• Ceturtdiena, 2021. gada 21. janvāris
  • Vārda diena: Agne, Agnese, Agnija
  • Rīgā viegls lietus, +1 °C, D vējš, 5,14m/s
LSM Bērnistaba

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Sistēmas seniori» 1. sērija

Aizliegtais paņēmiens

Cilvēki bez vārdiem, cilvēki sistēmā jeb kāda ir dzīve sociālās aprūpes centros? Iesūtām žurnālisti. Kas atklājas? Ēst dod, gultu dod, bet tālāk? Operācija «Sistēmas seniori». 1. sērija

Komentāri (13)

Ilze Neimane-Nešpora
Nožēlojami, ciniski un pretīgi. Mēdijs kā savas varas platforma bez atbildības uzņemšanās. Par neko. BEZ risinājuma. Jebkurš “like” vieglās pogas nospiedējs, manuprāt, nospiež pogu pret pēdējās cilvēcības paliekām šai vietā zem Saules. Par neko. Pret tiem, 500 eiro uz papīra saņēmējiem, Cilvēkiem ar lielo burtu. Darītājiem. Tiem, kuri maina. Jā, pamperus un 3 reizes dienā. Jā, katru dienu, cien. Bojāra kungs. Ņirgājoši. Var taču parādīt citādi. Mēnešu garumā iefiltrējot “jauno nesamaitāto” paaudzi. Un ekspulatējot un izklājot “uz delnas”. Mikroklimatu, vidi, saturu- audzētu un lolotu. To, kas ir izaudzēts Savs. Jūs lieliski nojaušat par ko es runāju un Jums ir Kauns. Zinu, ka ir. To var pat sajust.
Andris Vītols
Senioriem būtu jāsaņem labāka aprūpe. Aprūpētāju neētiskā attieksme pret senioriem tika parādīta VISAI LATVIJAI. Ja esmu ''senioru pusē'', tad man tā kā būtu jānosoda pārkāpumos ''pieķertās'' aprūpētājas. Bet man negribās ''pieķertās'' aprūpētājas stipri nosodīt, jo šaubos, vai es pats spētu tos piečurātos, smirdīgos pamperus ..... iejūtīgi mainīt... mēnesi...pēc mēneša...... Man drīzāk gribās nosodīt citus ''parasto cilvēku'' ''APRŪPĒTĀJUS'', kuru pārkāpumus, netaisnīgo, neētisko rīcību praktiski nofilmēt nevar. Ministriju, iestāžu juristu, prokuroru, tiesnešu netaisnīgus lēmumus, pārkāpumus nav praktiski iespējams pierādīt, nofilmēt, parādīt LTV, kā ''cilvēka parastā'' pārkāpumus, kā ''parastas aprūpētājas'' pārkāpumus. Manuprāt ''izglītoto neģēļu'' pārkāpumi rada negatīvākas sekas ..... nekā ''parastās aprūpētājas'' pārkāpumi.
Andris Vītols
E.Levits teica - '' IENAIDNIEKS tiesiskumam ir tiesību formāla piemērošana un tiesību apiešana....'' (runa Satversmes tiesā). Ļoti labi un diplomātiski pateikts. Tad kā nosaukt tos, kuri ....formāli piemēro tiesības....apiet tiesības??? Ja rīcība (...tiesību apiešana...) ir tiesiskuma IENAIDNIEKS, tad kas ir tas tiesnesis, kurš formāli piemēro... vai apiet tiesības (par ''kukuli'',...'' ;piesedzot savējo pārkāpumus'', vai ''regulējot Satversmes tiesas noslodzi'' ..) ? Jāņa Neimaņa grāmatā ''SATVERSMES TIESAS PROCESA TIESĪBAS'' sadaļā 1.6. tā arī skaidrots, ka ''MAZNOZĪMĪGUS GADĪJUMUS'' pieļaujams ''NEPIETIEKAMA juridiskā PAMATOJUMA'' dēļ nepieņemt...regulējot Satversmes tiesas noslodzi.''......
Aprūpētājai NAV atļauts sūtīt klientus uz tualeti, lai '' SAMAZINĀTU NOSLODZI '' (lai piečurātos pamperus retāk jāmaina).
Satversmes tiesai PIEĻAUJAMS ...''MAZNOZĪMĪGUS GADĪJUMUS'' .... NEPIEŅEMT.... regulējot Satversmes tiesas noslodzi ( vismaz 85% gadījumu pieteikumu nepieņem-= maznozīmīgi ? ).... ''Cilvēka parastā'' tiesības uz darba samaksu, tiesības uz tiesu sanākot... MAZNOZĪMĪGS GADĪJUMS... Šāda negatīva lēmuma iniciators A.Laviņš par tiesību formālu piemērošanu un tiesību apiešanu.... IR IENAIDNIEKS ....tiesiskumam. Lai tas tiesiskuma IENAIDNIEKS A.Laviņš sūdz mani tiesā, ja grib (mani dati tiesā).
Gita Morris Vāgenheima
Sākt vajadzētu ar to, ka sociālās aprūpes centri ar 400 līdz 500 iemītniekiem ir galīgi necilvēcīgi un nepieņemami ne iemītniekiem, ne aprūpētājiem! Optimālam iemītnieku skaitam vajadzētu būt VISMAZ desmitreiz mazākam - 40 līdz 50 - lai nodrošinātu ĢIMENISKU atmosfēru, jo - sociālās aprūpes centrs vai pansionāts - viena vai otra iemesla dēļ kļūst mums par otru ģimeni. [Un es uzsveru MUMS nevis VIŅIEM, kā raidījumā nicīgi tika apzīmēti socaprūpes centra iemītnieki, jo MĒS neviens nezinām, kādās ragutiņās un uz kuru mežu mums laimēsies būt aizvilktiem nomirt vecuma galā!]. Otrkārt. Pirms lēkšus mesties uz Somiju, raidījuma veidotājiem vajadzēja painteresēties par tiem sociālās aprūpes centriem mīļajā Latvijā, kuros dzīve rit iespējams ne sliktāk kā Somijā. Es zinu, ka tādi ir. Vismaz divi.
Jānis Laiks
Man arī radās vairāki jautājumi: 1.vai šī ir tā aprūpe, par kuru klients samaksā 90% savas pensijas plus radi un pašvaldība piemaksā? Ja tā, tad kur paliek nauda? Remontiem, trenažierim, kurus neizmanto? Cik saņem administrācija, cik izmaksā klienta uzturēšana? Vai te nav tāda pati situācija kā bērnunamos, kur valsts maksā par katru bērnu 1K mēnesī, bet bērni nav ne apkopti, ne izglītoti, tik sazāļoti? Un pašvaldības turās pie katra bērnu nama, jo tās esot darba vietas. Ja klientam pensiju neatņem, bet visu sedz valsts/pašvaldība, tad jāpārskata tarifi. Nu, nedrikstētu būt tā, ka ģimene un klients SAMAKSĀ par aprūpi, bet tās vietā saņem lamas un nīkulīgu ikdienu. 2. Tas ir mazkvalificēts darbs, tādēļ vadība uzskata, ka apmācība nav jāveic, un alga ir atbilstoša. Domāju, te darbs gan Darba inspekcijai, gan VK - nebija ne ugunsdrošības, ne darba aizsardzības instruktāžas/žurnālu. Kas attiecas uz amata aprakstu, tad tas jādod vadībai, nevis darbiniekam jālūdz. 3. Izeja būtu paplašināt aprūpētāju pienākumus un tos apmaksāt - pastaigas, sarunas, vingrošana, priekšā lasīšana, nakts maiņas - tie visi ir apmaksājami pakalpojumi kā skolotājiem klases audzināšana un burtnīcu labošana. Tikai personāla gradācija (sanitāri, parastie apmazgātāji, jēgpilnie aprūpētāji, to palīgi, medmāsas) un kontrole nepieciešama obligāti, pagaidām šķita, ka pati vadība tāda nesaprātīga un pavirša, kur nu vēl ierindas darbinieki. Jā, un brīvprātīgo piesaiste nepieciešama.
Antuanete Roze
Kāpēc tērēt mūsu naudu ,raidījumam , kurš neko neatrisina. Kam tas domāts? Pirmie raidījumi par kartupeļu biznesu Jūrmalā....vai kaut kas ir mainījies nodokļu sistēmā?. Utt....
Kam tad viss vajadzīgs?
Liga Balode
Lai aizbrauc uz liteni un memeles pancionatu lai paskatas kaa izskatas nabaga cilvecini. Kurus padzina no lubanas kaa no majam. Kauns griganei
Andris Vītols
Var jau dažas maiņas nostrādāt aktīvi un iejūtīgi . Tāpēc nebūtu jāsalīdzina žurnālistes attieksme un to aprūpētāju attieksme, kuri tos pamperus maina gadu. Maina..... dusmojās....maina... Varbūt tā parādītā aprūpētāja arī pirmajās darba dienās nedusmojās... tāpat kā žurnāliste. Kā būtu pēc gadu ilga ''eksperimenta'' (par vienu algu -500 uz papīra) ? Par 500 eiro ideālu aprūpētāju neatrast.
Ieva Ikerte
tiesam ir!!!!!
Walter Brunins
Kad ieraugu to pansionāta aģentu, es nespēju neatstāt komentāru.

Fuj viņam par manierēm.
Fuj viņam par bioneētiskumu.
Fuj viņam par rīcību.

FFFFFFFFFFUUUUUUUUUUUUUUUUUUIIIIII IIIIIJJJJJJJJJJJJJJJJJ!!!
Walter Brunins
Esmu dzīvojis Ezerkrastos, man ir informācija, kuras Jums nav. Reāls stāsts par dzīvi tur aiz sienām. Tas ir pazemojoši, un es tā sapņoju par to pastāstīt visai pasaulei.
Daina Bleiere
Katrs 5. Latvijas iedzīvotājs vecāks par 65 gadiem. Varbūt to uztveru pārāk personīgi, bet tas, ko redzējām ir šausmīgi. Paies tikai nieka 15 gadi, un tā būs 50-gadīgo problēma, ja nekas netiks darīts ātri un radikāli...
Astrida Litauniece
Noskatījos Aizliegto paņēmienu. Man radās jautājums žurnālistei0 via Jūs, stājoties darba attiecībās, pajautājāt pēc darba apraksta, kurš Jums būs jāveic?

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Diagnoze Covid-19 pirms slimnīcas»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Terapeits bez grāda» 7

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Vakcīnas pret Covid»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Dusmas un protesti» 1

Aizliegtais paņēmiens