• Sestdiena, 2021. gada 27. februāris
  • Vārda diena: Līva, Līvija, Andra
  • Rīgā mākoņains, +4 °C, ZR vējš, 5,66m/s
LSM Bērnistaba

«Saknes debesīs». Vai Latvijas identitātes pamatu veido kristīgās vērtības?

Saknes debesīs

Kas veido Latvijas tautas vērtību pamatu – vispārcilvēciskās vai kristīgās vērtības? Varbūt tās neizslēdz cita citu? Kāds ir Latviešu ģimenes vērtību modelis un ko paredz Latvijas Republikas Satversme? Kādu mēs vēlētos redzēt savu valsti un kāda tā ir patiesībā?

Uzsākam divu raidījumu cikla dialogu par šiem sabiedrībai tik būtiskajiem jautājumiem. Sarunai par kristīgās dzīves pamatvērtībām un prioritātēm Ilmārs Latkovskis studijā aicina Romas Katoļu baznīcas arhibīskapu Zbigņevu Stankeviču.

Komentāri (1)

Tālivaldis Vēsmiņš
Par kristīgām vērtībām.

Neesmu ne mācītājs, ne teologs, ne filozofs, bet vienkārši pragmatiski domājošs cilvēks, kas mīl Latviju un prot izlasīt, kas Radītāja instrukciju grāmatā – Bībelē, rakstīts par vispārcilvēciskām un kristīgām vērtībām.
Satversmes preambulā rakstīts: Latvijas identitāti veido vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības.
Mans jautājums:
1.Vai kristīgās vērtības,kas ierakstītas Bībelē ietver arī vispārcilvēciskās vērtības?
Kristīgās vērtības uzrakstītas vienīgi Bībelē. Kristīgās vērtības devis Jēzus Kristus, ko Dievs sūtīja pasaulē, lai atbrīvotu to no ļaunā grēka verdzības (Gal.5:19 - netiklības, nešķīstības, izlaidības, elku kalpības, buršanas, ienaida, strīdiem, nenovīdības, dusmām, ķildām, šķelšanās, ķecerības, skaudības, dzeršanas, dzīrošanas;
Jan.3:16 - Jo tik ļoti Dievs pasauli mīlējis, ka Viņš devis Savu vienpiedzimušo Dēlu, lai neviens, kas Viņam tic, nepazustu, bet dabūtu mūžīgo dzīvību, jo Dievs Savu Dēlu nav sūtījis pasaulē, lai Tas pasauli tiesātu, bet lai pasaule caur Viņu tiktu glābta).
Bībelē rakstīts, lai pasaule ticētu, ka Jēzus ir Kristus (Jan.20:30 Vēl daudz citu zīmju Jēzus darīja Savu mācekļu priekšā, kas nav aprakstītas šinī grāmatā.
31 Bet šīs ir rakstītas, lai jūs ticētu, ka Jēzus ir Kristus, Dieva Dēls, un lai jūs, pie ticības nākuši, dzīvību iegūtu Viņa Vārdā).
Jēzus Kristus pasaulē ienesa pilnīgi jaunu vērtību sistēmu, kāda nebija pirms Viņa: (Jan.5:38 Jūs esat dzirdējuši, ka ir sacīts: aci pret aci un zobu pret zobu.
39 Bet Es jums saku: jums nebūs pretim stāvēt ļaunajam;
43 Jūs esat dzirdējuši, ka ir sacīts: tev būs savu tuvāko mīlēt un savu ienaidnieku ienīst.
44 Bet Es jums saku: mīliet savus ienaidniekus un lūdziet Dievu par tiem, kas jūs vajā,
45 ka jūs topat sava Debesu Tēva bērni, jo Viņš liek Savai saulei uzlēkt pār ļauniem un labiem un liek lietum līt pār taisniem un netaisniem).
Kristus ienesa pasaulē pilnīgi pretēju vērtību sistēmu, kāda pastāvēja līdz Kristum (Zobs pret zobu): mīlestību, pazemību un vienotību mīlestībā.
Dievs ir mīlestība (1.Jan.4:7 Mīļie, mīlēsim cits citu, jo mīlestība ir no Dieva, un katrs, kas mīl, ir no Dieva dzimis un atzīst Dievu.
8 Kas nemīl, nav Dievu atzinis, jo Dievs ir mīlestība.
16 Dievs ir mīlestība, un, kas paliek mīlestībā, tas paliek Dievā un Dievs viņā).
Jēzus visai cilvēcei deva pavēli mīlēt citam citu (Jan.15:17 Tā ir Mana pavēle, lai jūs mīlētu cits citu.)
Mīlestība ir definēta 1. Kor.13:3-8. Kāda ir dievišķā mīlestība (agape), rakstīts Kor.13:4-8: mīlestība ir pacietīga, laipna, neskauž, nav greizsirdīga, lepna, nepieklājīga, nelielas, neuzstāj uz savām tiesībām vai viedokli, bet ņem vērā otra viedokli, nepiemin pret to izdarīto ļaunumu, nepriecājas par netaisnību, bet priecājas par taisnību un patiesību, panes visu, tic labākam katrā cilvēkā, tās cerība ir negaistoša mīlestība nekad nebeidzas.
Mīlestībā pat sasniedzama Dieva pilnība (Ef.3: 19 un izprastu Kristus mīlestību, kas ir daudz pārāka par katru atziņu, un, ar to piepildīti, iegūtu visu Dieva pilnību.
Visvarenais visa Radītājs, Dievs ir pazemīgs un aicina Savu draudzi: lielākam pazemoties un kalpot vājākam (Luk.22:26 Bet jūs tā ne. Bet lielākajam jūsu vidū būs būt kā jaunākajam, un vadonim kā tādam, kas kalpo.
27 Bet Es esmu jūsu vidū kā tāds, kas kalpo. or.12:22-24).
Dievs, Dēls ar Dievu Tēvu ir vienoti un Jēzus aicina Savu draudzi būt vienotai Jēzū Kristū (Jan.17:21), lai pasaule ticētu.

2.Vai vispērcilvēcisko vērtību sistēmā ietilpst ari atsevišķu cilvēku grupu vēlmes,kas pretejas tautas intresēm?
Kā komunisma vērtību sistēma:bez Dieva uzcelt laimīgu pasauli,ja likvidēs ticīgos un citādi domajošos. Fašistiskā vērtību sistēma…
Guglē rakstīts ka cilvēkiem ir dažādi prāti,ar dažādām tieksmēm:labestīgs un līdzcietīgs prāts,mežonīgs prāts,maniaka prāts …
Vērtību sistēmu kur ģimene ir viendzimuma partneru savieinība,kaut tauta izmirtu.
Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Saknes debesīs. Mīlestība pēc Valentīndienas 1

Saknes debesīs

Saknes debesīs. Mīlestības dažādās nokrāsas

Saknes debesīs

Saknes debesīs. Mākslīgais intelekts mācītāja vietā?

Saknes debesīs
Anotācija

«Saknes debesīs». Mīlestība pēc Valentīndienas

Saknes debesīs