Nacionālie dārgumi. Ziemassvētku eglītes tradīcija Latvijā
Kas būtu Ziemassvētki bez zaļās un rotātās eglītes? Raidījuma «Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras» studijā meklējam šai tradīcijai saknes vēsturē un kultūrā.
Kad un kāpēc eglīte kļuva par Ziemassvētku simbolu? Vai taisnība, ka Rīga ir pirmā vieta Eiropā, kur aizsākās Ziemasvētku egles rotāšanas tradīcija un, kā šī leģenda radusies? Kā ir mainījušās egles rotāšanas tradīcijas? Vai eglītes rotāšana visos laikos ir bijusi ģimenes un pat valsts labklājības atspulgs? Kāpēc Ziemassvētku svinēšana bija gandrīz aizliegti svētki un, kas notiek ar šo svētku tradīciju mūsdienās?
Dzejoļi, dāvanas, svecītes, rūķi… Sadzīves atribūti un mitoloģiski skaidrojama tradīcija… Senas fotogrāfijas, Ziemassvētku stāsti un zinātniski pamatoti spriedumi.
Nacionālo dārgumu studijā - kultūrvēstures profesors Ojārs Spārītis, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta latviešu kultūras krātuves pētniece Beatrise Reidzāne un kinorežisors Varis Brasla, kura filmas «Ziemassvētku jampadracis» noskatīšanās kļuvusi par vienu no latviešu ziemassvētku tradīcijām.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!