• Sestdiena, 2021. gada 16. janvāris
  • Vārda diena: Lida, Lidija
  • Rīgā mākoņains, -14 °C, A vējš, 2,57m/s
LSM Bērnistaba

Ciklā «Teātris.zip» – Nacionālā teātra izrāde «Cīrulīši»

Teātris.zip

Raidījumu ciklā «Teātris.zip» 24.oktobrī plkst. 21.15 LTV1 tiks demonstrēts Latvijas Nacionālā teātra izrādes «Cīrulīši» ieraksts.

Harija Gulbja 1975. gadā tapusī luga «Cīrulīši» reizēm tikusi dēvēta par padomju «Indrāniem», bet teātra kritiķe Līga Ulberte to nosaukusi par latviešu «Ķiršu dārzu».

Ir vēls rudens vakars «Cīrulīšu» pagalmā, kad visi trīs Zelmas pieaugušie bērni sapulcējas pie viena galda, lai vēl pēdējo reizi pasēdētu kopā, pirms mamma dosies dzīvot pie viena no viņiem, Raimonda, un lai atcerētos bērnību, tās jokus un raizes. Mamma pa to laiku ir pieņēmusi citu lēmumu.

Izrāde ir ne tikai veltījums visām latviešu viensētām, bet arī veltījums visām mammām. Un mums, viņu bērniem.

Līga Ulberte: ««Cīrulīšos» ir ierakstīta 70. gadu padomju Latvijas realitāte, kad kolektīvās saimniekošanas rezultātā attīstās kolhozu ciemati, sāk būvēt Līvānu mājas un barbariski meliorācijas procesi iet pāri vecām viensētām, kuras ne vienmēr tiek atstātas pēc pašu izvēles. Mazliet vēlāk 80. gadu sākumā par to Ilze Indrāne uzrakstīs romānu «Zemesvēzi dzirdēt» un Pēteris Krilovs uzņems filmu pēc Māras Svīres scenārija «Durvis, kas tev atvērtas». Un ne jau viņi vien. Arī Gunārs Priede, Imants Ziedonis un daudzi citi latviešu literāti savos tekstos tolaik runā par nepieciešamību atcerēties, no kurienes tu esi sācies – zemes, tautas, valodas, mājas, ģimenes. Tas viss Harija Gulbja «Cīrulīšos» ir, savukārt ideoloģisku nodevu praktiski nav. Tāpēc šīs lugas darbību ir tik šķietami viegli pārcelt no padomju laika uz šodienu, kā noticis Nacionālā teātra iestudējumā.»

Izrāde iestudēta divos sastāvos, skatītājam piedāvājam iestudējumu ar aktieriem Lāsmu Kugrēnu, Mārci Manjakovu, Jāni Āmani, Mariju Bērziņu, Ingu Misāni-Grasbergu, Daigu Kažociņu, Mārtiņu Brūveri, Līgu Liepiņu, Lieni Sebri.

Pirms izrādes Ojārs Rubenis sarunāsies ar aktrisi Lāsmu Kugrēnu un režisoru Edmundu Freibergu. Neizpaliks arī šīs sezonas «Teātra.zip» tradīcija - slepenais viesis!
 

Raidījumu ciklu atbalsta

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!