• Pirmdiena, 2020. gada 26. oktobris
  • Vārda diena: Kaiva, Amanda, Amanta
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Daudz laimes, jubilār! Aktieris Andris Bērziņš

Daudz laimes, jubilār!

Raidījuma «Daudz laimes, jubilār!» 20. septembra viesis ir aktieris Andris Bērziņš. Viņš dzimis 1952. gadā Līgatnē. Mācījies Cēsu 1. vidusskolā. 1977. gadā absolvējis Tautas kinoaktieru studiju un Latvijas konservatorijas Teātra fakultāti. Bijis viens no sava laika spožākajiem jaunajiem aktieriem, kam raksturīgs spēcīgs skatuviskais magnētisms un temperaments. Andra Bērziņa talants spoži parādās arī viņa kino darbos: «Novēli man lidojumam nelabvēlīgu laiku» (1980, rež. V. Brasla), «Pavasara ceļazīme» (1978, rež. V. Brasla), «Šīs bīstamās balkona durvis» (1976, rež. Dz. Ritenberga), «Akmeņainais ceļš» (1983, rež. R. Kalniņš), «Aija» (1987, rež. V. Brasla) u.c. Daudzi nezina, ka samērā agri aktieris Bērziņš sācis piedalīties izrāžu režijās, asistējot režisoram Kārlim Auškāpam leģendārajā «Šerlokā Holmsā» (1979). 1986. gadā Bērziņš pierāda rakstura mērķtiecību, iegūstot režisora diplomu. Diemžēl 90. gadi nāk ar mežonīgā kapitālisma konsekvencēm, un Andris Bērziņš, līdzīgi kā vairāki citi talantīgi mākslinieki, aiziet no teātra un kļūst par uzņēmēju. Neatkarīgā teātra «Kabata» laiks, kura uzņēmējdarbības pamats ir izdevniecība, nāk ar milzīgām cerībām un cīņām pa izdzīvošanu. «Es nejūtos slikti, ka esmu aizgājis no teātra,» toreiz teica aktieris. «Mans komercdirektora amats prasa vēl pārliecinošākas aktiermeistarības prasmes: ikviena mana kļūda maksā reālu naudu.» Tas ir laiks, kad jaunie uzņēmēji staigā ar ieročiem aiz bikšu jostām, un Andris Bērziņš nav izņēmums. Šajā laikā top arī LTV videofilma vairākās sērijās «Likteņa dūmos» (1992, režisori M. Smildziņa un J. Rēdlihs), kur A. Bērziņam ir galvenā loma. Pēc gadiem aktieris atkal atgriežas uz teātru skatuvēm. Tai skaitā – muzicē kopā ar Raimondu Paulu, Hariju Spanovski un Jāni Paukštello. 2019. gadā Bērziņš skatītājus priecē ar R. Paula dziesmu koncertprogrammu «Es šonakt sēdēšu uz jumta» un leģendāro R. Paula un I. Ziedoņa «Svētvakaru» finālā.

 

Komentāri (2)

Gita Morris Vāgenheima
Pēkšņi atcerējos Andra pirmo dzīvesbiedri Lenviju Sīli samtainām stirnas acīm deklamējam Friča Bārdas "Svešinieku":

No stundas tās, no viņas stundas, māt,
kad zilais gulbis pavasara rītā
pār mūsu būdas jumtu pārlaidās
tik zemu, ka tā spārnu gali skārās
pie smildziņām, kas mums uz jumta aug, -
no stundas tās, no viņas stundas, māt,
ir manī kaut kas pamodies,
ko nespēju nekā vairs klusināt ...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tas ir viens no dzejas lasījumiem, kas ir palicis prātā 40+ gadus un kurā klausoties bija jādomā - interesanti, kurš ir tas SVEŠINIEKS, par kuru Lenvija domā, tik satriecoši runājot šo dzejoli?... Nu, bet tās tādas, kā Rainis teiktu, tālas noskaņas zilā vakarā.
Gita Morris Vāgenheima
Žēl, ka "Mūžīgajam unisonam" tikai tā paskrēja garām. "Sapnis vasaras naktī" bija Auškāpa režisora debija un meistarstiķis, ko diez vai viņam vēlāk vairs izdevās pārsist. Anitas Grūbes daiļā ķermeņa balansēšana tai šūpuļvirvē vien bija kaut kas - ja nemaldos ilga gandrīz visu izrādes laiku, un mēs ar nelaiķi Ivetu Braunu domājām - ak jel, vai mēs tā spētu! ...
Paldies par nostaļģiskām noskaņām.
P.S.: (Tas joks par Haimu un Zāru, tas bija - nu - vairāk tāds neizdevies latviešu joks par žīdiem. Bet nu kam negadās - PAT Andrim Bērziņam, par kuru var teikt: jo lielāka personība, jo lielāki misēklīši. Tā nu tas ir.)

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

«Daudz laimes, jubilār!» Jolanta Gulbe-Paškeviča

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Velta Straume

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Ilze Rūdolfa

Daudz laimes, jubilār!

«Daudz laimes, jubilār!» Regīna Razuma

Daudz laimes, jubilār!