• Sestdiena, 2018. gada 26. maijs
  • Vārda diena: Varis, Eduards, Edvards, Edvarts
  • Rīgā +25.1°C, ZR vējš 1.3m/s, 769mm Hg, 47%
LSM Bērnistaba

«Teātris.zip» īpašā izlase: Dailes teātra «Mindaugs» (1982)

Teātris.zip

Latvijas Televīzijas projekta «Teātris.zip» īpašajā izlasē piedāvājam noskatīties Arnolda Liniņa iestudējumu «Mindaugs» ar Ivaru Kalniņu un Romualdu Ancānu galvenajās lomās.

Vēsturiskā drāma «Mindaugs» uz Dailes teātra Lielās skatuves parādījās 1979.gadā, bet Latvija Televīzijas ieraksts veikts 1982.gadā.

Kritiķa komentārs

Kitija Balcare:

«Mindaugu jeb Mintautu savos darbos tēlojis un pētījis gan Rainis, gan Mārtiņš Zīverts, bet pēcāk lietuviešu rakstnieks un izcilais dzejnieks Justīns Marcinkevičs dramatiskajā poēmā «Mindaugs». Lietuvas karaļa personība ievērojami atšķiras katrā no autoru darbiem: lietuviešu autoram Mindaugs ir spēcīga, bet pretrunu plosīta personība.»

«Dailes teātrī poēma pārtop Arnolda Liniņa vēsturiskajā drāmā-poēmā «Mindaugs», kur galvenajās lomās lietuviešu kunigkaišu «ādās»  iekāpj Ivars Kalniņš, Romualds Ancāns, Aivars Siliņš. Šis lielinscenējums, kas uz Dailes teātra skatuves parādījās 1979. gadā, dalīts divās daļās: pirmā - «Mīlestība un varmācība» un otrā - «Slava un ciešanas», tā iezīmējot izrādēs iztirzātās tēmas.

Lielākoties drāma ir par cilvēku kā sasniegumu, tā zaudējumu brīžos, tiecoties atkailināt tā pārdzīvojumus, bet vienlaikus tās ir arī stāsts par nežēlības traģiskumu, meklējot atbildes uz to, kas tad ir cilvēks un tā vieta Visumā.»

«Izrādē Baltā un Melnā hronista lomās ir Pēteris Gaudiņš un Ārijs Geikins, bet Vecā lomā - pats Ēvalds Valters. Savukārt karavīru lomās tolaik piedalās Dailes teātra 7.studijas aktieri, tai skaitā, Harijs Spanovskis, Jānis Jarāns, Gundars Āboliņš, Andrejs Žagars un citi. Vīriešu lomu plejādi ar savu līdzdalību grezno Mirdza Martinsone un Akvelīna Līvmane. Izrādes emocionālo tonalitāti ar mūzikas starpniecību darinājis Juris Karlsons.»

Raidījumu ciklu atbalsta

 

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!