• Sestdiena, 2020. gada 19. septembris
  • Vārda diena: Verners, Muntis
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

«Teātris.zip» īpašā izlase: Nacionālā teātra «Indrāni» (1988)

Teātris.zip

Cikla «Teātris.zip» īpašajā izlasē piedāvājam 1988.gadā Latvijas Nacionālajā teātrī iestudētās Blaumaņa lugas «Indrāni» ierakstu.

Izrādes veidotāji

Režisors Mihails Kublinskis, komponists Didzis Apsītis, scenogrāfs, kostīmu mākslinieks Gunārs Zemgals.

Lomās: Kārlis Sebris, Velta Līne, Astrīda Kairiša, Juris Kaminskis, Alfrēds Jaunušans, Inese Ķirsone, Helga Dancberga, Juris Lisners, I. Tomsone, R. Ceplītis, M. Kvēps.

Kritiķa vērtējums

Teātra kritiķe Kitija Balcare:

«Savstarpējo attiecību drāma Rūdolfa Blaumaņa darbs «Indrāni» laika gaitā kļuvis par vienu no visvairāk iestudētajām izrādēm Latvijas profesionālajos teātros. Ierakstā iemūžinātais režisora Mihaila Kublinska 1988. gada iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī bija trešā Indrānu ģimenes drāmas versija, ko pirms pāris gadiem citēja arī režisors Valters Sīlis savā versijā «Indrāni».

Kublinska redzējums pirmizrādi piedzīvoja Rūdolfa Blaumaņa 125. jubilejas gadā, kas vienlaikus bija arī Trešās Atmodas laiks: mirklis, kad ir īpaši svarīgs laiks gan pirms, gan pēc, tāpat kā katra attieksme pret to, kas notiek ar pašu zemi, pašu dzimto zemi.

Tā izrāde kā sirdsapziņas modinātājs vēstīja samilzušo attiecību stāstu, kura motīvi ir pārlaicīgi joprojām.

Izrādes spēks pēc astoņdesmito gadu teātra apskatnieku rakstītā ir aktierdarbi, kurus vēlāk centies iemūžināt arī režisors Gunārs Cilinskis, no teātra zāles pārceļot daļu aktieru sastāva uz Brīvdabas muzeju. Tolaik tiek slavēts Indrānu tēva Kārļa Sebra (pats Kārlis Sebris uzskatījis, ka aktierim mūža otrā pusē nav pamatīgākas lomas kā Indrānu tēvs) un Indrānu mātes Veltas Līnes smalkais tēlojums, kas modinot skatītājā aizgājušo laiku spēku, ko veltīt savai zemei, neaizmirstot par savu atbildību laika ritējuma priekšā. Pārējām lugas lomām bijuši gandrīz vai divi sastāvi, izņemot Kaukēna lomu – tur kā aktieri šai iestudējumā ir unikāla iespēja skatīt režisoru Alfrēdu Jaunušanu, kas bija viņa aktierdarbs pēc ilgāka pārtraukuma.»

Raidījumu ciklu atbalsta

 

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!