• Trešdiena, 2021. gada 24. februāris
  • Vārda diena: Diāna, Dina, Dins
  • Rīgā migla, +4 °C, D/DR vējš, 4,12m/s
LSM Bērnistaba

«Teātris.zip» īpašā izlase: Nacionālā teātra «Lācis» (2009)

Teātris.zip

Cikla «Teātris.zip» īpašajā izlasē piedāvājam Latvijas Nacionālā teātra izrādi «Lācis».

Izrādes veidotāji

Māras Zālītes lugas „Lācis” iestudējums Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja 2009. gada 14. novembrī. Izrādes režisore Indra Roga, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, kustību konsultants Valdis Lūriņš, komponists Arturs Maskats.

Lomās: Kaspars Zvīgulis, Līga Vītiņa, Uldis Dumpis, Lāsma Kugrēna, Uldis Anže, Jānis Skanis, Normunds Laizāns, Mārtiņš Egliens, Jānis Vimba, Jānis Āmanis, Ivars Kļavinskis, Līga Liepiņa, Dita Lūriņa, Mārcis Maņjakovs, Anna Klēvere, Egils Melbārdis, Mārtiņš Brūveris, Gunda Zvirbule, Aigars Treide.

Mūziķi: Mārtiņš Zilberts, Evita Dūra, Viktors Veļičko, Indulis Cintiņš.

Kritiķa komentārs

Kitija Balcare:

„Ļaut ielūkoties pretrunīgu, Latvijas kultūrvēsturei nozīmīgu personību dzīvē ir režisores Indras Rogas profesionālā uzdrīkstēšanās, radot uzvedumus ar stāstiem, jautājumiem un bez viennozīmīga vērtējuma. Turklāt izrāde «Lācis» zīmīga arī ar to, ka sākotnēji bija iecerēta kā Latvijas valsts deviņdesmitgades jubilejas izrāde (kas, tiesa, dienasgaismu ieraudzīja vēlāk), bet simtgadei režisore veltījusi savu laiku un domas izrādei «Klūgu mūks» un Franča Trasuna laikam un dzīvei."

«Dualitāte kā cilvēka, šajā gadījumā Viļa Lāča, personības dažādās šķautnes ļauj vienā būtnē un vienā prātā sadzīvot gan rakstniecības spīdeklim, gan kolaboracionistam. Un tas ir kārtējais atgādinājums tam, ka katrā no mums ir gan radīšanas, gan iznīcināšanas spēks, gan gaišā, gan tumšā pasaule, kur jāsaprot, kā katra mūsu izvēle un rīcība maina pasaules ritējumu te un tūlīt vai ilgtermiņā. Akmeni mest publiski uzdrīkstas vien pārgalvīgie. Pārējie klusībā var izsekot vēsturiskām ainām par mūsu tautai skarbu laiku no 1939. līdz 1949. gadam Māras Zālītes radītā lugā, kur Viļa Lāča kurpēs jāiekāpj aktierim Kasparam Zvīgulim, kuram labi piedien pretrunīgu personību iemiesošana uz teātra skatuves.»

Raidījumu ciklu atbalsta

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!