Renē Beržē, viņa sievai Elizabetei un viņu trīs dēliem pieder saimniecība ar kazām, aitām, ēzeļiem un vairāk nekā 450 valriekstu kokiem. Renē Beržē savā darbā cenšas saglabāt līdzsvaru starp tradīcijām un jaunievedumiem. Ieviešot tehniku, viņš ir atvieglojis smago darbu, piemēram, riekstu ievākšanu. Tomēr Renē Beržē nesmādē arī roku darbu, ja tas rada prieku. Piemēram, viņš aizvien rīko tradicionālos riekstu šķelšanas vakarus, kuros ģimene un draugi sanāk kopā un stundām šķiro riekstus. Veselās riekstu pusītes tiek pārdotas konditorejām. Mazākus riekstu gabaliņus Renē ved uz senām dzirnavām. Tur tie tiek samalti, grauzdēti, un no tiem tiek spiesta eļļa. Valrieksti ir daudzu Dofinē tradicionālo ēdienu sastāvā – kūkās, salātu eļļā un ravioli.

12. sērija

Austrijas galvaspilsētas Vīnes pievārtē esošajā Vīnervaldē un netālajā Mostfīrtelā aug reta delikatese – miecvielu pīlādžu ogas. Miecvielu pīlādži ir vieni no vecākajiem kokiem Eiropā un var sasniegt līdz pat 30 metru augstumu un ļoti lielu vecumu. Tie ir radniecīgi parastajiem pīlādžiem, miltainajiem pīlādžiem un mājas pīlādžiem. Vīnervaldē un blakus esošajā Mostfīrtelā aug daži simti šo koku, tāpēc šo reģionu sauc par miecvielu pīlādžu karaļvalsti.

Māsām Annai Leodolterei un Veronikai Maierei šīs ogas ir pazīstamas jau kopš bērnības, un katra tās izmanto atšķirīgos ēdienos. Viena – gaļas ēdienos, otra – veģetārajos. Veronika Maiere ir izdomājusi kamelsbēra recepti – vidēji nogatavināts kamambērs tiek pildīts ar pīlādžu ogu krēmu, kas piešķir sieram patīkamu marcipāna smaržu. Viņas māsa Anna Leodoltere pīlādža ogas pievieno brieža gaļas ragū. Gatavojot saldo Vīnes pīto maizi, viņa arī rozīņu vietā liek pīlādža ogas.

Pirmās ogas miecvielu pīlādži dod tikai pēc 20 gadiem, un arī tad tās ir ļoti grūti novākt, tāpēc lauksaimnieki nevar pārtikt no pīlādžu audzēšanas vien. Viņi tur lopus un audzē augļus un dārzeņus vai arī piekopj lauksaimniecību kā papildu peļņas avotu. Pēc ražas novākšanas sākas tas darba posms, kas turpinās vēl labu daļu ziemas un nodarbina visu ģimeni. Katra oga jānoplūc no kāta ar rokām, un palīgā tiek saukti arī draugi un kaimiņi.

12+