Mēs joprojām nezinām visu, kas norisinājās aukstā kara laikā. Sīvos strīdos abas puses ķērās pie apšaubāmiem līdzekļiem, kuri vēl līdz mūsdienām joprojām ir slepeni vai nezināmi. Ar dokumentu un personīgu stāstījumu palīdzību “Deutsche Welle” autoriem izdevies pavērt priekškaru uz šī globālā konflikta noslēpumiem.

1. sērija

Nacistu zobratiņš aukstā kara mašīnā

Kad Vācijas armija Otrā pasaules kara laikā okupēja Lionu, Klausu Barbiju iecēla par pilsētas gestapo vadītāju. Viņš kļuva bēdīgi slavens ar savu nežēlību, atbildīgs par simtiem cilvēku slepkavību, daudzus spīdzināja pats, neskaitāmus citus nosūtīja uz koncentrācijas nometnēm. Pēc kara Barbijs atgriezās Vācijā un dzīvoja ar pieņemtu vārdu. Pēc trim gadiem, kad pieauga saspīlējumi starp Rietumu sabiedrotajiem un Padomju Savienību, viņu savervēja ASV Pretizlūkošanas korpuss (CIC). Kad Francija pieprasīja viņa izdošanu, amerikāņi vairs nevarēja atļauties izmantot Barbija pakalpojumus. Tomēr viņi Barbiju neizdeva Francijai, bet piešķīra jaunu identitāti un ļāva viņam pārcelties uz Dienvidameriku. Barbijs devās uz Bolīviju un izveidoja kontaktus ar ietekmīgiem politiķiem un militārajiem līderiem. 20. gadsimta 70. gadu sākumā nacistu mednieki viņu atmaskoja kā kara noziedznieku. Pat tad vajadzēja vēl desmit gadus, lai “Lionas bendi” izdotu Francijai un tiesātu.

2. sērija

Berlīne – sadalītā spiegu pilsēta

Pēc 1945. gada Otrā pasaules kara bijušie sabiedrotie – Rietumu varas un Padomju Savienība – cīnījās, lai Vācijai uztieptu savas politiskās sistēmas un ideoloģiju. Sadalītajā Berlīnē tūkstošiem Austrumu un Rietumu aģentu un spiegu izcīnīja spraigu informācijas karu. Bijušais CIP aģents Pēteris Zihelis stāsta par izlūkdienestu lomu Rietumberlīnes blokādes laikā. Zihelis bija iesaistīts arī CIP īpašā tuneļa plānošanā, lai izspiegotu PSRS administrāciju Austrumberlīnē. Krievu izlūkdienesta eksperts atklāj, kā VDK piemānīja amerikāņus ar britu dubultaģenta Džordža Bleika palīdzību. VDK arī guva labumu, sadarbojoties ar Austrumvācijas Valsts drošības dienesta (Stasi) iespaidīgo spiegu tīklu. “Stasi” ārvalstu izlūkdienesta vadītājs kā “cilvēks bez sejas” kļuva leģendārs. Rietumu izlūkdienestiem vajadzēja desmitiem gadu, lai beidzot atklātu viņa identitāti.

Classified: Cold War. Vācija, 2019.

12+