• Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs
  • Vārda diena: Monvīds, Egita, Emīls
  • Rīgā skaidrs, +23 °C, D/DA vējš, 2m/s
LSM Bērnistaba

«Daudz laimes, jubilār!» Māra Zālīte

Daudz laimes, jubilār!

Māra Zālīte dzimusi 18. februārī, ekstremālos apstākļos Sibīrijas izsūtījumā. Stipro latviešu vārdu Māra dzejnieces mamma savai meitiņai devusi cerībā, ka tas palīdzēs noturēties un izdzīvot.

Jau agrā bērnībā Māra nodemonstrējusi lielu rakstura stingrību un izlēmību. Būdama tikai dažus gadus veca, mammai apņēmīgi paziņojusi, ka krieviski turpmāk nerunās. Un pie solījuma arī turējusies.

Vēl pārsteidzošāku rakstura stingrību Māra nodemonstrējusi pusaudža gados, būdama Murjāņu Sporta internātskolas audzēkne: viņa atteikusies apmeklēt sporta nodarbības, jo viņu vadījusi īpaša vilkme… lasīt Raini.

Literatūras un mākslas valdzinājums bijis tik spēcīgs, ka sports ticis atstāts pagātnē, un jaunā dzejniece, ar bailēm un trīcēšanu, vērusi Rakstnieku savienības tempļa smagās un krāšņajā kokā darinātās durvis, ceļā pie tā laika dzejas orākula Mirdzas Ķempes. Liels bijis Māras pārsteigums, kad par Dzejnieci dēvētā Latvijas visrakstnieku autoritāte cilvēciskā vienkāršībā topošajai un nesen skolu beigušajai Mārai Zālītei piedāvājusi teju siltus pīrādziņus! Un kā gan ne? Kā Zālīte izteikusies kādā no LTV arhīvā saglabātajām, vēlākajām intervijām, tolaik viņa literātus skatījusi tik pārdabiski idealizētā veidolā, ka nav bijusi pārliecināta, vai dzejnieki maz vispār ēd?

Izrādījās, kas ēd, dzer un dzīvo tāpat, kā visi cilvēki. Izrādījās, ka starp viņiem ir ļoti dažādi cilvēki. Arī milzīga gara spēka, tīrības un vērtību personības, ar kuriem Māra Zālīte daudzkārt tikusies, strādājusi kopā pie dažādiem projektiem. Ojārs Vācietis, Imants Ziedonis, Jānis Peters… Arī mācītājs, domātājs, rakstnieks Juris Rubenis, psiholoģijas profesore, folkloras pētniece un Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe – Freiberga, vēl un vēl. Lielākais no projektiem, ko Māra Zālīte, kopā ar citiem, kaldinājusi cauri padomijas un vēlāk – neatkarības gadiem – laikam gan ir Latvijas valsts. Brīvi domājoša valsts un cilvēki, nākuši no Laimas, Kārtas un Dēklas un staigājoši Kristus mīlestībā…

M. Zālīte, būdama publiska persona, protams, brīžam piekūst no tēla, ko viņai uzstiepj sabiedrības stereotipi, viņa vairās būt simbols vai kas tamlīdzīgs. Ir grūti to nest, īpaši tik brīvību alkstošai dvēselei, kāda ir Zālīte. Tāpēc viņa ar prieku un arī - par spīti laiku pa laikam uzraksta kādu, kā viņa pati saka, «dzērājdziesmiņu». Piemēram, par 3 lietām, kas zāļu skapītī stāv: asaras, dziesmas un alus.

Māra ir no tām dvēselēm, kam ir daudz, ko citiem dot. Gan intelektuāli mēs no viņas smeļam, gan emocionāli un garīgi. Tieši tāpēc dzejniece savu privāto telpu, savu ģimeni ļoti sargā. Jo reizēm kāds paņem par daudz. Kāds allaž domā, ka drīkst paņemt vairāk, nekā drīkst. Un tad Mārai vajag vietu, kur, kā viņa pati saka: aizbēgt no cīņas lauka, aplaizīt rētas un atgūt līdzsvaru.

Nedēļu pēc dzejnieces Māras Zālītes dzimšanas dienas, LTV raidījums «Daudz laimes, jubilār!» sveic dzejnieci un kopā ar jubilāri ieskatās dažos no apmēram 250 LTV arhīva fragmentiem, kas atsauc atmiņā gan padomijas gadu beigas, gan Latvijas Atmodas brīžus, kā arī mirkļus no tautā mīlētajiem darbiem: rokoperām «Lāčplēsis», «Kaupēn, mans mīļais», mūzikālajām izrādēm «Tobago», «Meža gulbji», «Sfinksa», teātra izrādēm «Tiesa», «Pilna Māras istabiņa», «Dzīvais ūdens» u.c.Ar Māru Zālīti sarunājas Latvijas Radio un TV žurnālists Toms Treibergs.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Daudz laimes, jubilār! Diriģents Māris Sirmais

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Dziedātāja Marija Naumova

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!». Diriģents Māris Sirmais

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Dziedātāja Marija Naumova

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Mūziķis Arnis Miltiņš

Daudz laimes, jubilār!