• Ceturtdiena, 2021. gada 6. maijs
  • Vārda diena: Didzis, Gaidis
  • Rīgā mākoņains, +7 °C, D vējš, 2,06m/s
LSM Bērnistaba

1:1 Gundars Rēders: Jānis Baumanis un Vilnis Skuja

1:1

Latvijā būtu jāaizliedz lūšu medības. Ir savākti vairāk nekā 10 000 parakstu un tagad par to jālemj Saeimai. Bet viedokļi dalās par un pret. Latvijas mednieku savienības vadītājs Jānis Baumanis un dabas eksperts Vilnis Skuja viens pret vienu.

Skatieties otrdien pulksten 21.10 LTV1 un REplay.lv

Komentāri (1)

Niks01120244
Ļoti augstu mēs visi dabas draugi vērtējam dabas aizsardzības ekspertu, zoologu Vilni Skuju, viņa profesionālismu un tajā pašā laikā atvērtību un neblefošanu. Vilnis jau 2017.gadā lūšu sugas aizsardzības plāna apspriedes laikā pateica šos sakrālos vārdus, ka mēs visa Latvijas sabiedrība to novērtētu, ja mēs lūšus Latvijā nemedītu. Paldies arī Vilnim par to, ka viņš nemet kažoku uz otru pusi un dažādās auditorijās nelaipo, atšķirībā no DAP ierēdnes Strodes, kas vienai auditorijai saka vienu, citai ko citu. Vilnis konsekventi un atklāti pasaka par sugu aizsardzību atbildīgajām institūcijām nepatīkamo patiesību. Runājot par visā Eiropas Savienībā aizsargājamas Dzīvotņu direktīvas IV.pielikuma sugas nelikumīgo izšaušanu Latvijā, Vilnis Skuja pavisam nesen arī minēja"..lūsis faktiski nav iekļaujams medījamo dzīvnieku sarakstā, kā tas izdarīts Latvijā." ('jauns.lv', 26.febr.)
Ņemot vērā jaunāko 2019.gada Eiropas Savienības Tiesas spriedumu Somijas vilku lietā Lieta C-674/17 - Tapiola Case (Somijas vilki tāpat kā mūsu lūši ir IV.pielikuma suga), - kas ir saistošs visām ES dalībvalstīm, un kurā pateikts, kā jāinterpretē Dzīvotņu direktīva , tad pavisam droši varam apgalvot, ka Latvijai draud pārkāpuma procedūra lūšu lietā. Latvija ir ilgstoši pārkāpusi Dzīvotņu direktīvu.
1) Latvija līdz šim nav savā tiesību sistēmā transponējusi Dzīvotņu direktīvas 16.pantu (1.punktu);
2) Valsts kontrole ir konstatējusi, ka Latvija ir iesniegusi uz neatbilstošas ZM metodikas pamata manipulējamus (lasi: safabricētus) VMD datus Latvijas Ziņojumā Eiropas Komisijai (Article 17) par sugu stāvokli. Šie dati, pretēji Eiropas Komisijas prasībām, nav zinātniskie dati.
3) Ozoliņa (Silavas) izstrādātajā Sugu aizsardzības plānā ir teikts, ka "VMD, izpildot Medību likuma 20.panta 2.daļas prasības un izmantojot šī likuma 20.panta 3.daļā norādīto metodiku, NEVAR veikt lūšu populācijas stāvokļa novērtēšanu un šo vērtējumu atbilstoši izmantot lielākā pieļaujamā nomedīšanas apjoma noteikšanai, kamēr Zemkopības ministrijas apstiprinātā kārtība "Medījamo dzīvnieku opulāciju stāvokļa novērtēšanas un pieļaujamā nomedīšanas apjoma noteikšanas metodika", ...kas izdota saskaņā ar Medību likuma 20.panta trešo daļu, TRŪSKT PRINCIPU, pēc kādiem NOTEIKT LIMITU LŪŠU MEDĪŠANAI" (Lūšu sugas aizsardzības plāns, Silava, 2017).
Tātad visu laiku populācijas apjoms un nomedīšanas limits lūšiem ticis noteikts vispār bez jebkādiem izstrādātiem principiem un bez zinātniski izstrādātas metodikas. Un to ir atļāvies datīt Valsts meža dienests. Visus viarāk nekā 20 gadus ir šauti lūši brutāli pārkāpjot Direktīvu, katru gadu 150, vienā medību sezonā pat 170 , kā peč konveijera, bez metodikas, bez lielākā nomedīšanas apjoma noteikšanas principiem.
Tāda - burtiski tik kliedzoša - ir ES aizsargājamu sugu aizsardzība un kopumā dabas aizsardzības sistēma Latvijā!

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!