• Piektdiena, 2020. gada 14. augusts
  • Vārda diena: Zelma, Zemgus, Virma
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Žagari. LTV dokumentāla filma

LTV filmas

Brāļu Andreja un Jura Žagaru dzīves ir ritējušas līdzās, savijoties un saskaroties jau no bērnības Cēsīs, kur piedzima Juris. Andrejs dzimis, mammai esot izsūtījumā Sibīrijā. Abi izstudēja aktiermākslu, kas abus – katru citā dzīves posmā – aizveda uz Dailes teātri. Abi skarbajos deviņdesmitajos kļuva par uzņēmējiem: Andrejs izveidoja restorānu biznesu, un rīdziniekus joprojām pulcē „Osīriss”, bet Juris pārvērta uzņēmējdarbībā savu lielo kaislību – slēpošanu, radot Žagarkalnu.

Abu biznesā lielāka loma bija baudījumam un adrenalīnam, nevis ienākumiem. Abi brāļi kļuva par mākslas institūciju vadītājiem – Juris ar domubiedriem uzsāka un joprojām turpina Cēsu Mākslas festivālu un nu arī vada Cēsu koncertzāli, bet Andrejs mūža mīlestību atrada Latvijas Nacionālajā operā, kuru kā direktors vadīja septiņpadsmit gadus, kļūstot arī par interesantu operu režisoru.

Tāds bija filmas veidotāju sākotnējais plāns – filmā rādīt divu izcilu personību, brāļu sāncensību, sīki dokumentējot viņu ikdienu un akcentējot abu lielo nozīmi Latvijas kultūras telpā. Protams, abu dzīvēs nav tikai līdzības. Tuvinieki brāļus raksturo kā ļoti atšķirīgus un vienlaikus – ļoti tuvus. Andreja dzīves lūzuma punkts – padzīšana no operas – tā arī netika pārvarēts. Filmā Andrejs saka, ka pāris gadus pēc tam viņš izvairījies kaut kur doties gar operu. Taču, kad tagadējais LNOB direktors bija paziņojis, ka nekandidēs uz vēl vienu termiņu, Andrejs Žagars izlēma pieteikties valdes konkursam. Taču tuvākajiem bija skaidrs, ka par operas direktoru, pat ja paspēs pieteikties konkursam, Andrejs vairs nekļūs nekad. Slimība bija tā, kas neļāva piepildīties daudzām Andreja iecerēm, kuras viņš līdz pēdējam plānoja piecus gadus uz priekšu. Slimība lika Jurim paraudzīties uz brāli citām acīm. Slimība arī pārveidoja mūsu filmas scenāriju, sāncensības vietā uzrakstot stāstu par brāļu mīlestību.

Režisore: Zita Kaminska, scenārija autore: Henrieta Verhoustinska, galvenais operators: Uvis Burjāns.

Komentāri (6)

Gita Morris Vāgenheima
Nevis VELTĪT, bet, kolīdz atklājās, ka Andrejam vairs nav atlicis ilgi dzīvot, vajadzēja
strauji mainīt sākotnējo ieceri un visu filmu taisīt ar viņu kā galveno varoni - brālim, mammai un visiem pārējiem paliekot fonā - kā tas gribot negribot arī iznāca, jo neviens dzīvais jau nevar blakuslomā pārspēt tuvojošamies Nāvi...
Epizodē, kur viens brālis apceļ otru par resnumu puikas gados, nu, vai tik daudz nevarēja kā sameklēt un parādīt kādu to dienu fotogrāfiju?... Galu galā - DOKUMENTĀLfilma taču? Tā vietā - neko neizsakoša GARA epizode, kur Juris Ž. ar partneri atkārto tekstu pirms "Lauvas ziemā."
Andrejam Ž. apstaigājot operas telpas un kavējoties atmiņās, uzkrita, ka neviens no bijušajiem kolēģiem nebija atradis par vajadzīgu atnākt un kaut vai apsveicināties... Skaudri.
Ilze Schorderet
Filma visā pilnībā ir veltīta Andrejam.
Gita Morris Vāgenheima
Beigu titros kā mūzikas autors minēts Artūrs Maskats.
Agris Ozolins
Labdien!

Atvainojos par tumsonību..., bet kas tā bija par mūziku titros? Man liekas, ka Emīls Dārziņš, bet būtu pateicīgs, ja Jūs viestu skaidrību!
Paldies
Gita Morris Vāgenheima
Un, kāda vispār ir "brāļu mīlestība"? Vai tāda, kā Kainam un Ābelam?
Gita Morris Vāgenheima
Domāju, ka filmu visā pilnībā vajadzēja veltīt Andrejam - īpaši pēc tam, kad kļuva zināms, ka viņa dienas ir skaitītas... Tā ir neiedomājami reta iespēja iemūžināt dokumentālfilmā to, ka nekas nav skaistāks, patiesāks, godīgāks, īstāks par cilvēku, kuram nekā vairs nav ne ko pierādīt, ne ko zaudēt. Ja bija domāts stāsts par brāļu mīlestību, tad tas diemžēl nenospēlējās, jo vienam brālim vēl visa dzīve ir priekšā, bet otram tā ir galā. Un tās nu ir divas galīgi nesavienojamas perspektīvas.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Parasta okupācija. LTV dokumentāla filma 7

LTV filmas
Anotācija

TV PIRMIZRĀDE! LTV dokumentāla filma. «Parasta okupācija»

LTV filmas