• Sestdiena, 2021. gada 15. maijs
  • Vārda diena: Sofija, Taiga, Airita, Arita
  • Rīgā skaidrs, +16 °C, Z/ZR vējš, 3,60m/s
LSM Bērnistaba

Atslēgas. Holokausts Latvijā – Valdemārpils savējie

Atslēgas

Ebreju un romu masu slepkavības nacistu okupācijas laikā vēsturnieki sauc par lielāko noziegumu mūslaiku Latvijas vēsturē. Holokausts Latvijas ebreju kopienu tikpat kā iznīcināja, romu skaits saruka uz pusi. Brīvvalsts pēdējos gados Latvijā bija teju 100 tūkstoši ebreju – 5% valsts iedzīvotāju. Holokaustā tika nogalināti gandrīz 70 tūkstoši – deviņas desmitdaļas no tiem, kas šeit mita, karam sākoties.

Mazpilsētās, kur ebreju bija daži simti vai desmiti, tos noslaktēja jau okupācijas pirmajās nedēļās, 1941. gada vasarā. Bet kas bija noziedznieki?

Šīs nedēļas Atslēgās - par četru gadsimtu garās Valdemārpils ebreju vēstures beigām divās 1941. gada vasaras naktīs. Šajā stāstā nepavīd neviens vācu okupanta vārds, tikai vietējie latvieši. Nav šaubu, ka ebreju slaktēšanā viņi pildīja no augšas nākušas okupantu pavēles. Taču amati, kuros šīs pavēles bija jāpilda, bija brīvprātīgi, no tiem drīkstēja arī atteikties. Kāpēc neviens nepretojās, bet - tieši otrādi - aktīvi iesaistījās?

Komentāri (2)

Irena Vikmane
LTV kasabiedriskajai TV ir jāparliecinās par publiski demonstrējamo dokumentālo raidijumu satura atbilstību vēsturiskiem faktiem. "Atslēgas" jau ne pirmo reizi publicē notikumus, kas neatbilst vēsturiskajiem faktim. Vakardienas raidījuma apgalvot, ka ebreji skaita ziņā ir vairāk represēti kā latvieši ir vairāk ka nekorekti. Bez tam kā tika publicēts laikrakstā Atmoda Latvijas pagrīdes KP organizācijā bija 95% ebreju, sevišķi no Latgales, kur dzīvoja nabadzīgie ebreji. Jau ilgi pirms Pirmās Latvijas Rebublikas, nerunājot par tās laiku, ebrejiem nebija aizliegts nodarboties ar zemkopību. Tā bija vinu izvēle-tigoties, naudu mīt vai nodarboties ar zemkopību. Iepazīstoties ar reprseto lietām un vairāk zinot pēcrevolūcijas un PSRS represīvām iestādēm, nav noliedzams fakts, ka ļoti daudz viņu strādāja represīvās iestādēs, nodarbojās ar komunisma ideoloģijas propagandu, arī otrās okupācijas laikā. Nav godīgi pazemot savu tautu ssitība ar neviennozīmīgiem Staļina un Hitlera radītiem apstākļiem nelielajām divu okupāciju pārdzīvojušām tautām. Interesanti kas ir šo raidījumu sponsors?
Ieva Jansone
Te nu nav ko aizstāvēties,kauns mūsu tautai,un nav ko brīnīties,un gaudot par izvešanu un okupāciju,par visu ir jāmaksā!

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi

Atslēgas
Anotācija

Atslēgas: «Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO»

Atslēgas

Atslēgas. Padomju Latvijas industriālais milzis RAF

Atslēgas