeb kas mūs izseko»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Melu detektors»

Aizliegtais paņēmiens