• Ceturtdiena, 2020. gada 13. augusts
  • Vārda diena: Velga, Elvīra, Rēzija
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

«Teātris.zip» īpašā izlase: Ar būdu uz baznīcu

Teātris.zip

«Teātris.zip» ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu piedāvā īpašu izrāžu izlasi. Kā pirmo publicējam leģendāro Paula Putniņa lugas «Ar būdu uz baznīcu» iestudējumu Latvijas Nacionālajā teātrī 1987.gadā Edmunda Freiberga režijā.

Izrādei veltītais raidījums «Teātris.zip» LTV1 ēterā bija skatāms 2013.gada 28.septembrī.

Izrādes veidotāju komentāri 2013.gadā

«Tagad to grūti saprast, bet tā bija viena no pirmajām iespējām, kad bez Ezopa valodas palīdzības varēja pa tiešo runāt par tām problēmam,» raidījumā norādīja režisors Freibergs.

Savukārt Lolita Cauka raidījumā atklāja, ka patiesība, ko varēja izrādē paust, tīri cilvēcīgi iedarbojusies arī uz aktieriem.

Runājot par izrādes aktualitāti, režisors Edmunds Freibergs pieļāva, ka varbūt daudzas lietas izrādē ir novecojušas, bet tēma, ka

«cilvēkam vajadzīgs vēl kaut kas bez materiāliem labumiem, tikpat labi varētu skanēt arī šodien».

LKA studentu viedoklis

Mēģinot noskaidrot mūsdienu skatījumu uz leģendāro izrādi, aicinājām Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Drāmas un teksta studiju otrā kursa studentus - paaudzi, kura nav piedzīvojusi padomju dzīves īstenību, kura atainota Paula Putniņa lugā, - paust savu viedokli.

Studenti atzina, ka šķitis «grūti iebraukt» izrādē rādītajā padomju laika sistēmā, amatos un padomju hierarhijā, un tas ir saprotams, jo, kā skaidroja kāda studente, par padomju laiku jaunā paaudze zina tikai no savējo stāstiem un rakstiem, tāpēc viņi «nevar identificēties ar sociālo vidi, bet var identificēties ar cilvēciskajām attiecībām» izrādē.

Caur cilvēcisko prizmu, mēģinot izsekot varoņu cilvēciskajām attiecībām, izrādi uzlūkojis vairums studentu, kuri piedalījās diskusijā.

Jautāti, vai lugas tēmas iespējams pārnest mūsdienu vidē, atmetot padomju realitāti, studenti minēja dažādas iespējas.

Studente Anna norādīja, ka Mariannai Okolokolakai līdzīgu cilvēku arī mūsdienās ir ļoti daudz un lugas tēma tādēļ ļoti aktuāla. Arī studentei Katrīnai luga sķitusi aktuāla. Viņa gan izcēla vēlētu amatpersonu atbildības tēmu. Savukārt studentei Marijai aktuāla likusies vēsturiskā mantojuma iznīcināšanas problēma, kas, protams, aktuāla arī šodien. Tāpat studenti minēja ideālā cilvēka jautājumu, vienojoties, ka lugu iespējams iestudēt arī mūsdienās, gan atsakoties no kolhoza vides, taču iespējams, par konkrētajām tēmām vieglāk uzrakstīt jaunu lugu.

Analizējot lugu, studenti mēģināja atrast kaut ko, kas varētu šodien iemiesot tikpat spēcīgu augstāku garīgu vērtību, kāda izrādē atvēlēta baznīcas tēlam. Kā garīguma iemiesojums tika minēta Gaismas pils, atgriešanās pie dabas un garīgās prakses.

 

 

Komentāri (1)

Agris Poznaks
Es,reali priecatos,redzet siiko skatijumu.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!