• Otrdiena, 2021. gada 18. maijs
  • Vārda diena: Inese, Inesis, Ēriks
  • Rīgā apmācies, +10 °C, ZR vējš, 5,08m/s
LSM Bērnistaba

Atslēgas. Nacistu okupācija - no vilka nagiem lācim klēpī

Atslēgas

Dokumentālā raidījumu cikla Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi 23. sērija LTV1 ēterā – 21. jūnijā pulksten 21.15. Sērijas tēma: 1941. gada nacistu okupācija – meli par atbrīvošanu no komunistu jūga.

1941. gada visīsākajā naktī,  22. jūnijā, sākās cilvēces vēsturē lielākā militārā ofensīva, operācija «Barbarosa» – hitleriskās Vācijas uzbrukums Padomju Savienībai. Tā skāra Latviju jau pirmajās stundās. Tuvāko dienu laikā padomju okupantus Latvijā nomainīja nacisti. Jebkurš, kurš patriec tavu pāridarītāju, automātiski šķiet tavs draugs. Tomēr, visai loģiski, ka realitāte tāda nebija.  Okupants, nomainījis okupantu, ir un paliek okupants. Vai starp viņiem bija kādas atšķirības?

Naivie latvieši cerēja uz atbrīvošanu no komunistu jūga un iespēju atjaunot Latvijas valstiskumu, bet no vilka nagiem iekrita klēpī lācim. Abu režīmu rokraksti bija pat pārsteidzoši līdzīgi. Kā iespējams, ka Latvija Hitlera karapūļus, par spīti barbariskiem postījumiem jau pirmajās kara dienās, sagaidīja kā atbrīvotājus? Kas mainījās Latvijas parasto cilvēku dzīvēs, kad Staļinu nomainīja Hitlers? To iespējams uzzināt šīs nedēļas Atslēgās.

Komentāri (1)

Gita Morris Vāgenheima
Vai paruna par bēgšanu no vilka un uzskriešanu lācim gadījumā neskan tā: "No vilka nagiem, lācim rīklē" vai "No vilka bēgot, lācim nagos ieskrien" - jo KLĒPIS jau nu ir tāda droša, silta patvēruma vietiņa? Ne? Otrkārt, ja Latvijas toreizējā valdība 1939. gada 5. septembrī bez ierunām parakstīja "savstarpējās aizsardzības un neuzbrukšanas līgumu" ar Krieviju, un 1940. gada 16. jūnijā pieņēma Krievijas ultimātu un BEZ IERUNĀM izpildīja ultimāta prasības - vai to gluži var saukt par ... okupāciju? Varbūt, uzsveru VARBŪT šo vēlmju domāšanā un pašapmānā balstīto vēstures interpretāciju varētu pieņemt, ja vien nebūtu to pagānu SOMU, kuri, saprotiet jel, nedz minēto līgumu parakstīja, nedz jebkādus ultimātus pieņēma un iesoļoja vēsturē ar paceltu galvu! Žēl, bet šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad izlasot virsrakstu un anotāciju, pāriet vēlēšanās noskatīties raidījumu.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi

Atslēgas
Anotācija

Atslēgas: «Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO»

Atslēgas

Atslēgas. Padomju Latvijas industriālais milzis RAF

Atslēgas