Leģenda vēsta, ka čili pipara sēklas uz Basku zemi no Meksikas atvedis Kristofora Kolumba ekipāžas loceklis. Tie šeit tiek audzēti kopš 1650. gada, un raža tiek ievākta no augusta vidus līdz novembrim.

Tjerī Irjāra ģimene čili piparus audzē jau vairākās paaudzēs, un tai pieder vismaz 20 tūkstoši augu. To pākstis tiek žāvētas divas līdz trīs nedēļas, tad divas dienas tiek turētas krāsnī un visbeidzot samaltas čili pulverī, kuru gardēži izslavējuši visā pasaulē, – Espeletas piparā, kura nosaukums cēlies no Espeletas ciema. 2000. gadā tam tika piešķirts aizsargāts cilmes vietas nosaukums. Espeletas pipars ir maigāks par Kajennas piparu. Tam ir nogatavojušos tomātu un paprikas smarža un viegla grauzdējuma garša. To mēdz pievienot šokolādei, sieram un ievārījumiem, bet visbiežāk – basku ēdieniem.

Tjerī sieva Marī Lora Espeletas čili piparu pievieno tradicionālajiem ēdieniem – piperadai, kas ir basku omlete ar ceptiem tomātiem, sīpoliem, ķiplokiem un papriku, kā arī jēra gaļas ēdienam čilindronam. Marī Loras draudzene Mariču čili pulveri pievieno arī kacenkāpostu lapu čipsiem. Kopīgo vakariņu desertam abas sievietes cep basku kūku ar krēma pildījumu.

12+