Latvijas čempioāts peldēšanā īsajā 25m baseinā

Šodien, 17. jūnijā, Žaņa Lipkes memoriālā tika prezentēta Guntas Gaidamavičas veidotā dokumentālā filma “Vienpadsmit”, kuras pamatā ir maz zināma vēstures epizode, kā liepājnieku, latviešu ģimene – Roberts un Johanna Seduli – Otrā pasaules kara laikā savas daudzdzīvokļu mājas pagrabā slēpa un tādējādi izglāba 11 ebrejus. Dokumentālās filmas TV pirmizrāde LTV1 ēterā būs skatāma 4. jūlijā pulksten 22:00.

“Vienpadsmit” ir stāsts par cilvēkmīlestību un drosmi laikā, kad ordeņu vietā drīzāka samaksa varēja būt lode pierē, un vienlaikus ieskicē holokausta norisi Liepājā, kad vairāku akciju laikā tika iznīcināti gandrīz visi 7000 pilsētā dzīvojošie ebreji.

Kā stāsta dokumentālās filmas režisore, scenārija autore un producente Gunta Gaidamaviča, filma noraida vispārinošos stereotipus par latviešiem kā ebreju šāvējiem. Visi nešāva; protams, to, kuri palīdzēja, bija ievērojami mazāk, taču viņi visi riskēja ar savām un savu ģimenes locekļu dzīvībām un uzdrošinājās stāvēt pretim visaptverošajam ļaunuma kultam, kad vara atbalstīja un veicināja vardarbību laikā, kad kara beigas nebija saredzamas un tā iznākums nebija nojaušams.

Filmā savās atmiņās dalās Sedulu meitas Irīda Paškus un Indra Sedula, kā arī Sedulu ģimenes izglābtie, vēl dzīvie ebreji Hilda Skutelska, Ārons Vestermanis un izglābtās Rivas Zivconas meita Ada Israeli. Viņu stāstītais liecina par grūtajiem, riskantajiem apstākļiem, par nāves briesmām un vēlmi dzīvot. “Viņu stāstus vieno un filmu caurauž aizkustinoša mīlestība – pret saviem vecākiem, pret glābējiem, pret likteņa biedriem, pret ikvienu, kas pasniedza palīdzīgu roku, jo katram izglābtajam bija vairāki glābēji,” papildina filmas autore.

Filmā izmantoti gan kinohronikas kadri, gan kara laikā tapušās fotogrāfijas, kurās iemūžinātas pilsētas ainas, dokumentālas liecības par ebreju iznīcināšanu Liepājā un pagraba slēptuvē tapušās fotogrāfijas.

“Filma tapa ļoti ilgi un lēni, pārvarot pretestību, ka nevienam šis stāsts nav vajadzīgs. Tāpēc sākotnēji, pat bez pretenzijas ieraudzīt filmu uz ekrāna, bija svarīgi dokumentēt tobrīd vēl dzīvo izglābto cilvēku unikālās atmiņas. Par laimi, pēdējos gados sabiedrības gatavība godīgi izvērtēt neviennozīmīgas mūsu vēstures lappuses ir krietni pieaugusi. To sekmējušas gan Žaņa Lipkes memoriāla aktivitātes, gan Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas ietvaros notikušais projekts “Pagrīdes Rīga” un holokaustu pārdzīvojušās kino zinātnieces Valentīnas Freimanes un citu izdzīvojušo publicētās atmiņas, “par filmas tapšanu stāsta Gunta Gaidamaviča, piebilstot, ka šī filma ir viņas un arī to Šķēdes kāpās nošauto ebreju sieviešu un bērnu cerība, ka pasaulē nevalda tikai visaptverošs ļaunums, ka pat šādos apstākļos vienmēr vismaz kāds saglabās cilvēcību un sniegs palīdzīgu roku ja ne man, tad vismaz manam līdzcilvēkam.

Dokumentālās filmas TV pirmizrāde LTV1 ēterā būs skatāma 4. jūlijā pulksten 22:00.