• Trešdiena, 2020. gada 22. janvāris
  • Vārda diena: Austris
  • Rīgā +2.8°C, ZR vējš 4.9m/s, 761mm Hg, 77%
LSM Bērnistaba

TV PIRMIZRĀDE! Bavārijas Radio simfoniskais orķestris un diriģente Suzanna Melki

Koncerti

Šī gada vasarā Latvijā notiks jauns pasaules līmeņa simfonisko orķestru festivāls «RĪGA JŪRMALA», kura ietvaros muzicēs Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Izraēlas filharmoniskais orķestris un Zubins Meta, Londonas simfoniskais orķestris un Džanandrea Noseda un Krievijas Nacionālais orķestris un Mihails Pļetņovs, kā arī daudzi izcili izpildītājmākslinieki, kuri Latvijā un Baltijas reģionā muzicēs pirmo reizi. . Maestro Mariss Jansons koncertā diemžēl nevarēs piedalīties veselības apsvērumu dēļ, tādēļ kopā ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri maestro vietā stāsies Suzanna Melki (Susanna Mälkki) - mūsdienu pieprasītākā orķestru diriģente.

Somu diriģente un čelliste Suzanna Melke (1969) ir Helsinku filharmoniskā orķestra galvenā diriģente (no 2016. gada) un Losandželosas filharmoniķu galvenā viesdiriģente (no 2016. gada). S. Melkes izcilie sasniegumi muzikā ir lauzuši daudzus stereotipus - viņa ir pirmā un līdz šim brīdim vienīgā diriģente sieviete, kas vadījusi pasaulslaveno ansambli Ensemble InterContemporain (kolektīvu 1976. gadā dibināja Pjērs Boulezs). Viņa ir pirmā sieviete – Losandželosas filharmoniķu galvenā viesdiriģente kopš šī amata izveidošanas 1981. gadā. Metropolitēna operas 136 gadu vēsturē viņa ir bijusi ceturtā sieviete, kura jebkad diriģējusi prestižajā opernamā, un pirmā, kura bijusi pie diriģenta pults «Metropolitan Opera Live» HD translācijā.

 

Diriģentes karjeru S.Melke sāka Gēteborgas simfoniskajā orķestrī, pēc tam kļuva par Stavangeras simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju. Šobrīd S.Melki ir gadīta diriģente pasaules prestižākajos opernamos – Vīnes valsts, Metropolitēna, Hamburgas valsts, Parīzes Nacionālajā operā, kā arī koncertē ar pasaules vadošajiem simfoniskajiem orķestriem – Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Vīnes, Berlīnes un Londonas filharmoniķiem u.c.

 

S.Melke ir saņēmusi Somijas augstāko valsts apbalvojumu - Somijas Lauvas ordeni, kā arī Francijas Goda Leģiona ordeni. 2016. gadā  kļuva par gada diriģenti pēc Musical America atzinuma, 2017. gadā saņēma Ziemeļvalstu padomes mūzikas balvu.

 

Viena no pasaules labākajiem orķestriem – Bavārijas Radio simfoniskā orķestra, koncertā piedalīsies arī pianists Rūdolfs Buhbinders. Pianisma leģendas Rūdolfa Buhbindera (1946) repertuārs sniedzas no Baha līdz laikmetīgajai mūzikai. Nu jau gandrīz sešdesmit gadus ilgajā austriešu pianista karjerā (pirmajā uzstāšanās reizē ar orķestri viņam bija vien divpadsmit gadi) tas radis atspoguļojumu vairāk nekā simts ieskaņojumos.

Bavārijas Radio simfoniskais orķestris (BRSO), kas dibināts 1949. gadā, dažādās kritiķu aptaujās regulāri tiek atzīts par vienu no desmit labākajiem orķestriem pasaulē. Orķestra neparasti plašo repertuāru un programmas daudzveidību nodrošinājuši gan galvenie diriģenti, gan visu mūziķu neparastās spējas. BRSO Marisa Jansona vadībā ir saņēmis prestižo mūzikas balvu «Grammy» par «Labāko orķestra uzstāšanos» un «Labāko klasikas albumu».

Koncerta programmā izskanēs:

Rihards Štrauss. Svīta no operas «Rožu kavalieris»;

Johanness Brāmss. Otrais koncerts klavierēm un orķestrim Sibemol mažorā, op. 83;

Ludvigs van Bēthovens. Otrā simfonija Remažorā, op. 36.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!