• Otrdiena, 2020. gada 4. augusts
  • Vārda diena: Romāns, Romualds, Romualda
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Tieša runa: «Kad Latvijā vairs nebūs bērnu namu?»

Tieša runa

Uzsākta izmeklēšana par iespējamu vardarbību un virkni citiem pārkāpumiem, kas vērsti pret bērniem Jelgavas pilsētas bērnunamā, un sabiedrība satraucas. Bet Latvijā ārpusģimenes aprūpē institūcijās kopumā dzīvo pusotrs tūkstotis bērnu. Kādi viņi izaugs bez ģimenes atbalsta?

Sarunas dalībnieki:

Ilona Kronberga, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece

Imants Parādnieks, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs (VL-TB/LNNK)

Silvija Strankale, Rēzeknes novada Sociālā dienesta vadītāja

Līga Āboliņa, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece

Vita Anstrate, Latvijas Radio žurnāliste

Ārija Martukāne, Latvijas profesionālo audžuģimeņu biedrības «Terēze» vadītāja
 

Komentāri (2)

Mārtiņš Brigzna
Es negribu teikt, ka nav problēmas bērnu namos, bet skaidri gribu pateikt, ka problēmas ir pilnīgi visā bērnu aprūpes sistēmā! Sākot ar to, ka vecākiem nav nekāda atbildība par savu bērnu... iet skolā vai neiet... dzer vai pīpē vai atgriežas laicīgi mājās... mūsu novada avīzē var izlasīt, cik audzēkņi klaiņo, jo atgriezušies pēc 23.00, cik audzēkņi atgriezušies alkohola reibumā vai smēķējuši, sakāvušies vai veikuši fiziska rakstura pārkāpumus... Kuram vecākam ir pienākums par ko tādu ziņot? Tas rada maldīgu iespaidu, ka ģimenēs viss ir ok! Pat neskatoties uz to, ka pie skolas stūra smēķē bērni jau no 4., 5. klases, pat tad ja 24.00 pie mājas pilns pagalms vai pilnas ielas ar bērniem, kas klīst kur grib un nevienu tas nesatrauc... Kamēr bērnu nama darbiniekam jānodod dati 23.00 par audzēkņu skaitu un stāvokli...
Kā nonāk psihoneiroloģiskajās slimnīcās??? Vienkārši aizejiet uz kādu klases vecāku sapulci, kurā mācās kāds bērns no bērnu nama! Vecāki bērnu nama bērnus izmanto par attaisnojumu kāpēc viņa bērns slikti mācās, kāpēc viņam ir uzvedības izmaiņas un kāpēc sekmes ir zemas... Jo ieradās bērnu nama bērns un sabojāja viņu bērnus! Un tad šis bērns ir kā zem lupas un ziniet kādas ir sekas... katra viņa rīcība būs ar sekām un sekas būs speciālā skola, jo tāds būs ieteikums no skolas, kuras pedagogi netiek galā ar bērnu vai vecāku spiediens, kuri pat citreiz uzstāda ultimātu vai nu bērnu nama bērns prom vai mēs izņemsim savus bērnus... Esmu bijis neskaitāmās sapulcēs, kur vecāki uzzinot ka skolā sāks mācības bērns no bērnu nama uzskata, ka tas sabojās viņu bērnus vai uzskata viņus par bērniem ar zīmogu, pat nepazīstot!
Psihoneiroloģiskajās slimnīcās nonāk bērni... kurš izpētīja kad un kāpēc viņš tur ir nonācis pirmo reizi? Kas viņu tur ievietoja un kāpēc kļuva nevajadzīgs ģimenei? Neviens, jo vieglāk iegrūst bērnu namā un nekustināt šo lietu... Un ar kādu zīmogu bērnus ievieto bērnu namā? Bāriņtiesu pārstāvji atved bērnus ar raksturojumiem no krīzes centriem vai sociālajiem dienestiem! Atved policijas pavadībā un atstāj... ja pašiem ir bail no bērna ko atved, kāpēc nedomā par sekām, ka viņš apdraudēs pārējos audzēkņus... bet strādājot ar šiem bērniem, kurus atved ar šādu zīmogu izrādās, ka ja pret viņu izturas ar cieņu un ievēro viņa pamattiesības bērns nekad neizrāda agresiju un nekad nevienu neaizskars!!! Un šos bērnus neviens nav pētījis kāpēc viņš tā uzvedas... līdz ar to zīmogs rodas no leģendām... no stāstiem, kuriem nav pierādījumu vai pamata! Bet diemžēl, ja par šī zīmoga noņemšanu kāds stipri neizstājās un nepalīdz bērnam izcirst taku biezoknī kurā viņš neprot dzīvot, tad viņš nonāks Ainažos... un tikai tāpēc, ka apkārtējie viņu nesaprot!!!
Vai audžu ģimene ir normāla, ja ierodoties bērnu namā tā uzreiz ir gatava paņemt 8 bērnus pat nepazīstot tos??? Vai ir normāli ja atbrauc un saka man vajag tādu vecumu, lai Pēteritim ir ar ko spēlēties??? Vai ir normāli, ja informē audžu ģimeni par bērnu un iesaki citu bērnu vai risinājumu, bet audžuģimene ar pilnu pārliecību paliek ie sava - pēc gada bērnu satiekam citā bērnu namā??? Uzskatu, ka šī sistēma ir jāsakārto ar loģiskiem noteikumiem un nosacījumiem.. .. Tā, lai aiz šīs izkārtnes nav BIZNES!!! Neapvainojaties audžu ģimenes tādas nav visas, bet ir tieši tāpat kā ģimenes un bērnu nami! Vai var apgalvot, ka kaut kas ir sistēma ja vienā audžu ģimenē pakaras audžutēvs, dēļ sabiedrības aizdomām par notikumiem ģimenē... vai tāpēc šī ir sistēma? Un bērnunamā, ja vienā kāds ar varu baro bērnu, otrā nebaro trešā tam nepievērš nekādu uzmanību un viss ir kārtībā vai tā ir sistēma??? Ja kādā ģimenē bērns ir narkomāns vai visi bērni ģimenē vai novadā automātiski kļūst par tādiem?... Piekrītu, ka sistēma ir jāsakārto, bet utopiski ir cerēt, ka nebūs bērnu nami vai to viegli integrēs piecstāvenēs :) Vispirms mainiet sabiedrības domāšanu, cīnaties ar cēloņiem un bērni bērnu namos nonāks mazāk un tos slēgs dabiskā ceļā... Ja katram bērnam būs radinieks vai aizbildnis, tad arī atbildība vienam pret otru būs lielāka, jo gan audžu ģimenei, gan bērnu namam bērns ir tikai kārtējais ar ļoti retiem izņēmumiem!!!
Mārtiņš Brigzna
Latvijā ir visās jomās viena un tā pati problēma! Nauda, sistēma un cēloņu seku sakarība! Pirmā problēma ir tāda, ka cēloņu likvidēšana ir dārga, bet sekas ir smagas, kuru likvidēšanai bieži vien līdzekļi nav vajadzīgi! Piemēram, lai salabotu ceļus naudas nav, bet sekas kas rodas pārvietojoties pa ceļu nav jāsedz... Tieši tas pats ir pašvaldībās sociālo dienestu kapacitāte nespēj palīdzēt cilvēkiem, bet sekas ir letālas vai dažreiz jāizņem kāds no ģimenes un tas ir mazs procents no reālās problēmas, tātad lētāk ir cīnīties ar sekām...
Secinājums nauda...
Bet realitātē ir tā, ka neviens nav pētījis kāpēc bērni nonāk bērnu namā! Pēta cik ved uz slimnīcām vai internātiem!!! Kāpēc ved??? Kāpēc ir šādas skolas??? Un cik bērnu slimnīcās nonāk ar bāriņtiesas, psihologu vai skolu sniegtajiem raksturojumiem un ieteikumiem uz stacionāru ārstēšanu!!!???
Ja internātskolā mācās 111 skolēnu, kuri dzīvo internātā, bet no tiem bērnu nama audzēkņi ir 13, kāpēc neviens neceļ trauksmi par 98 bērniem no ģimenēm vai audžuģimenēm??? Ja slimnīcā ir 100 bērni no tiem 20 ir no bērnu namiem, kāpēc trauksmi neceļ par 80 pārējiem bērniem kuri nāk no ģimenēm un ir cēloņi?
Esmu bērnu nama sociālais darbinieks un strādājot 5 gadus bērnunamā varu teikt tā, ka no Ainažu slimnīcas pie mums Tērvetē ievietoti neskaitāmi audzēkņi, kuriem pēc slimnīcas vairs neatrodas vieta ģimenē!!!???

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!