• Svētdiena, 2020. gada 23. februāris
  • Vārda diena: Haralds, Almants
  • Rīgā +5.2°C, DR vējš 4.5m/s, 743mm Hg, 77%
LSM Bērnistaba

Kultūršoks: «Par ko atalgojumu saņem radošo profesiju pārstāvji?»

Kultūršoks

Honorārs par vienu koncertu - līdzvērtīgs daudzu citu cilvēku mēnešalgai! Valsts svētkos vispār būtu jābūt goda lietai uzstāties par velti! Šie ir daži no spilgtākajiem izteicieniem kaismīgajā diskusijā, kas sekoja Latvijas simtgades noslēguma pasākumam - koncertam «18+». Vai cilvēki saprot radošā darba specifiku un par ko radošo profesiju pārstāvji saņem atalgojumu?

Komentāri (4)

Gita Morris Vāgenheima
Jautājumam vajadzēja būt nevis "PAR KO" radošo profesiju pārstāvji saņem atalgojumu, bet - KĀ aprēķina atalgojumu radošo profesiju pārstāvjiem - vispirms nodefinējot, kādas tieši profesijas ietilpst RADOŠAJĀS, jo mākslinieki ir tikai viena no RADOŠAJĀM profesijām.
[Atkal tika uzsvērts, ka kungs Šipkevics LV 100gades priekšnesumu esot gatavojis 11 mēnešus, turklāt strādājot pa trim! (Jauns rekords LV vēsturē - Kārlis Ulmanis strādāja pa divi; Šipkevics, lūk, pa veseliem trim.) Te jebkuram sevi cienošam grāmatvedim rodas jautājums: ko nozīmē "strādāt pa trim"? - Vai tas nozīmē strādāt 24 stundas diennaktī, 15 darba dienas nedēļā, vai kā?]
Tad, kā, piemēram, aprēķina mēnešalgas teātru štata aktieriem? - Viņi taču nereti dzīvo lomās ilgi pirms izrādes sākuma un nespēj iziet no lomas ilgi pēc tās beigām; apgūst tekstus pa naktīm - vai šīs radošās mokas arī ir iekalkulētas mēnešalgā?
Un par brīvmākslinieku honorāru "publiskošanu." Pietiektu, ja LV sastādītu mākslinieku kategorijas atbilstoši izglītībai, pieredzei, nodarbinātībai, pieprasījumam pašmājās un aiz robežām un tām atbilstošas honorāru likmes un "publiskotu" tās? Ne?
Gita Morris Vāgenheima
Precizēju - runa ir par atalgojumu, ko radošo profesiju pārstāvji saņem nevis algotā darbā [kā piemēram valsts teātru štatā nodarbinātie], bet par vienreizēju honorāru vai autoratlīdzību par valsts pasūtījumu, ko sedz ... nodokļu maksātāji. (Lai gan arī privātos pasākumos, ko organizē privāti producenti - jauniem, iesācējiem māksliniekiem diņģējoties par honorāru, varētu palīdzēt šīs attiecīgo ministriju noteiktās pamata likmes. Vai kaut kā tā.)
Austris Cirulis
Pilnībā piekrītu ka radošo profesiju pārstavju slodze ir milzīga. Viņu darba diena nekad nav 8h. Viņi strādā pa 12h dienā, brīvdienās, vēlos vakaros vai naktīs. Galigi nav iespējams salīdzināt ar vidusmēra darbinieku un attalgojumu. Un kāds sakars vispār šo apspriest? Mums ir brīvā tirgus ekonomika, kur mākslinieku algu nosaka tirgus. Paldies Dievam ka esam brīvā tirgus ekonomika.
Roberts Dauburs
Mākslinieki šajā visā iegūlda daudz vairāk, nekā jebkuras (tiešām jebkuras, nozares cilvēki!) Dziesma, deja, iestudējums nerodās dienas, mēnešu, vai ilgākā laikā, jeb cilvēki, kas domā, ka viss rodas tajā pašā dienā, tad viņi var iet tur!.. Ja tas ir gods kalpot valstij, jeb nesaņemt algu par darbu, tad lūdzu, strādājam visi valtsts iestādēs un bez samaksas, jo tas tak ir gods!

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Kultūršoks: «Stūra māju pārdos izsolē»

Kultūršoks
Anotācija

Kultūršoks: «Stūra māju pārdos izsolē»

Kultūršoks