Jau vairākas nedēļas plaša sabiedrības uzmanība pievērsta basketbola trenerim Andrim Steļmaham. Sporta medijā MVP atklātībā nāca informācija par viņa, iespējams, nepiedienīgajām attiecībām ar audzēkni un vēlāko sievu Ievu Tīmani. Tās esot sākušās laikā, kad viņai bijis tikai 14 gadu. Pēc Tīmanes teiktā, pirmā skūpstīšanās ar Steļmahu viņai bijusi uz prāmja “Tallink”. 

Intervija - Ieva Tīmane, Bijusī A. Steļmaha sieva un audzēkne

Tad es pamanīju, ka apkārt ir daudz cilvēku. Tur bija gan meitenes, gan zēni no basketbola komandām, gan arī treneri. Un vēl, es pieņemu, citi cilvēki. Tas nedaudz raisīja paniku, un izskrēju no tā stūra ārā, Andris tur palika, un aizskrēju uz tualeti. Un tad es atceros, ka pie manis nāca meitenes no dažādām komandām un prasīja, kas noticis un kas vispār notiek.” 

To, ka redzējušas skūpstīšanos, apstiprinājušas vairākas tā laika spēlētājas, bet pats Steļmahs to noliedz. Tīmane stāsta, ka drīz vien attiecības kļuvušas intīmākas. 

Intervija - Ieva Tīmane, Bijusī A. Steļmaha sieva un audzēkne

Pirmās intīmās attiecības mums bija tad, kad man bija 15 gadi. Tas bija tieši pēc manām dzimšanas dienas svinībām. Es svinēju dzimšanas dienu viesu namā, bija uzaicināta visa mana komanda – arī Andris. Tad viņš piedāvāja mani vienu pašu vest mājās. Tā mēs braucām ar mašīnu. Tad kaut kur pa ceļam piestājām. Tad bija pirmā reize, kad mums bija intīmi sakari.” 

Viena no Tīmanes aprakstītajām intīmajām epizodēm 15 gadu vecumā esot risinājusies Dubultos, viesnīcā “Kurši”. Pikantie notikumi risinājušies basketbola turnīra laikā. 

Intervija - Ieva Tīmane, Bijusī A. Steļmaha sieva un audzēkne

Vienā no vakariem, naktīm, es biju pie Andra numuriņā. Atceros, ka pie durvīm pieklauvēja viens viņa draugs. Pēc tam ienāca istabiņā. Neko tādu neteica. Jā, intīmas attiecības ir bijušas arī mašīnā un dažādās citās vietās, izņemot mājās.” 

Minētais Steļmaha draugs bijis Pēteris Skrabis, kurš regulāri sastādījis kompāniju turnīros. Pēc Tīmanes teiktā, viņš bijis smagā alkohola reibumā un pēc pāris minūtēm aizmidzis. Pats Pēteris Skrabis šos apgalvojumus sauc par absurdiem – viņš nevarot komentēt to, kas nemaz nav noticis. 

Steļmahs kategoriski noliedz, ka ar Tīmani būtu ielaidies jebkādās nepiedienīgās vai intīmās attiecības laikā, kad viņa bija nepilngadīga. 

Steļmaha intervija no Youtube:

Raimonds Rudzāts, LTV žurnālists

Andris Steļmahs, Basketbola treneris

Kas piesaistīja tieši konkrētajā audzēknē? Kāpēc tieši viņa iekrita sirdī? 

Kādā ziņā?

Bijāt kopā. Kas simpatizēja šajā meitenē? Ar ko viņa izcēlās? Apprecējāties taču. 

Tad, kad viņa kļuva pilngadīga, sociālajos tīklos pati mani uzmeklēja, sākām komunicēt. Tā tas viss aizgāja dabīgu ceļu. Nebija tur nekas īpašs vai speciāls, es nezinu.” 

Tīmane stāsta, ka abu attiecības sākotnēji risinājušās līdz 16 gadu vecumam, bet vēlāk atsākušās pēc pilngadības sasniegšanas. Viņa nepiekrīt, ka pati uzmeklējusi Steļmahu – esot bijis otrādi. Attiecību otrais piegājiens noslēdzās ar vairāku gadu kopdzīvi un laulībām. Taču laulība tika šķirta vien pēc pāris mēnešiem. 

Intervija - Ieva Tīmane, Bijusī A. Steļmaha sieva un audzēkne

Viņš uzvedās agresīvi. Viņš spēra mašīnai, kurā es sēdēju iekšā. Viņš draudēja manai draudzenei iesist pa seju. Tas viss notika ārpusē pie mūsu šķiršanās vietas. Tad tika izsaukta policija, lai pārliecinātos, ka viņš pēc tam neturpina sekot vai es nezinu, ko vēl. Un pirms šķiršanās Andris izšķaidīja manu datoru un telefonu. Kaut kur man joprojām tās abas ierīces ir.” 

Intervija - Andris Steļmahs, Basketbola treneris

Šķiršanās nebija agresīva. Tas tā nebija. Bija viens konkrēts gadījums, par kuru viņa vērsās ar iesniegumu policijā. Es aizgāju uz policiju, mēs visu izrunājām. 

Kas tas bija par gadījumu? 

Planšetdators tika sasists. 

Tā nejauši vai tomēr dusmās?

Kaut kāda veida emocijās.” 

Valsts policijā ierosināts kriminālprocess. Saskaņā ar krimināllikumu, seksuāla rakstura darbības, kas veiktas ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu, var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem. 

Latvijas Televīzijai zināms, ka par Tīmanes un Steļmaha, iespējams, nepiedienīgajām attiecībām bijis informēts tā laika Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps. Viņš savus komentārus Latvijas Televīzijai atteica, vien dziļdomīgi uzsverot, ka viņa laikā Andris Steļmahs nevadīja nevienu Latvijas izlasi. Lai arī nebija galvenais treneris, arī Šnepa laikā Steļmahs tika piesaistīts darbam ar jauniešu izlasēm un pabija pat divos Eiropas čempionātos. Tā laika Basketbola savienības prezidents, policijas ģenerālis Valdis Voins, atminas, ka par Tīmani un Steļmahu tolaik esot dzirdējis vien baumas.