• Trešdiena, 2021. gada 28. jūlijs
  • Vārda diena: Cecīlija, Cilda
  • Rīgā mākoņains, +21 °C, D/DR vējš, 3m/s
LSM Bērnistaba

Daudz laimes, jubilār! Diriģents Māris Sirmais

Daudz laimes, jubilār!

Diriģents Māris Sirmais.
Raidījuma «Daudz laimes, jubilār!» vasaras sezonu noslēdz A. Volmāra saruna ar izcilo un publikas iemīļoto diriģentu Māri Sirmo, ko daudzi skatītāji atceras jau no bērnības – no Emīla Dārziņa zēnu kora, ko tolaik vadīja diriģents Jānis Ernštreits.
Muzikālo izglītību Māris turpināja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā – prof. Ludmilas Pismennajas kordiriģēšanas klasē, te 1996. gadā ieguvis arī maģistra grādu prof. Imanta Kokara vadībā. 2000. gadā M. Sirmais turpināja studijas orķestra diriģēšanā pie Martina Zīgharta Grācas Mūzikas un mākslas augstskolā Austrijā.
Jau studiju laikā, 1990. gadā, Māris Sirmais nodibināja jauniešu kori «Kamēr...» un bija tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents 22 gadus. Uzvarētāju laurus plūkuši 60 valsts un starptautiskos konkursos. Kora 15 gadu jubilejai veltīta režisora Ivara Zviedra dokumentālā filma «Kamēr...» (2005).
No 1992. gada līdz 1997. gadam Māris Sirmais bija sieviešu kora «Dzintars» diriģents. Kopš 1997. gada – Valsts akadēmiskā kora «Latvija» mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Viņa vadībā koris regulāri piedalās lielformas darbu atskaņojumos Latvijā un ārvalstīs kopā ar pasaulslaveniem orķestriem, mūziķiem un diriģentiem. 2001. gadā Lokenhauzas festivālā Austrijā aizsākās M. Sirmā sadarbība ar Gidonu Krēmeru un orķestri «Kremerata Baltica».
Pandēmijas laikā mākslinieks daudz laika pavadot savā lauku īpašumā Jūrkalnē, kur diriģentam ir neliela, vienkārša māja un liels plašums apkārt. «Dabas tuvums ļoti palīdz,» viņš atzīst. «Pēdējo gadu laikā esmu aizrāvies ar koku stādīšanu – ir sastādīti jau vairāki simti. Tie, kas brauc ciemos, man dāvina kokus. Veidoju kaut ko līdzīgu nelielam parkam. Tā gan ir mana ļoti privāta lieta, un tas nav domāts publiskai apskatei.»
Profesionāla dārzkope esot kaut ko pakonsultējusi, bet Māris arī šeit grib radīt pats: «Jā, es esmu gatavs kļūdām, nevis tikai tam, ka man kāds kaut ko norāda.»
Diriģenta izsapņotajā parkā pamazām top ozolu aleja, zied ābeles, smaržo hortenzijas un rododendri. Taču Māra fantāzijai nav robežu, viņš sapņo par stīgojošu augu apvītām kolonnām un ziedu upi, kas aizvijas lejā uz upīti…

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Daudz laimes, jubilār! Dziedātāja Marija Naumova

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!». Diriģents Māris Sirmais

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Dziedātāja Marija Naumova

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Mūziķis Arnis Miltiņš

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Aktrise Inta Tirole 1

Daudz laimes, jubilār!