• Otrdiena, 2019. gada 17. septembris
  • Vārda diena: Vera, Vaira, Vairis
  • Rīgā +8.5°C, DR vējš 1.3m/s, 749mm Hg, 83%
LSM Bērnistaba

Atslēgas: «Kā tauta vēlēja Satversmes tēvus?»

Nedzirdīgajiem

Sērijas tēma: Latvijas pirmā parlamenta – Satversmes sapulces – vēlēšanas. Kādas makšķeres politiķi lika lietā toreiz, lai «nozvejotu» nepieredzējušo vēlētāju balsis? 

Vēlēšanas notika vien pāris mēnešus pēc Brīvības cīņu beigām – 1920. gada 17. un 18. aprīlī. Satversmes sapulces sanākšanas dienu – 1. maiju – mēs šodien svinam kā valsts svētkus un tās locekļus cildeni dēvējam par Satversmes tēviem (kaut starp 152 deputātiem bija arī sešas «mātes»). Toties vēlēšanu kampaņa diez ko cildena nebija. Tikko brīvību izcīnījušās valsts jaunizceptie politiķi varas cīņās bija ne mazāk kareivīgi kā karā un jau toreiz lietoja paņēmienus, ko par politikas slikto toni saucam joprojām.

Populāri dižgari kā sarakstu lokomotīves, fiktīvas satelītpartijas, partiju dibināšana īsi pirms vēlēšanām, mediju pakļaušana, administratīvo resursu savtīga izmantošana, kā arī konkurentu nesaudzīga ķengāšana – tādos apmēros, par ko šodien varētu sarīkot simtiem tiesas prāvu. Diemžēl nesenais karš un politiskā nestabilitāte toreiz ļāva uzliesmot vēl vienam cīņas ierocim – terorismam un slepkavībām.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Personīgā lieta

Nedzirdīgajiem

De Facto

Nedzirdīgajiem

Sporta ziņas

Nedzirdīgajiem