Kas jāmaina Latvijas sportā? Seksuālā vardarbība bērnu sportā. Jūrmalas gadījums nav vienīgais

Jau nedēļu Latvijas medijus pāršalkusi ziņa par iespējamo emocionālu un seksuālu vardarbību bērnu un jauniešu sportā. Pagaidām tiek ziņots par vienu gadījumu Jūrmalas sporta skolā. Kas ir zināms par iespējamiem pārkāpumiem, cik vēl ir citu , līdzīgu gadījumu – to pēta Raimonds Rudzāts. Juris Valdovskis un Andris Auziņš.

Pirms nedēļas Latviju satricināja publikācija sporta medijā MVP, kurā tika vēstīts par trenera Andra Steļmaha, iespējams, nepiedienīgajām attiecībām ar bijušo audzēkni, kurai attiecību uzsākšanas brīdī bijuši vien 14 gadi. Notikumi ir nepilnus desmit gadus seni, to norisi apstiprinājušas arī citas Steļmaha bijušās audzēknes, viņu vecāki un citu komandu treneri. Pats treneris Steļmahs izplatījis paziņojumu, kurā pārmetumus sauc par apmelojumiem. Viņam publisku atbalstu pauž tagadējās audzēknes Jūrmalas sporta skolā un viņu vecāki. 

Intervija - Jānis Freimanis, MVP redaktors

Viena meitene, ar kuru es runāju vakar, viņa to skaidroja apmēram tā: viņš ir izveidojis no sevis tēlu, kuram vienmēr patīk sevi padarīt par upuri. Visās situācijās. Daudzas meitenes man ir teikušas, ka viņš treniņu laikā daudz ir stāstījis par privātās dzīves detaļām un raudājis. Kas varbūt emocionāli ļoti ar viņu sasaista gan spēlētājas, gan vecākus.” 

Meitene, kura bija attiecībās ar Steļmahu, par notikušo medijiem sākusi vēstīt vien desmit gadus vēlāk. Pēc pilngadības sasniegšanas viņa īsu brīdi ar treneri bija arī precējusies. Eksperti norāda, ka šāda pēkšņa atklātība daudzus gadus vēlāk ir ļoti ierasta prakse. 

Intervija - Andis Rinkevics, VP Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks

Lielā daļā gadījumu bērni jūt riebumu. Jūt, ka tas, kas notiek, ir slikti, bet – to pieņem. Tad, kad cilvēks apzinās to, kas ir noticis, ir pagājuši 10 – 20 gadi.” 

Intervija - Laila Balode, Centra “Dardedze” valdes locekle

Emocionālās sekas ir saistītas ar trim tādām ļoti spēcīgām lietām: kaunu, bailēm un vainas sajūtu. Mums ir kauns, par to ko mēs redzam, ja esam pusaudži. Mēs tā kā mulstam no tā, tajā pašā laikā mums ir interesanti. Mums ir bailes, ja kādam ziņosim, jo varbūt tas kaut kādā mērā atspēlēsies pret pašiem. Un mums ir arī nedaudz vainas sajūta, jo esam to pieļāvuši, jūtamies iesaistīti procesā. Jāatceras, ka pusaudžu vecuma posms pēc definīcijas ir nedaudz uz risku vērsts.” 

Lai arī informācija par trenera un viņa audzēknes attiecībām sieviešu basketbola aprindās cirkulēja gadiem, nekādi ierobežojumi trenerim piemēroti netika līdz pat šai nedēļai. Latvijas Televīzijas zināms, ka notikumu sākumposmā, pirms nepilniem 10 gadiem, meitenes tēvs bija vērsies Latvijas Basketbola savienībā, taču abas puses vienojušās gadījumu paturēt slepenībā un oficiālas darbības neuzsākt. 

Intervija - Andis Rinkevics, VP Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks

Viena lieta ir reaģēt uz noziegumu, kurš ir vardarbīgs, uz kuru mēs faktiski instinktīvi reaģējam. Otra lieta, ka mums ir aizdomas, ka tas, kas notiek, nav labi. Ne vienmēr tās situācijas, kuras mēs vērtējam, beidzas ar secinājumu, ka tur ir noticis noziegums. Tas nenozīmē, ka tie notikumi ir bijuši pareizi vai labi. Līdz ar to cilvēki nereti izvairās no situācijām, kurās viņi nejūtas pietiekami komfortabli. Kurās būtu jāvēršas kaut vai pie sev zināma cilvēka, jāizrunā, ka tas ko viņš darba, varbūt tomēr nav pieņemami, neskatoties uz to, ka tas varbūt nav likumpārkāpums vai varētu nebūt likumpārkāpums.” 

Centrā “Dardedze” nav apkopota precīza statistika par seksuālās vardarbības gadījumiem bērnu sportā. Taču tie esot diezgan izplatīti – cietušie regulāri vēršas pēc palīdzības, turklāt šādiem gadījumiem ir līdzīgs rokraksts. 

Intervija - Laila Balode, Centra “Dardedze” valdes locekle

Tā ir tā varas pozīcija pieaugušajiem un tā arī tā absolūtā pakļautības un atkarības pozīcija tam nepilngadīgajam, kas ir ļoti atkarīgs no trenera vai tiesneša. Visādas situācijas mums ir bijušas.” 

Precīzas statistikas par seksuālo vardarbību bērnu sportā nav arī Valsts policijai, taču arī tās lietvedībā ir vairāk par vienu precedentu. Basketbola treneris Andris Steļmahs savā paziņojumā norādīja, ka masu saziņas līdzekļiem būs pieejams no 24. aprīļa. Jāpiebilst, ka, reaģējot uz skandālu Jūrmalā, aizvadītās nedēļas laikā žurnālistus sasniegusi informācija arī par vairāku citu sporta speciālistu iespējamiem seksuāla rakstura nodarījumiem nepilngadīgām personām. Latvijas Televīzija aicina neklusēt un dalīties ar saviem pieredzes stāstiem par seksuālu izmantošanu Latvijas sportā. Anonimitāti garantējam. 

Tālrunis: 26368545

Epasts: [email protected]