• Sestdiena, 2020. gada 15. augusts
  • Vārda diena: Dzelde, Zenta, Zelda
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

«Teātris.zip» īpašā izlase: Dailes teātra «Zemes nodoklis»

Teātris.zip

Latvijas Televīzijas raidījumu cikla «Teātris.zip» īpašajā izlasē piedāvājam Dailes teātra izrādes «Zemes nodoklis» ierakstu.

Par izrādi

Māras Zālītes luga «Zemes nodoklis» uzvarējusi Latvijas Dramaturgu ģildes rīkotajā oriģināldramaturģijas konkursā 2003.gadā, kā arī saņēmusi Literatūras gada balvu dramaturģijā. Luga tulkota lietuviešu, angļu, vācu, krievu, slovēņu un japāņu valodā.

Lugas «Zemes nodoklis» iestudējums Dailes teātrī piedzīvoja pirmizrādi 2003. gada 29. oktobrī kā Ilzes Vazdikas jubilejas izrāde.

Lomās: Ilze Vazdika un Jānis Paukštello. Režisors - Juris Strenga. Scenogrāfs un kostīmu mākslinieks - Māris Ruskulis.

Vēl luga iestudēta Sanfrancisko Mazajā teātrī (2004), Rīgas Krievu drāmas teātrī (2005), Lietuvā, Slovēnijā un Vācijā (2007), kā arī Ukrainā (2008).

Kritiķa vērtējums

Kitija Balcare:

"Dzejnieces un dramaturģes Māras Zālītes asprātīgā luga «Zemes nodoklis», kas 2003. gadā saņēmusi arī Literatūras gada balvu dramaturģijā un tulkota pat japāņu un slovēņu valodās, ir traģikomēdija par vienatnīgo ikdienības pārņemto sadzīvi savulaik Gulaga nometnēs mocītajam Hermanim un Kompartijas centrālkomitejas bufetniecei Zentai. Tagad abus lielākoties vieno tikai domas un runas par to, kā no pensijas grašiem segt zemes nodokli un kas noticis jaunākajā meksikāņu seriāla laidienā.

Režisors Juris Strenga šo aizkustinošo attiecību stāstu, meistarīgi mijoties smieklīgajam un traģiskajam, pagātnei un tagadnei, padomjlaika morālām un amorālām rīcībām, ļauj izspēlēt aktrisei Ilzei Vazdikai un aktierim Jānim Paukštello (turklāt Ilzei Vazdikai šī ir jubilejas izrāde).

Asprātīgi dialogi kā tenisa bumbiņas lēkā aktieru starpā turp šurp: par attiecībām, par laikapstākļiem, par meksikāņu Lopesu un Anželiku, par Brežņevu, par kaķi, par Ameriku, par ikriem, par latiem un par daudz citām lietām, vietā un nevietā piesaucot dažādas dievišķas būtnes. Un dažkārt smiekli ir arī iespējamā reakcija uz patiesībā itin traģisko dzīves pieredzi kā vienīgais līdzeklis, kas palīdz samierināties ar realitāti."

Raidījumu ciklu atbalsta

 

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!