Vēstules ar padomiem mīlas lietās Lilitas Ozoliņas pielūdzēji esot sūtījuši tādā daudzumā, ka tās  glabātas milzīgās banānu kastēs, atceras aktrise. Un, kaut arī svešas vēstules lasīt ir slikti, 700 no tām, kas ir saglabājušās Kino muzeja krājumā, šajā kino pētījumā kļuva gan par emocionālu, gan lietisku pierādījumu tam, kā šo vēsturisko melodrāmu publika tolaik uztvēra.           

Kopš filmas uzņemšanas pagājuši jau 40 gadi. Vēl jāpieskaita ilgās peripetijas ar toreizējā partijas darbinieka Oļega Rudņeva kvēlu vēlmi kļūt par rakstnieku. Vārgo romānu, pieaicinot redaktoru un līdzautoru grupu, pārvērtuši lietojamā scenārijā. Zvejnieku dzīves smalkumus sākotnēji nepārzināja ne filmas mākslinieks Gunārs Balodis, ne jaunais un ļoti talantīgais operators Jānis Mūrnieks, bet Aloizs Brenčs bija izcils organizators un cītīgi pētījis arhīvu materiālus. 

Pēc tik daudziem gadiem filma uzdod jautājumus, uz kuriem ir vēlme un cerība meklēt atbildes. Kāpēc režisors galvenajām vīriešu lomām izvēlējās lietuviešu aktierus? Cik daudz par latviešu sievietes likteni cauri Sibīrijas izsūtījumam tolaik drīkstēja vai atļāva pateikt skaļi? Vai daudz kas palika starp rindām un cik smagas bija nodevas padomju laikmetam? 

Filmas arheoloģiskie meklējumi aizveda uz Lietuvu meklēt Artūra un Riharda pēdas. Mazais Edgariņš, kuram Marta tik sirsnīgi dzied par circenīti aizkrāsnē, kļuvis par uzņēmēju Latvijā. Taču kurš gan varēja iedomāties, ka filmā piedalās trīs brāļi Jēkabsoni, tolaik blondi puisīši ar dažu gadu vecuma starpību?