Dokumentālā filma "Dziesmuvara" izseko Dziesmu svētku tradīcijai no tās pašiem pirmsākumiem līdz Trešās atmodas sākumam. Simboliskā veidā par tās galveno stāstnieku un notikumu vērotāju izraudzīts karavīrs, lidotājs, mūziķis un korists Jānis Osvalds Muižnieks. Filmā daudz izmantoti citāti no viņa grāmatas "Putnu ceļš", kā arī vēsturiskas fotogrāfijas un kino arhīvi. 

Filmā pārskatīta visa gandrīz 150 gadus ilgā Dziesmu svētku vēsture, taču tā nav veidota kā hronoloģisks atskats, jo tāds jau atrodams daudzās grāmatās un pētījumos. Filma drīzāk ir stāsts par mūsu tautas likteni dažādos vēstures pagrieziena punktos un dziesmu kā pārlaicīgu mūsu spēka avotu, kas vienmēr bijis mums blakus.

Aktiera Andra Keiša balsī filmu caurvij Jāņa Osvalda Muižnieka stāstījums, kas līdzinās lidojumam virs Latvijas, atklājot tās panorāmu dažādos laika griežos. Muižnieka personība šim nolūkam ir ļoti piemērota, jo viņš bija aeronautikas profesors, kara lidotājs, arī dzejnieks, mūziķis un aktīvs korists. Filmas veidotāji lielu iedvesmu smēlušies no viņa poētiskās memuāru grāmatas "Putnu ceļš". Bet līdzās tam ļoti daudz strādāts, meklējot ar Dziesmu svētkiem saistītas vēsturiskas fotogrāfijas, kino hronikas, izvaicājot muzikologus un citus tradīcijas pārzinātājus. Īpašs atradums bijusi filma par 1948. gada Dziesmu svētkiem, kas tam laikam netipiski radīta krāsaina un ir īsts padomju propagandas paraugdemonstrējums.

Latvija, 2018.

Režisors: Askolds Saulītis.

12+