Ar šo nelielo aprakstu mēģināšu liet gaismas šalti uz interesentu tumsības dzirnām. Tātad, vispirms par to, kas notiek mūsu akcijas ietvaros.

Sākotnēji aicinājām tautu paskatīties apkārt un darījām to arī paši. Andris Auziņš apbraukāja Rīgas skolu laukumus un tagad sadraudzējies ar basketbola entuziastiem, kas ir izgājuši īstu Golgātas ceļu, lai Čiekurkalnā savāktu tautas parakstus un tālāk panāktu no pašvaldības reālu darbību- pārvietotu muļķīgi novietotu grozu uz vietu, kur čaļi var normāli spēlēt. Piektdien būs sižets, bet galvenais, ka tam visam būs arī turpinājums.

Reinis Ošenieks izbraukājis savu dzimto Kurzemes pusi un saskatījies, ka ar sporta laukumiem tur ir tieši tāpat kā citur. Lielās pilsētās, kur mazāk izteikta saimnieku sajūta, ir sliktāk, bet mazās pilsētās, kur viens otru pazīst, tur ir labāk, ja vien līdzekļi atļauj. Uz Lutriķu pagasta jauniešu palīdzības saucienu ir atsaukušies palīgi un cerams, ka viss notiks- gan groza uzstādīšana, gan iedvesmojošs sižets.

Tepat Zaķusalā pretim LTV ēkai jau izbērta milzīga, labdaru sarūpēta, melnzemes krava. Lielās talkas dienā te ar kūlu un nelīdzenumu pacīnīsies televīzijas ļaudis, lai iekārtotu savu futbola laukumu. Faktiski, jau paredzams, ka laukumam būs brīva pieeja, bet līdz tam vēl kāds laiks paies.

Atbrauca kāds cits labdaris, kas pakonsultēja, ko labāk darīt un ko nav jēgas darīt. Pat elementārā pļavā iekārtots futbola pleķītis prasa gana gudru un pārdomātu pieeju, pretējā gadījumā eleganta futbola spēlēšana nebūs ilgstoša. Par to, kā šādu laukumu labāk iekārtot, blogā uzrakstīs diplomēts dārznieks Uģis Joksts, kas ir mūsu galvenais darbu vadītājs. Faktiski, šī ir interesanta pieredze, un tā var daudz dot ne tikai futbola entuziastiem, bet arī parasta zālāja ierīkotājiem. Darbi jādara secīgi, organizēti un ar nelielu pacietības piedevu.

Tagad par būtiskākajām aprīļa atziņām. Vieglākais ir konstatēt un parādīt, kas kā izskatās un kas nav kārtībā. Draugu portālā mums ir tautassporta lapa, kurā katrs var pievienot arī sava laukuma bēdu bildi.

Taču jāiet tālāk un jāskatās, ko var līdzēt. Izkristalizējas galvenā apskaidrība, ka jebkuram sporta laukumam būtisks ir noslogojums. Ja cilvēki bieži nāk un nodarbojas ar sportu, tad viņi reāli nelaiž pie vārda vandāļus un traucē potenciālajiem dzērājiem, kas arī iecienījuši sportisku vidiJ.

Tieši paši sportotāji ir vislabākie saimnieki savam laukumam, neļaujot tam iet postā. Bez tam, arī gadījumos, kad kaut kas salūzt vai nolietojas, tieši paši sportotāji ir vislabākie iniciatori prasību izvirzīšanai un lietu bikstīšanai pašvaldībās.

Protams, ka tālāk daudz ko nosaka pašvaldību rocība un apkārtējo iedzīvotāju atsaucība.

Te arī otra būtiskākā tēze, ka gudra pašvaldība tāpat vien neiekārtos laukumu, ja nebūs acīmredzams iedzīvotāju un sportot gribētāju atbalsts. Vispirms iedzīvotāju aktivitātes un tad pašvaldību rīcība.

Trešais faktors- pašvaldību iespējas. Oi! Te sākas ļoti plašs darba lauks. Sākot ar konceptuālu skatījumu uz kopējo teritorijas sakārtošanu, līdz pat nelielai dotācijai kādas konkrētas, lai arī nelielas, lietas finansēšanai. Kā izteikušies daži entuziasti, lielajās pašvaldībās daudzas lietas grib darīt ar lielu vērienu- riktīgs projekts, kārtīgas investīcijas un fundamentāli uzlabojumi. Bet ir gadījumi, kad lielu projektu vietā lietderīgāk būtu veikt nelielu, bet gudru ieguldījumu, jo, kamēr nonāk pie lielo projektu realizācijas, tas sporta laukums jau ir pilnīgās drupās, un tauta, kas te kādreiz sportojusi, jau sen ir mainījusi dislokāciju.

Par šo pēdējo tematu mēs arī noteikti painteresēsimies. Tāpat, kā par dažu apsaimniekotāju acīmredzamām dīvainībām vai neizdarībām. Bet, galvenais ir panākt, ka par šīm lietām interesējas tauta, draugi un kaimiņi. Tas jau būtu solis uz priekšu.

Un ceturtā atziņa. Tiem, kas ir entuziasma pilni, būtu jānoskaņojas uz to, ka sporta laukumu atjaunošana ir vairāk maratons nekā sprints. Te vajadzīga mērķtiecība un arī pacietība, kas principā mums, kā vēlā pavasara tautai, ir pat ļoti raksturīgi. Ja vēl arī pārējos atbalstītājus var noskaņot uz šādas nots, tad rezultāts būs!

@AndrisUsackis