• Sestdiena, 2021. gada 19. jūnijs
  • Vārda diena: Nils, Viktors
  • Rīgā skaidrs, +30 °C, D vējš, 6m/s
LSM Bērnistaba

Aizliegtais paņēmiens. Taksometru netīrie darbi operācijā «Taksists»

Aizliegtais paņēmiens

Taksometri vērienīgi krāpj gan valsti, gan klientus

Taksometru kompānijas, kas darbojas Rīgā, valstij pievienotās vērtības nodoklī ik gadu nesamaksā vismaz trīs miljonus eiro, liecina raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” veiktie aprēķini, kas balstīti uz eksperimenta laikā iegūtu informāciju.

Proti, 2014.gadā Latvijā no visām taksometru kompānijām pievienotās vērtības nodokļi iekasēti 560 tūkstoši eiro. Ja šo skaitli saskaņā ar vidējo tarifu pārvērš nobrauktajos kilometros uz vienu taksometru Rīgā, kādu ir apmēram 2500, tad sanāk, ka šis nodoklis tiek maksāt no apmēram dienas laikā četriem nobrauktiem kilometriem.

Tajā pašā laikā taksometru kompāniju nospraustā dienas norma vienam šoferim svārstās robežās no 20 līdz 75 eiro, kas nozīmē, ka reāli taksometri nobrauc daudz vairāk. Ja rēķina pat vismazāko šo normu, tad kopā nodoklī par visiem Rīgas taksometriem valstij vajadzētu saņemt apmēram 3,8 miljonus eiro. Tātad šobrīd nenomaksāti ir apmēram 3,3 miljoni eiro. Jāatzīmē, ka šeit pat nav ierēķināti visi Latvijā esošie taksometri, tad nenomaksātā nodokļa summa varētu būt daudz lielāka.

Nodokļu ietaupījumu kompānijas iegūst, atgriežot atpakaļ skaitītāja rādītājus, kas tiek īstenots centralizēti, kādā Latvijā kompānijā. Šāda shēma, kas lielā mērā atgādina Ganbei shēmu, atklājas kādā slēpti filmētā sarunā ar taksometru zīmola “Panda” piedāvājumu raidījuma fiktīvajam šoferim.

Saruna fragments:

“Klientiem man čeku noteikti jādod?

Mums ir vienalga. Tu vari kaut vai katram klientam dot čeku. Mums no tā ne vairāk, ne mazāk.

Tur taču PVN iet.

Mēs pēc tam to skaitītāju… atpakaļ un viss. Visi taču tin atpakaļ.”

Turklāt no taksometru biznesa puses krāpta tiek ne tikai valsts, bet arī taksometru klienti, proti, daudzi taksometru vadītāji brauciena izmanto tā saukto “turbīnu”, ar ko iespējams likt skaitītājam griezties ātrāk.

Raidījuma veiktajā testa braucienā taksometru kompānijas “Stefo” vadītājs, kas savus pakalpojumus sniedz Vecrīgā pamanījās no vecpilsētas līdz lidostai skaitītāja rādījumu “uzgriezt” līdz pat 30 eiro, kamēr citās kompānijās brauciena maksa bija apmēram 10 eiro robežās.

Raidījums arī ticies ar kādu šādas turbīnas meistaru, kurš to piedāvājis uzlikt par 80 eiro. “Turbīnas” darbības princips esot vienkāršs, - to līdzīgi pultij uzliek pie mašīnas stūres un brauciena laikā ar pogu regulē skaitītāja griešanās ātrumu.

Raidījums “Aizliegtais paņēmiens” arī secina, ka taksometru bizness šobrīd ir viens no pelēkākajiem valstī, kurā ēnu ekonomikas īpatsvars pārsniedz pat 80%.

Savukārt acīmredzami konflikti par stāvvietām jeb takšu kari publiski vairs nenorisinās, jo šobrīd visas vietas ir sadalītas, un visas kompānijas šos spēles noteikumus ir pieņēmušas. Kāds kompānijas vadītājs raidījumā liecinājis, ka tas notiek ar pašvaldības policijas ziņu.

Komentāri (4)

elinavan
Noskatījos raidījumu un arī nodomāju, ka viss ar Panda Taxi un līdzīgām vairs nebraukšu, izvēlēšos tagad Red Cab. Iegāju Red Cab mājaslapā sarēķināju cik man tagad brauciens maksās. Dzīvoku Āgenskalnā un līdz centram (ņēmu līdz Radison Blue) ir 5km, ar Red Cab tas tagad izmaksātu +/- 7eiro. Ar Pandu un citiem lētajiem vienmēr bija +/- 4 eiro un parasti viņiem iedevu 5eiro, jo intuitīvi nojautu ka viņi neko nenopelna ar šīm mazajām summām. Ar nožēlu tomēr jāatzīst, ka Red Cab pakalpojumus tomēr nevaru atļauties, esmu students, bet Pandas un citu takšu krāpniecību nevēlos atbalstīt. Būs jāmeklē citas alternatīvas.
**Sandis** **Eglitis**
Tā vid darbiniece kko slēp, pēc sejas varēja redzēt kā viņa raustās un tupi smaida.
vēl viens pierādījums ka nedara savu darbu, un dzivo uz mūsu naudas..
bet šo raidījuma vadītāju ievēlēt par knab vai neatkarigu izmeklētāju grupu, jo kā redzam strādā labāk par Knab un policiju kopumā.. reiz teica ka nav izglītoti izmeklētāji, re kur ir..
būtu policists vai pilnvaras varētu uzreiz hop atvest to čali no uk un tiesāt,jo redzi policisti nevar neko izdarīt bet žurnālists var..
Dace Feldmane
vid lai uzliek gps kontroli katram taksim, taapat kaa taalbrauceejiem, savukaart taxi firmas lai uztaisa aplikaaciju kas klientam raada cik buus jaamaksaa.
Didzis Stalīdzāns
Paldies! Ar Pandām un tamlīdzīgiem utainiem takšiem vairs nebraukšu.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Odi»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija «Ūdeles un kažoki» 2

Aizliegtais paņēmiens