• Otrdiena, 2020. gada 11. augusts
  • Vārda diena: Liega, Olga, Zita, Zigita
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Sastrēgumstunda

Sastrēgumstunda

IeM jau ir indikācijas par demonstratīviem paziņojumiem pēc strīdīgo Krimināllikuma grozījumu pieņemšanas

Iekšlietu ministrijai (IeM) jau ir indikācijas par demonstratīviem paziņojumiem, pieņemot strīdīgos Krimināllikuma grozījumus, kas paredz pat cietumsodu par PSRS vai nacistiskās Vācijas agresijas noliegšanu.

„Mums jau ir indikācijas, ka būs demonstratīvi paziņojumi ar mērķi, lai cilvēki tiktu saukti pie atbildības ar mērķi iziet šo tiesas procesu un aizietu līdz Eiropas Cilvēktiesību tiesai un beigās to visu pagriezt pret Latviju un vēl jo vairāk diskreditēt Latviju starptautiskajā sabiedrībā,” sacīja IeM valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane Latvijas Televīzijas raidījumā „Sastrēgumstunda”.

„Tie ir absolūti nopietni [riski]. Mums ir konkrēti cilvēki, kas jau ir pateikuši, ka tad, kad likumu pieņems, ir gatavi publiski izteikties un tātad, sauciet mani pie kriminālatbildības,” turpināja valsts sekretāre.

Viņa norādīja, ka likuma normai ir jābūt tik skaidrai, lai cilvēki neuzdotu jautājumu, vai par šo izteikumu mani liks cietumā vai nē.

„Ir jābūt skaidrai izpratnei, šobrīd es varu teikt, ka tādas nav,” uzsvēra Pētersone-Godmane.

Ārlietu ministra padomniece Sandra Sondore-Kukule uzskata, ka ir iespējams papildināt jau esošās normas par genocīda noliegšanu un kara noziegumiem. „Mūsu pienākums pret upuriem ir izveidot tādu normu, kas ir korekta arī no demokrātisko valstu viedokļa un kas pēc tam neradīs Latvijai vēl lielākas problēmas,” uzsvēra padomniece.

Savukārt Saeimas deputāts Valērijs Agešins („Saskaņas centrs”, SC) norādīja, ka pret plānotajām izmaiņām ir ne vien Iekšlietu un Ārlietu ministrija, bet arī prokuratūra un eksperti. Tāpat nav notikušas konsultācijas ar Latvijas pārstāvjiem starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās. Arī viņš norādīja, ka jau pašlaik Krimināllikumā ir pants par genocīda noliegšanu un kara noziegumiem, bet jaunā norma varētu palīdzēt izrēķināties ar citādāk domājošajiem.

Savukārt likuma normu aizstāvēja Saeimas Juridiskās komisijas pārstāvis deputāts Andrejs Judins („Vienotība”) un tieslietu ministre Baiba Broka (Nacionālā apvienība).

Judins uzsvēra, ka likumprojekta mērķis ir garantēt valsts drošību un aizsargāt cilvēka cieņu. „Par naida noziegumu vienmēr būs jautājumi, vai tas ir naids vai nav. Naida runa ir nopietni apdraudējumi valsts drošībai un cilvēka cieņai,” norādīja Judins.

„Mums ir leģitīms mērķis ierobežot vārda brīvību. Pārkāpuma ideja ir vienkārša – ja kāds noliegs acīmredzamu un zināmu faktu, ka pret Latviju tika īstenota agresija, viņš izdarīs šī likuma pārkāpumu. Mums ir svarīgs fakts. Ja pateiks, ka pret Latviju netika īstenota agresija, ka Latvija visu laiku sapņoja būt PSRS sastāvā.. Ja kāds stāstīs par tanku bučošanu, tas nav likuma pārkāpums,” plānotās izmaiņas centās izskaidrot Judins.

Tikmēr Broka uzsvēra, ka likumdevēja pienākums ir adekvāti ierobežot vārda brīvību, lai respektētu to cilvēku cieņu, kas cieta no nacistiskā vai padomju režīma.

„Tas ir jautājums par to, cik fundamentāli mēs iestājamies par mūsu valsts, neatkarīgas Latvijas, fundamentu un pamatu. Vēstures fakti ir neapgāžami.. Un ir ļoti daudz cilvēku, kas vēl ir dzīvi un kas ir bijuši upuri šiem režīmiem. Ja kāds var trivializēt un publiski slavināt vai apšaubīt to režīmu, kas ir nodarījis pāri, tad likumdevēja pienākums ir preventīvi pasargāt un adekvāti ierobežot vārda brīvību, lai respektētu šo cilvēku cieņu,” klāstīja tieslietu ministre.

Pašlaik noslēguma taisnē Saeimā ir nonākuši Krimināllikuma grozījumi, kas paredz cietumsodu par PSRS vai nacistiskās Vācijas agresijas noliegšanu. Pēc būtības tas nozīmē, ka katrs, kas publiski apšauba Latvijas okupāciju, var nonākt arī cietumā.

Filozofs Svece: aizvainojumu ar aizliegumu runāt atrisināt nevar

Aizvainojumu ar likuma palīdzību, aizliedzot runāt, atrisināt nevar, Latvijas Televīzijas raidījumā „Sastrēgumstunda” norādīja publicists, filozofs Artis Svece, vērtējot plānotās izmaiņas Krimināllikumā.

„Apdraudējums no tā, ka tiek apšaubīta agresija, valstij nav. Aizvainojums ir abām pusēm, atrisināt šo konfliktu un aizvainojumu ar likuma palīdzību nevar, aizliedzot kādai no pusēm izteikties. To var atrisināt ar publiskām diskusijām,” pauda Svece.

Viņš arī norādīja, ka nav iespējams atdalīt faktus no vārdiem.

„Tas tikai norāda uz to, ka aizvainojums ir liels, bet demokrātiskā valstī mēs nevaram ļauties kārdinājumam izbeigt šo sarunu. Es neticu, ka tas atrisinās problēmu. Šeit ir liela atšķirība starp naida kurināšanu un diskusijas par faktu beigšanu. Naida kurināšana ir aicinājums beigt sarunu – beidzam runāt, izkausimies! Tad, kad mēs runājam par faktiem, diskutējam par to, kurš tad skaidrojums ir ticams un pareizs. Tas nav aicinājums graut valsti un pārtraukt kopā dzīvošanu,” klāstīja Svece.

Savukārt Latvijas Radio komentētājs Eduards Liniņš pauda viedokli, ka politiķi mēģina atņemt darbu žurnālistiem, jo tas ir publiskas diskusijas uzdevums tikt galā ar pretrunām sabiedrībā.

„Likums ir tikai čaula. Pieņemot šādu likuma normu, mazināsim publiskas diskusijas sabiedrībā,” norādīja Liniņš. „Aizliegtu vārdu nav. Ja sāksim aizliegt vārdus avīžrakstos, tad nākamais solis ir aizliegt vārdus dzejoļos, un tad jau mēs esam turpat, kur bijām pirms trīsdesmit gadiem.”

Komentāri (4)

Lotārs Stūre
Vai okupantu aizstāvji ZRP un tas " latvijieši" kukulīte, Rinka , ka ari godmaniete nav augonis mātes Latvijas miesā ? Cik ilgi pacietīsim kangarus ? Kad beidzot piepildīsies Finka pareģojuma nobeiguma daļa , kad uzkundzējušos bijušos komunistus un VDK patrieksim uz elli .Cik ilgi priveliģēsim latvju tautas bendes VDK, okupantus un naidīgos žīdu antiņfašistus , kas par 60 000 eiro grib rīkot jaunas provokācijas ?
Visu cieņu Ukrainai , ko apjūsmo visa pasaule . Jūdasi nevar valdīt mūžīgi .
Lotārs Stūre
Sarosīte nagle bija uzaicinajusi brangu latvijiešu kangaruun okupantu kompāniju , lai varētu ņirgāties par Latvijas okupaciju , rusifikāciju un citu ..
Nevaru iedomaties , ka kādai citai tautai ir tik daudz atkritumi , kas nīst savu tēvu zemi , pagātni un kalpo urlu okupantiem . Prieks par Saeimu , kas neliešiem liks aizvērt žaunas un pasēdēt aiz restotā lodzina vai cemodan , vokzal , matuška .Mums ir tāda pati 5.kolona , kas gaida X stundu , ka Ukrainā .
Andreww Ezergailis
Tāpat kā pasaulē joprojām ir pārsteidzoši daudz cilvēku kuri tic ka holokausts nav bijis, tāpat nav brīnums, ka pēc 25 brīvas preses gadiem pat Latvijā ir ļaudis kuri netic ka 1940.g. bija Latvijas okupācija. Kā mēs redzam, ka ar sešiem milijoni līķu nepietiek, lai kļūdaini ticējumi pazustu. No kļūdām latvieši nespēs pasauli nosargāt. Ticējums nav problēma. Problēma pastāv faktā ka šī jautajuma kūdīšana un financēšana tiek koriogrāfēta Kremlī. Un tas ir diplomātisks jautājums. Diplomātijā pat ods sadursmē ar ziloni nav bez tiesībām. ezergailis
Jānis Kalniņš
Džordžs Orvels, "1984".

vs

Muļķu Zeme "latv(ĀN)ija", XXI gadsimts.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Sastrēgumstunda. Krīze Grieķijā. Kurš dejos Sirtaki pēdējais? 1

Sastrēgumstunda

Sastrēgumstunda. Kāds ir NEPLP atlaišanas plānu mērķis? 3

Sastrēgumstunda