• Svētdiena, 2020. gada 23. februāris
  • Vārda diena: Haralds, Almants
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 744mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

Vecrīga: divreiz vienā upē?

Adreses

Šajā ceturtdienā LTV1 ēterā izies arhitektūras un dzīvesvides raidījuma «Adreses» 2015. gada rudens sezonas noslēdzošā sērija. Tajā — vēl nebijis skatījums uz daudz apspriesto tēmu par jaunlaiku būvniecību Vecrīgas vēsturiskajā vidē. Otrreiz vienā upē neiekāpsi — tas skaidrs. Bet vai tikpat skaidrs tas ir arhitektūrā? Vai gadsimtu vēlāk var (un vajag) otrreiz iekāpt tai pašā ielā vai laukumā?

Cieši blakus visnozīmīgākajai Vecrīgas dominantei, Svētā Pētera baznīcai, ar gandrīz 20 gadu distanci tapušas divas sarkanu ķieģeļu jaunbūves — Melngalvju nams Rātslaukumā un dzīvokļu ēka Skārņu ielā pie Pēterbaznīcas laukuma. Viena — mūsdienu interpretācija par senā nama oriģinālo izskatu ar mērķi tam maksimāli līdzināties. Otra — nepārprotami laikmetīga celtne, kam ar kādreizējo šī gruntsgabala apbūvi vizuāli nav nekā kopīga. Šīs abas ēkas uzskatāmi ilustrē divas diametrāli pretējas pieejas jaunās un vecās arhitektūras attiecībās. Viena cenšas iekļauties vecajā apbūvē, atdarinot vecās formas. Otra liek pretī jaunas, tomēr apgalvo, ka arī tās iekļaujas un respektē vēsturisko apkārtni. «Adreses» meklēs atbildi, kura pieeja šodien ļauj panākt harmoniskāku un cilvēkiem vairāk baudāmu pilsētvidi.

Sezonas noslēdzošajā «Adrešu» sērijā Melngalvju namu un visa Rātslaukuma apbūvi vērtēs sociālantropologs Jurģis Šķilters. Viens no viņa pētniecības virzieniem ir — kā cilvēki uztver un lieto telpu. Savukārt uz Skārņu ielu dosies rīdziniece Anete Blūma, kuras tēvs, gleznotājs Andris Začests, bijis autors teju visām Melngalvju nama vēsturisko gleznu kopijām.

Atrodi raidījumā aplūkotās adreses kartē un pievieno tai arī savus atklājumus: adreses.lsm.lv

Komentāri (3)

Ģirts Pavēnis
Pēc Jurģa Šķiltera teorijas sanāk, ka, ne tikai Melngalvju namu, bet arī Pētera baznīcu nevajadzēja atjaunot, jo redz – sanāk ka šī būve padomju laikā vairs nevarēja pildīt savas sākotnēji paredzētās baznīcas funkcijas. Arī Rāmera torni ar nocietinājuma sienu Trokšņu ielā atjaunoja bezjēdzīgi, jo Rīgu jau sen tas vairs nespēj nosargāt. Ja Jurģim Šķiltneram būtu teikšana, tad Melngalvju nama mums nebūtu. Nebūtu arī Pētera baznīca, Jāņa sētas mūris, nebūtu arī rātsnams. Daudz kas nebūtu. To vietā Vecrīga būtu pieblīvēta ar laikmetīgām celtnēm no moderniem materiāliem, kuri saskaņotās krāsās harmonizētu cits ar citu, neradot nepatīkamas disonanses starp vecmodīgiem, no modes izgājušiem pagājušo laikmetu lieciniekiem. Un Jurģim gar tiem nav daļas, - viņam, kā jau plaša vēriena kosmopolītam tie ir vienaldzīgi. Viņš nezin, ka visa Varšavas vecpilsēta pēc kara tika uzcelta no jauna. Ka Vācijā neskaitāmi kvartāli ir atjaunoti no nulles sākotnējā izskatā. Un ja tas nebūtu izdarīts, tad to vietā
Ģirts Pavēnis
Un ja tas nebūtu izdarīts, tad to vietā šobrīd būtu piecstāvu dzīvojamās mājas. Tieši tādi jurģi šķiltneri pēc kara nojauca veco un uzbūvēja jauno Jelgavu. Jo kāda jēga atjaunot veco? Divreiz vienā upē neiekāpsi! Viņam ir svarīgi, lai mūsdienu cilvēkam debesis kalpotu tam, lai būtu kur karoti iespraust, un lakstīgalas kā pārtikas produkts. Jo ne jau viņa senči cēla mūsu pilsētu un savas asinis lēja, lai to nosargātu.
Andis Alksniņš
Forši raidījumi, Mārtiņ!
Jādomā, ka turpināsi arī nākamajā sezonā un LTV to arī nopirks! Tas ir diezgan izglītojošs darbs sabiedrības informēšanā, jo lielākajai daļai cilvēku nav nekādas nojausmas, kas atrodas viņiem apkārt! Arhitektūra vienmēr ir ietekmējusi vēsturi un cilvēkus un ir praktiski vienīgā sfēra, kas atstāj mantojumu nākamajām paaudzēm!
Lai veicas turpmāk!

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Adreses: «Latviska gaume arhitektūrā» 2

Adreses

«Adreses» 2

Adreses
Anotācija

Adreses: «Latviska gaume arhitektūrā»

Adreses