• Piektdiena, 2020. gada 5. jūnijs
  • Vārda diena: Margots, Igors, Ingvars
  • Rīgā +18.6°C, R vējš 1.8m/s, 747mm Hg, 53%
LSM Bērnistaba

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras. Kurts Fridrihsons

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Baltvācu izcelsmes latviešu mākslinieka Kurta Fridrihsona 105. jubileja tika atzīmēta pagājušā gada rudenī vienlaikus ar Gundegas Repšes albuma par mākslinieku „Es biju šeit viens pats” un viņam veltītām izstādēm Ventspilī.

1911. gadā dzimušais gleznotājs, arī scenogrāfs un grāmatu ilustrators mācījies pie V. Purvīša Rīgā un A.Derēna Parīzē, taču bijis par jaunu, lai īsti iekļautos pirmskara mākslinieku bohēmā, tādēļ  pirmā personālizstāde sarīkota 1943. gadā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, kurā viņš strādājis. Zināms, ka pēc kara bijis pedagogs Rozentāla mākslas vidusskolā, bet par dalību t.s. franču grupā 1951. gadā izsūtīts uz Sibīriju, Omskas apgabalā, atbrīvots 1956. gadā, bet reabilitēts jau neatkarību atguvušajā Latvijā.

Par viņa personības savrupo un izcilo spēku projektā 2018 top režisores Dzintras Gekas filma. Tai scenāriju kā personisku stāstu par mākslinieku, skolotāju, autsaideru, ieslodzīto un nonkonformistu Latvijas vēstures līkločos sarakstījusi rakstniece un mākslas zinātniece Gundega Repše, kura  draugos ar mākslinieku bijusi kopš bērna kājas, viņas kontā vairākas grāmatas par Fridrihsonu. Lai dalītos savās atziņās un pārdomās par izcilā mākslinieka dzīvi un daiļradi, Gundega  būs viešņa arī Nacionālo dārgumu studijā.

Komentāri (2)

Gita Morris Vāgenheima
Un, vai Dzintras Gekas filmas fragmentā neparādījās arī Kurta Fridrihsona meita [no pirmās laulības]? - Un vēl - ļoti gribētos uzzināt, no kurienes radās impulss šai īpašajai attieksmei pret franču kultūru? - Raidījumā izskanēja, ka Fridrihsonam bijušas divas mīlestības - Latvija un Francija, kas sasaucas ar 1930.-ajos gados slaveno [amerikānietes Parīzē, Žozefīnes Beikeres dziedāto] "J'ai deux amours Mon pays et Paris" - "man ir divas mīlestības, mana dzimtene un Parīze." 1930.-ajos gados Fridrihsonam bija ap 20, un viņš Parīzē bija apmeties pie Andrē Žida, kurš gan vēl nebija saņēmis Nobeli, kad deva naktsmājas Kurtam. Vispār - ārkārtīgi interesants dzīves stāsts. Arī portretu zīmējumi Sibīrijā. Jāgaida Dz. Gekas filma, jo šī raidījuma formāts laikam bija par šauru Fridrihsona personībai...
Lexzia
Kāpēc vispār netiek pieminēti K.Fridrihsona dēls un mazbērni?

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras