• Ceturtdiena, 2021. gada 24. jūnijs
  • Vārda diena: Jānis
  • Rīgā apmācies, +20 °C, Z vējš, 1m/s
LSM Bērnistaba

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras. Kinoteātrim „SplendidPalace” – 95

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

„SplendidPalace”-kinoteātra ēka Rīgā Elizabetes ielā celta zem laimīgas zvaigznes, jo neraugoties uz vēsturiskiem satricinājumiem, kino turpat gadsimtu ilgi tajā skatījušās pirmskara, pēckara un mūsdienu skatītāju paaudzes.

Ēka bijusi pirmā celtne Rīgā, kas ar 824sēdvietām celta tieši kino skatīšanās mērķim. Tā atklāta 1923.gada 30.decembrī ar T. Brauningafilmu „Zem diviem karogiem”. 1929.gadā„SplendidPalace” jau tiek demonstrētas skaņu filmas.

Celtne ir nozīmīgs kultūrvēstures piemineklis – grezns neobaroka un neorokoko stilu apvienojums. Tās arhitekts ir Fridrihs Kārlis Skujiņš, betdekoratīvo veidojumu autori – tēlnieki Rihards Maurs un Jēkabs Legzdiņš, savukārt griestus apgleznojis Hermanis Grīnbergs.

1952.gadā kinoteātris tiek pārsaukts par „Rīgu”, bet 1969.gadā tam blakus uzcelts otrs – „Spartaks”. Atjaunošanu un rekonstrukciju teātris piedzīvo no 2006.līdz 2010.gadam, pēc tam tiek atjaunots arī vēsturiskais nosaukums.

Jau kopš atklāšanas brīža kinoteātris izcēlies ar kvalitatīvu filmu programmu, mēmā kino laikos arī ar izcilu orķestri, un vienmēr bijis latviešu kino prezentācijas vieta. Kā tradīcijasturpinās mūsdienās, ar kādu filmu programmu un pasākumu klāstu tiek uzrunāti skatītāji– par to „Nacionālo dārgumu” studijā saruna ar raidījuma viesiem: kinoteātra programmas kuratori Dairu Āboliņu, arhitektūras eksperti Vitu Bangu un kinorežisoru Rolandu Kalniņu.

Komentāri (1)

Gita Morris Vāgenheima
Jautājums raidījuma dalībniekiem: kurai vēsturiskai personībai pieder vārdi "No visām mākslām KINO ir vissvarīgākā"? -
Papildiespējas: 1) tas nebija neviens no brāļiem Lumjēriem; 2) tas nebija Metro-Goldvins-Meijers; 3) tas nebija Vilis Lapenieks.
Vēsturniece Bangai - ja Rīgas Brodvejs stiepās no Tērbatas līdz Valdemāra ielai, tad tas nevarēja būt Kaļķu iela, bet gan Elīzabetes iela, ne?
Būtu bijis interesanti uzzināt, kam un kāpēc vispār ienāca prātā aizbloķēt "no visām mākslām vissvarīgākās" tempļa ieeju ar kinoteātra Spartaks stikla piebūvi/uzbūvi/būri?
Abas vēsturnieces varēja būt rūpīgāk sagatavojušās raidījumam ar daudzsološo nosaukumu, jo, ja "Splendid Palace" sāka darboties jau 1923. gadā, tad grūti noticēt, ka vienīgais vēsturiski svarīgais seanss pirms otrā pasaules kara tajā bija "Zvejnieka dēls" 1939. gadā.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras