• Pirmdiena, 2020. gada 21. septembris
  • Vārda diena: Matīss, Modris, Mariss
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Ciklā «Teātris.zip» - Leļļu teātra «Zelta zirgs»

Teātris.zip

26.septembrī plkst. 21.15 LTV1 būs iespēja noskatīties Latvijas Leļļu teātra izrādi «Zelta zirgs» un raidījumā «Teātris.zip» tikties ar tās veidotājiem.

«Zelta zirgs» ir viena no īpatnējākajām Latvijas Leļļu teātra izrādēm. To iestudējis Brazīlijā dzimušais režisors, aktieris un dejotājs no Nīderlandes Duda Paiva.

Raiņa luga par naivo Antiņu, kurš uzveic tumsu un izglābj Stikla kalnā ieslodzīto Saulcerīti pirmo reizi iestudēta 1904. gadā un kopš tā laika kļuvusi par Latvijas teātra klasiku. Lielākoties iestudēta bērnu auditorijai, jo tās pamatā ir pasaka. Ne mazāk saistoši luga stāsta par to, kā ir būt cilvēkam, par sapņiem un cerībām, kuras katrs reiz ir piedzīvojis.

Paivas uzmanības centrā ir pretmetu dialektika - kā gaisma un tumsa, cerības un nolemtība, valdnieki un pārvaldītie. Sacensība par princeses Saulcerītes roku var tikt uzlūkota kā cīņa starp melno un balto, kas izrādē pārnesta šaha laukumā. Tā ir nežēlīga spēle.
Paivas stils apvieno laikmetīgo deju un leļļu teātri. Tas ir piedāvājums no jauna paskatīties uz Raiņa «Zelta zirgu» un Latvijas kultūru ar atsvešinātu skatījumu.

Kopā ar dramaturgu Matīsu Gricmani un komponistu Rihardu Zaļupi Paiva izveidojis izrādi, kas ļauj domāt un vienlaikus izklaidē. 

Izrāde «Zelta zirgs» nominēta «Spēlmaņu nakts 2017/2018» balvai kategorijā «Gada lielās formas izrāde».Aleksandrs Jonovs par Melnā prinča lomu saņēmis «Spēlmaņu nakts 2017/2018» balvu  kā Gada aktieris otrā plāna lomā un balvu kā labākais aktieris 14. Starptautiskajā laikmetīgā leļļu teātra festivālā „ImPuls” (Bukareste, Rumānija). Šai pašā festivālā Bukarestē «Zelta zirgs» apbalvots arī kā labākā izrāde.

Izrāde saņēmusi «Grand Prix» 31. Starptautiskajā teātru festivālā VALISE (Lomža, Polija) un balvu par labāko scenogrāfiju 25. Starptautiskajā leļļu teātru festivālā «Spotkania» Polijā, Toruņā.  

Teātra kritiķe Līga Ulberte par izrādi raksta: «Būdams oriģinālas leļļu jeb cilvēka izmēra gumijas porolona dzīvo skulptūru un to vadīšanas tehnikas radītājs un virtuozs meistars, «Zelta zirga» režisors ir gaidīts jebkurā mūsdienu leļļu mākslas festivālā un pamatoti liekams blakus maģiskajam franču priekšmetu teātra sirreālistam Filipam Žantī. Šoreiz tiešām jāsaka paldies Latvijas valsts simtgades kultūras programmas finansējumam, kas gluži pragmatiski Dudas Paivas personā ļāvis nopirkt neatsveramu jaunu estētisko un profesionālo pieredzi gan aktieriem (mākslinieks vadīja arī meistarklases topošajiem leļļu aktieriem Latvijas Kultūras akadēmijā), gan tai Latvijas teātra skatītāju daļai, kas leļļu teātri uzskata tikai par pirmsskolas vecuma bērnu brīvā laika pavadīšanas veidu.»

Un vēl Līga Ulberte: «Gan izrādes filozofijas, gan tehnoloģijas pamatā ir doma, ka melnais un baltais ir viens. Tie paši rada un nemitīgi nomaina viens otru. Un tas ir tik precīzs trāpījums Raiņa pasaulē, ka burtiski sajūsmina un liek piedot izrādei daudzās aptuvenības. Brīžos, kad Raiņa teksts savienojas ar Dudas Paivas radītajām maģiskajām būtnēm, notiek kaut kas tāds, ko Raiņa lugu iestudējumu pieredzē (vismaz atjaunotās Latvijas teātra vēsturē noteikti) gadījies piedzīvot ārkārtīgi reti. Raiņa teksta poētiskie, dažbrīd šķietami teorētiskie simboli tiešām atdzīvojas, kustas, elpo, transformējas, tie vienlaikus ir un nav reāli.» 

Pirms izrādes raidījumā «Teātris.zip» ar Ojāru Rubeni sarunāsies Antiņa lomas atveidotājs Druvis Anusāns un Melnā prinča lomas tēlotājs Aleksandrs Jonovs, kā arī vairāku lomu atveidotāja aktrise Baiba Vanaga. Piepildīsies arī šīs sezonas jaunā tradīcija – slepenais viesis.

 

Izrādi veidojuši:

Režisors: Duda Paiva
Leļļu mākslinieks: Duda Paiva
Scenogrāfs: Andris Eglītis
Kostīmu māksliniece: Vita Radziņa
Komponists: Rihards Zaļupe
Gaismu māksliniece: Jūlija Bondarenko 

Lomās: Druvis Anusāns, Baiba Vanaga, Lienīte Osipova, Anrijs Sirmais un Aleksandrs Jonovs.

Raidījumu ciklu atbalsta

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!