• Otrdiena, 2021. gada 2. marts
  • Vārda diena: Luīze, Laila, Lavīze
  • Rīgā skaidrs, +2 °C, DR vējš, 2,06m/s
LSM Bērnistaba

Sastrēgumstunda

Sastrēgumstunda

Vēsturnieks aicina publiskot zinātniski pamatotu VDK kartotēku

Pirms čekas maisu jeb Valsts drošības komitejas (VDK) kartotēkas publiskošanas būtu jāveic zinātnisks pētījums, izskaidrojot VDK un katra informatora darbību, Latvijas Televīzijas raidījumā „Sastrēgumstunda" norādīja Okupācijas muzeja direktores vietnieks, vēsturnieks Ritvars Jansons.

Viņš stāstīja, ka Latvijā ir saglabājusies ne tikai VDK kartotēka, bet arī VDK elektroniskā datu bāze – skaitļojamā mašīna ar lielām lentām, kurā ir 8000 VDK aģentu un informatoru ziņojumi par 36 tūkstošiem personu.

„Sabiedrībā šī diskusija jau no deviņdesmitajiem gadiem ir vērsta pilnīgi nepareizā virzienā – uz vienu šo 4500 cilvēku kartotēku, uz zemāko līmeni, uz VDK informatoriem," kritiski sacīja Jansons, norādot, ka „virs informatoriem stāvēja virsnieki, kas apzināti gāja uz darbu VDK un tur strādāja".

Pēc vēsturnieka domām, VDK kartotēka ir jāpublisko tikai ar zinātniskiem komentāriem.

„Vajadzētu publicēt, pirmkārt, galveno vainīgo totalitārās kontroles un represiju īstenošanā – Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas locekļus, VDK kadru darbiniekus un tikai ar zinātniskiem komentāriem, izskaidrojot VDK darbību un ko katrs aģents, informators veica VDK, arī šo aģentūras kartotēku. Izmest pliku kartotēku sabiedrībai apēšanai - tā tiešām būtu birku likšana," uzskata Jansons.

Viņš uzsvēra, ka zinātniskie komentāri līdz šim nav tapuši, jo valsts nav bijusi tajā ieinteresēta. „Fundamentāli zinātniska pētījuma nav, jo politiķi visu šo laiku ir pārbijušies."

Tādēļ valstij būtu jāizveido institūcija, kas šo informāciju – zinātniski pamatotu - sagatavo publiskošanai.

Arī Saeimas deputāts Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība) uzskata, ka „čekas maisi" ir jāatver, un jānosaka atbildīgā institūcija, kas sagatavos kārtību, kā tiks publiskota šī informācija. Šai institūcijai arī jāpiešķir finansējums un jānoteic darbības laiks – 2015.gada 1.janvāris.

Parādnieks uzsvēra, ka vēlreiz atliekot „čekas maisu" publiskošanu, problēmas tikai samilzīs. „Tā ir sāpīga lieta, ar ko ir jātiek skaidrībā. Mēs notīrīsim laukumu reizi pa visām reizēm. Mums jāievieš skaidrība un jādzīvo tālāk," aicināja deputāts, uzskatot, ka vēl lielāku naidu un šķelšanos rada neskaidrība par „čekas maisu" saturu.

Tikmēr Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Valda Zatlera (Reformu partija) preses sekretārs Mārtiņš Etkins, paužot Zatlera viedokli, skaidroja, ka „čekas maisus" nevajag atvērt, un viens no galvenajiem iemesliem ir nepilnīgā kartotēka. Atverot „čekas maisus", cilvēkiem tiktu piekarināta birka „stukačs".

Sabiedrības pārstāvji, kas bija ieradušies uz raidījumu, pauda dažādus viedokļus – „čekas maisi" jāved uz miskasti; to atvēršana sāktu raganu medības un veicinātu naidu. Savukārt viens skatītājs uzskata, ka „maisus" izmanto, lai politiķi kārtotu rēķinus savā starpā.

Totalitārisma seku dokumentēšanas centra informācija liecina, ka no 1953. līdz 1991.gadam ar VDK sadarbojās aptuveni 24 000 cilvēku, taču Latvijas valsts rīcībā ir tikai VDK kartotēka par astoņdesmito gadu periodu ar 4500 aģentu personas datiem.

Saeima divas reizes ir lēmusi par LPSR VDK aģentu vārdu publiskošanu, bet toreizējā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šo likumu divas reizes neizsludināja un atdeva Saeimai otrreizējai caurlūkošanai.
Patlaban Saeimā tiek skatīts Nacionālās drošības komisijas izstrādātais likumprojekts, kas paredz nepubliskot «čekas maisus» vēl 30 gadus un atstāt tos Satversmes aizsardzības biroja (SAB) rīcībā.
**

Bojārs par „čekas maisiem": latvieši sasmērēsies un būs jāmaina svētbildes

Atverot „čekas maisus", sasmērēsies tieši latvieši un būs jāmaina svētbildes, Latvijas Televīzijas raidījumā „Sastrēgumstunda" atzina ekspolitiķis un Valsts drošības komisijas (VDK) leitnants Juris Bojārs.

Viņš uzskata, ka VDK kartotēku nevajag publiskot.

„Krieviski runājošai daļai tas, ka ir bijis VDK aģents, ir goda lieta drīzāk, nevis kauna lieta, jo tā palīdzēja savai impērijai. Bet latviešiem ir savādāk. Un ja te kāds sasmērēsies, tad tie būs latvieši un būs jāmaina svētbildes. Tāpēc ka maisos bija svētbildes," norādīja Bojārs.

Pēc viņa domām, atverot „čekas maisus", „par mums ņirgāsies krieviski rakstošā prese un televīzija".

Bojāram gan esot grūti pateikt, cik no pašreizējās elites ir „maisos", taču minēja: „Kad maiss bija Augstākajā padomē, tur izņēma vienas partijas biedrus un varbūt vēl kādus."

Komentāri (8)

Sharon Kursitis
Te ir vēl lielāka runa par siem cilvēkiem vai viņi ir vervēti uz visu mūžu un vēl tagad slepeni strādā Maskavas labā. Tāpēc tos maisus ir nekavējosi jāver vaļā.
Kārlis Krēsliņš
3) Atbalstu priekšlikumu par paskaidrojumu sagatavošanu kopā ar VDK materiālu publicēšanu;

4) PSRS laikos mani atšķirībā no citiem vidusskolas absolventiem nepiedāvāja stāties kara skolā. Es pats pieteicos iet mācīties karaskolā (par iemesliem var detalizētāk izlasīt manā grāmatā „Gods kalpot Latvijai” http://www.kreslins.lv/article/lv/mana-gramat a-gods-kalpot-latvijai ) man PSRS laikos nebija I kategorijas pielaides, bet tas man bija saprotams. Manas zināšanas un spējas strādāt tika izmantotas un mani vadība iekļāva pat ļoti slepenu zinātnisko projektu izstrādē.

5) Kad stājāmies NATO 2000.-2004.gadā es biju NBS AŠ priekšnieks un man bija augstākā līmeņa pielaide, bet kad darbs bija padarīts sākās runas par pielaidi. Man tas atgādina kaut ko no vecajiem laikiem. Darbs ir padarīts un cilvēks vairs nav vajadzīgs. Tā arī notiek.
Kārlis Krēsliņš
Tā sauktie čekas maisi ir jāatver un jo ātrāk, jo labāk.
1) Varšavas pakta un tagad ES valstis to ir izdarījušas un nekas ļauns nav noticis. Naida nav, bet ir skaidrība. Mēs atgriezāmies no izsūtījuma Sibīrijā 1957 gadā un vēlāk uzzinājām, kas uzrakstīja par mums ziņojumu, kas bija formālais pamats aizsūtīt uz Sibīriju, kā jokoja tēte apgūt krievu valodu. Man nav personīgi sevišķa naida pret rakstītāja radiem, jo tāda bija izveidota sistēma un galvenais iemesls, es domāju, bija tēva teiktais daudzu cilvēku klātbūtnē, nekad nestāties kolhozā. Viņš arī atgriežoties no izsūtījuma kolhozā nestājās.

2) KF ir bijušas diskusijas par Staļina laika dokumentu atvēršanu, bet tad izskan „rūpes” par slikto cilvēku bērnu, mazbērnu un radu sajūtām, bet ne par to pēcnācēju, kas tika nogalināti Staļina laika represijās. Ņemot vērā spārnoto teicienu, ka KF katrs ir sēdējis vai apsargājis un pēcnācēju ir vairāk tiem, kas apsargāja, jo kurus nogalināja pēcnācēju nepalika daudz. Tādēļ KF stingrāk ska
Lotārs Stūre
Piemirsu pieminēt VDK roku un pakaļu bucotājus Vienotības jūdasu un kangaru odžu midzeni .
Lotārs Stūre
Paldies un visu cieņu Jums godātais Krēsliņa kungs . Mums ir ari godīgi deputāti Latvijas patrioti . Ja būsiet mūsu vēlēšanu sarakstā tad lielā cieņā par Jums balsonim .
Jo nav vien internacionālisti sarosītii ,ka zoo mērkaķu bars ar aplokšņu dakteri , Sarkanie ZZS ar Saldus KP 1 sekretāru brigmani (izņemot Auguļa kungu) 10 neatkarīgie padauzas un 4 TB nodevēji ,Bet ir godīgi patrioti ka Kārkliņa kungs .
Par bendēm nozieguma pret cilvēci VDK priveleģēšānu esmu izteicis protestus ģenerālprokuroram , Tieslietu ministram un tiesībsargam .Vērsīšos ka nozieguma pret cilvēci VDK ari ES , ka Latvijā priveliģē unn sargā genocīda , holokosta un noziegumiem pret cilvēci VDK . Esmu VDK upuris un cietušais.Taisnības stundai jabūt .
Lotārs Stūre
Vai okupantu roklaižas zoo merkaķu partija ar aplokšņu dakteri , 10 neatkarīgie , 4 TB ,visa parazītu Vienotibas un ZZS (izņemot Auguli ) banda savas tautas bendes un noziedzniekus pret cilvēci ar mātes jūtām aizstāv tikai idiotisma dēļ ? Bet gan ka grib ielīzt bez ziepēm un bailes no atmaskošanas .Tika nosaukti vārdi ,kas nav izzaguši kartinas . Bet kur tad vairiņa Klukste , govmanītis Romaška..?
http://www.draugiem.lv/user/41595 24/blog/
Lotārs Stūre
linka labojums

http://www.draugiem.lv/user/41595 24/blog/?p=11035380
Lotārs Stūre
Vairāk ka 20 gadus cīnos lai atvērtu VDK, piekļūtu savām lietām un atmaskot stukacus -spiegus . Var skriet ar galvu sienā un neko nevar panākt .Paša naidīgākā latviešiem ir nevis SC , bet jūdasu zoo mērkaķu bara partijele ar aplokšņu dakteri . Izrādās ,ka VDK draugi ir Vienotība , ZZP un pieminētie zoo mērkaķu bars .Te vairāk par VDK.
http://www.draugiem.lv/user/4159524/blo g/?p=9010191

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Sastrēgumstunda. Krīze Grieķijā. Kurš dejos Sirtaki pēdējais? 1

Sastrēgumstunda

Sastrēgumstunda. Kāds ir NEPLP atlaišanas plānu mērķis? 3

Sastrēgumstunda