• Pirmdiena, 2020. gada 1. jūnijs
  • Vārda diena: Mairita, Bernedīne, Biruta
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 767mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

JAUNA SEZONA! «Literatūre»

Literatūre

LTV1 ēterā atgriežas dokumentāls ceļojumu seriāls «Literatūre – ceļojums ar rakstnieku». Jaunajā sezonā katru ceturtdienu līdz 5. martam pie skatītājiem nonāks astoņi «Literatūres» ceļojumi, ko turpinās vadīt ekrāna pāris Marta Selecka un Gustavs Terzens. Arī šosezon katrā no astoņām «Literatūres» sērijām Marta dosies ceļojumā kopā ar vienu latviešu mūsdienu rakstnieku, bet Gustavs – ar grāmatām.

Katrs no astoņiem rakstniekiem ir izvēlejies sev tuvāko aizgājušo laiku latviešu autoru un dodas ceļojumā uz vietām, kur tie dzīvojuši vai par kurām rakstījuši. Savukārt Martas paralēlais ceļabiedrs Gustavs Terzens ceļo atsevišķi un meklē, kam palasīt priekšā. "Ja nebūtu Gunara Saliņa un viņa dzejoļu, es visticamāk nekad nenonāktu Naudītē 11:00 no rīta darba dienā, lai palasītu dzeju pastniecei un atslēdzniekam. Ja nebūtu Ontona Rupaiņa un viņa «Balto tēvu», es, visticamāk, neatklātu «paralēlo» Latgali un tās ļaudis. Ja nebūtu Anšlava Eglīša, es neuzzinātu, ka latvietis arī Amerikā ir latvietis. Un, ja nebūtu Ievas Melgalves, es, iespējams, netiktu pie iespējas vēlreiz izlasīt un kāri nošmaukstināt Marģera Zariņa «Viltoto Faustu». Man «Literatūres» otrā sezona ir drīzāk vēl dziļāks ceļa turpinājums, nevis nākamā nodaļa,” tā Gustavs. Marta Selecka atzīst – «joprojām esmu pārsteigta, ka, runājot ar saviem ceļabiedriem par grāmatām un rakstīšanu, ir iespējams nokļūt gan reālās, gan pasakainās vietās. Rakstnieks, pieceļoties no sava rakstāmgalda, lai dotos ceļojumā, pats kļūst par tēlu, ko ir aizraujoši filmēt.»

Divās sērijās «literatūristi» dosies tālos ceļojumos rietumu virzienā – turpat, kur pēc otrā pasaules kara trimdā devās rakstnieks Anšlavs Eglītis un dzejnieks Gunars Saliņš. Pirmo ASV rietumkrastā sagaidīja un kādu brīdi pat izmitināja dramaturga un gleznotāja Raimonda Staprāna ģimene. Tādēļ Staprāns būs Martas Seleckas pavadonis uz vietām, kas glabā atmiņas par trimdas latviešu pirmajām (un kaislīgajām) gaitām svešajā zemē. Arī Gunara Saliņa pasaulē – savulaik radoši dzirksteļojošajā Ņujorkas «Elles ķēķī» skatītājus ievedīs cilvēks, kurš Saliņu pazina uz «Tu» – dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Ja ir Rietumi – jābūt arī austrumiem, tādēļ Anna Rancāne dosies uz Martas dzimtas dzimto ciemu Latgalē, jo tur izcēlies arī Ontōns Rupaiņs – Latgales vēsturisko romānu smagsvarnieks. Tuvākā ceļojumā vedīs pārdaugavnieks Māris Bērziņš, kuru dzīve piespieda iepazīties ar pretrunās slīkstošo «Zvejnieka dēla» autoru Vili Lāci. Inga Ābele vedīs pa rožu krūmam uz katru no Aspazijas mājām, bet Ieva Melgalve brūvēs filmējamus notikumus pēc Marģera Zariņa receptēm. Vienā sērijā satiksies divi latviešu svētumi – Ernests Birznieks Upītis un viņa kaimiņiene (tiesa, ar laika nobīdi) Māra Zālīte. Bet «Literatūras» komandas sen kārota ceļojuma vadību uzņemsies Pauls Bankovskis. Viņš lūkot ies, kur mīt Kārļa Skalbes Ziemeļmeita. «Literatūres» režisors Uģis Olte («Ziemeļu Puse», «Te!», «Karaliste», «Adreses», «Atslēgas») piebilst, ka «jaunās sērijas turpinās iepriekš iesākto – rotaļīgi mest tiltiņus starp talantīgu gara radinieku apdzīvotām pasaulēm, par spīti tam, ka viņi dzīvoja dažādos laikos. Un to, ka laiki, cilvēki un vērtības var būt ļoti dažādi pat nesenā pagātnē, atgādinās teju katrs no «Literatūres» stāstiem. Sākot ar trimdinieku mulsumu svešā zemē, būvējot jaunas dzīves uz veco drupām, līdz pusdieva statusā iecelta rakstnieka nedienām ar valsts vadības «kloķiem» rokās.» «Literatūre» otrā sezona būs skatāma LTV1 ēterā un portālā LSM.LV astoņas nedēļas.

1. sērija

Raidījuma pirmajā sērijā trīs ceļojumi savijušies stāstā par 2. Pasaules kara trimdiniekiem – latviešiem, kam svešumā jo spilgtāk izdevies ieraudzīt tautiešiem raksturīgo. Lepnā spēkratā, ko pucēt esot vieglāk nekā rakstīt, pa Kalifornijas ceļiem brauc rakstnieks Anšlavs Eglītis.

Dramaturgs un gleznotājs Raimonds Staprāns kopā ar Martu Selecku dodas uz Oregonu, kur pēc kara Anšlavu savā ģimenes mājā uzņēma Staprānu ģimene. Raimonds Staprāns ir pavadonis uz vietām, kas glabā atmiņas par trimdas latviešu pirmajām (un kaislīgajām) gaitām svešajā zemē. Nobeidzot stāstu par rakstniekiem, Staprāns ļauj pārkāpt viņa darbnīcas slieksni Sanfrancisko mājoklī, kur viņš mēdzot stundām klusēt kopā ar krāsām. Tikmēr Gustavs Terzens tepat Latvijā meklē ceļu pie Latvijas Mākslas akadēmijas studentu ausīm.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Literatūre

Literatūre
Anotācija

«Literatūre 2» 7. sērija. Ieva Melgalve un Marģeris Zariņš

Literatūre